اندازه استاندارد مبلمان

اندازه‌های استاندارد مبلمان

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که بیشتر مردم به هنگام خرید مبلمان با آن روبرو هستند، انتخاب اندازه مناسب آن می‌باشد. متاسفانه هر گونه اشتباه در انتخاب اندازه مناسب مبلمان می‌تواند هزینه‌ی هنگفتی را به شما تحمیل کرده و شما را از خریدتان پشیمان نماید. امروزه بیشتر تولیدکنندگان از اندازه‌های استاندارد مبلمان در تولیدات خود استفاده می‌کنند که همین می‌تواند سختی خرید را آسان‌تر کرده و احتمال اشتباه و خطا را به حداقل برساند. علاوه بر این شما با اطلاع از اندازه استاندارد مبلمان می‌توانید چیدمان‌های مختلفی را در دکوراسیون خانه امتحان کنید و از قبل در مورد محل قرارگیری مبلمان‌تان به نتیجه برسید.

اندازه استاندارد مبلمان

ما در ادامه مطلب به بررسی اندازه‌های استاندارد مبلمان اتاق‌ نشیمن و اتاق خواب خواهیم پرداخت. البته این مطلب راهنمای کلی در انتخاب مبلمان می‌باشد و شما نباید تنها به این اندازه‌ها اتکا کنید. سعی کنید قبل از خرید، حتما در مورد اندازه دقیق مبلمان‌ موردنظرتان اطلاعات جامعی را کسب کنید.

مبل راحتی

مبل راحتی از جمله بزرگ‌ترین قطعات مبلمان اتاق نشیمن است که کاملا تاثیر مستقیمی در حال و هوای اتاق خواهد داشت. به همین دلیل انتخاب سبک، طرح و انداز‌ی مناسب آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شما به هنگام خرید مبل راحتی با گزینه‌های متفاوت زیادی روبرو هستید که می‌تواند کمی فرآیند خرید را گیج‌کننده نماید. گفته می‌شود که بیشتر مبل‌های راحتی اندازه‌ی مشابهی دارند و تفاوت آن‌ها بیشتر به سبک، رنگ و نوع پارچه مبلی آن‌ها برمی‌گردد.

به طور کلی اندازه استاندارد مبل راحتی سه نفره معمولی دارای طول 214cm و عرض 90cm است. در مورد لاوست‌ها نیز طول استاندارد 153 سانتی‌متر و همان عرض 90cm می‌باشد. ارتفاع نرمال که از کف تا بالای کوسن صندلی‌ها می‌باشد، نیز برابر 94cm در نظر گرفته می‌شود. البته هر یک از این اعداد ممکن است که به اندازه‌ی 10cm متغیر باشkد و شما بهتر است حداکثر مقدار را به هنگام چیدمان مبلمان در نظر بگیرید تا بعدا مشکلی پیش نیاید. طول و عرض صندلی راحتی نیز تقریبا برابر 90cm خواهد بود.

اندازه استاندارد مبلمان
اندازه استاندارد مبلمان

البته نوع دیگری از مبل‌های سه نفره نیز وجود دارند که اندازه‌ی آن‌ها از نوع مبل‌های سه نفره معمولی کوچکتر هستند و بخاطر اندازه‌ی کوچک‌شان با نام مبلمان آپارتمانی شناخته می‌شوند. این مبل‌های سه نفره دارای طول 200cm و یا کمتر از این مقدار هستند. در مورد لاوست‌های آپارتمانی نیز این مقدار برابر 145cm می‌باشد. عرض هر دو مبلمان تا 77cm کاهش یافته و بهترین مبلمان را برای فضاهای کوچک و آپارتمانی ایجاد می‌کنند.

اندازه استاندارد مبلمان
اندازه استاندارد مبلمان

برای اتاق‌ نشیمن‌های بزرگ و پلان باز با فضای زیاد بهترین انتخاب، مبل‌ و لاوست‌هایی با اندازه‌های بزرگ است. حداقل طول مبل سه نفره بزرگ 230cm و برای لاوست‌ها 180cm می‎باشد. عرض مبل نیز تا 100cm افزایش خواهد یافت و به طبع ارتفاع بیشتر شده و بزرگی کوسن صندلی‌ها نیز بزرگ‌تر خواهند شد و فضای راحتی برای دکوراسیون جادارتان ایجاد خواهد کرد.

میز ناهارخوری

با اینکه میزهای ناهارخوری در شکل و اندازه‌های متنوعی می‌توانند ساخته شوند ولی ابعاد استاندارد مشخصی برای طراحی آن‌ها رایج است. ابعاد میز ناهارخوری به تعداد اعضای خانواده‌ و فضای موجودتان بستگی دارد. ارتفاع متوسط میزهای ناهارخوری با هر شکلی که دارند، عموما بین 72 تا 75 سانتی‌متر می‌باشد. طول و عرض استاندارد میزهای ناهارخوری چهارنفره 90*90 سانتی‌متر و هشت نفره 105*210 سانتی‌متر می‌باشند. در واقع به ازای هر دو نفری که به میز ناهارخوری شما اضافه می‌شوند، طول میز حدود 60 سانتی‌متر افزایش می‌یابد.

اندازه استاندارد مبلمان
اندازه استاندارد مبلمان

میز جلو مبلی و کنار مبلی

میزهای جلو مبلی و کنار مبلی از جمله لوازم ضروری و بسیار کاربردی در دکوراسیون خانه‌ها می‌باشند که نقش تزئینی نیز دارند. ارتفاع متوسط و مناسب برای میز پذیرایی جلو مبلی شما باید 45cm باشد. طول و عرض آن بر اساس شکل و طرح آن متفاوت بوده و اندازه‌های متنوعی از آن‌ها در بازار موجود است. در مورد میزهای جلو مبلی مستطیلی این ابعاد شامل طول و عرض 77*122 سانتی‌متر و در مورد میزهای جلو مبلی مربعی دارای طول 60cm است.

اندازه استاندارد مبلمان
اندازه استاندارد مبلمان

عموما ارتفاع استاندارد میزهای کنار مبلی بین 55 تا 65 سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود. اما به طور کلی ارتفاع ایده‌آل میزهای کنار مبلی به ارتفاع دسته‌های مبل بستگی دارد و باید با آن برابری داشته باشد. البته اگر نتوانستید میزی هم ارتفاع با دسته‌های مبل پیدا کنید، سعی کنید میزی انتخاب کنید که ارتفاع آن کمتر از دسته‌های مبل باشد. در مورد ابعاد استاندارد آن نیز باید بگوییم که طول و عرض استاندارد میزهای کنار مبلی مستطیلی باید به ترتیب برابر 70cm و 60cm باشند.

اندازه استاندارد مبلمان
اندازه استاندارد مبلمان

تختخواب

تختخواب بزرگ‌ترین مبلمان اتاق خواب است که تقریبا فضای زیادی را نیز اشغال می‌کند. با اینکه امروزه مبل‌های تختخوابشو در انواع سبک و طرح در بازار موجود هستند، اما هنوز نتوانسته‌اند جای تخت خالی را در دکوراسیون خانه‌ بگیرند. اطلاع از اندازه‌های استاندارد تخت خواب به هنگام خرید آن می‌تواند به شما در انتخاب مناسب و اصولی آن کمک کند.
تخت کودک:1400*600
تخت یک نفره:1900*1000
تخت یک نفره xl:2150*1000
تخت یک نفره کامل:1900*1400
تخت یک نفره کامل xl:2150*1400
تخت کویینQueen–:2150*1550
تخت کینگKing-:2150*1950

مبلمان سفارشی

با اینکه این اندازه‌های استاندارد در همه جا یکسان است اما همانطور که در بالا اشاره کردیم، شما باید به هنگام خرید مبلمان به اندازه‌ی آن توجه کنید زیرا که ممکن است تولیدی موردنظر شما از این استانداردها پیروی نکرده باشد. امروزه بسیاری از فروشگاه‌های مبلمان مثل استودیو پارچوب این امکان را برای خریداران فراهم نموده‌اند که مبلمان خود را متناسب با فضای موردنیازشان سفارش دهند. به این ترتیب شما خیلی راحت‌تر می‌توانید متناسب با فضای زندگی خود مبلمان مناسب‌تان را خریداری نمایید.
ما در اینجا سعی کردیم همه‌ی اندازه‌های استانداردهای مبلمان را به شما معرفی کنیم. انتقال مبلمان به خانه یکی دیگر از مواردی است که شما باید به هنگام خرید و سفارش کالای موردنظر به آن دقت کنید. بی‌توجهی به این موضوع می‎تواند باعث دردسر شما در راه‌پله، راهرو یا درب ورودی خانه شود. به همین علت لازم است که شما قبل از سفارش مبلمان اندازه راه پله و ورودی خود با مبلمان موردنظرتان بررسی کنید تا بعدا مشکلی پیش نیاید.
همینطور اگر شما قصد دارید که مبلمان جدیدی خریداری نمایید، حتما قبل از مراجعه به فروشگاه محل قرارگیری آن را اندازه بگیرید تا سایز تقریبی کالای موردنظر را بدست آورید. اگر شما نیز نظر یا پیشنهادی در این باره دارید، می‌توانید آن را با ما در میان بگذارید.