چگونه دکوراسیون منزل خود را به دکوراسیون منزل ایرانی ساده نزدیک کنیم؟

ساده پسندی یا مینیمالیسم یک مکتب هنری است که پس از جنگ جهانی دوم، در هنر غرب به وجود آمد. این مکتب اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش‎های ساده و خالی از پیچیدگی معمول گذاشته است. به دلیل جذابیت و فراگیر شدن این سبک می‌بینیم که جهان به سمت سادگی پیش رفته و افراد تمایل دارند حتی منازل خود را از پیچیدگی های معمول دور کنند و آن چه را که اضافی می‎پندارند از دکوراسیون منزل خود حذف کنند.  در این مطلب ابتدا شما را با مفهوم مینیمالیسم در دکوراسیون و ویژگی‌های دکوراسیون منزل ایرانی ساده آشنا کرده و سپس به سوال بالا جواب می‌دهیم.

ویژگی های سبک دکوراسیون مینیمالیسم

این سبک دکوراسیون داخلی در نهایت دقت است و در آن هیچ چیزی بیش از حد و زیادی نیست ، بدون زمینه‌ای گزاف و مجلل. تاکید این سبک بر سادگی و بی آلایشی است. اجزا و وسایل مورد استفاده در یک مکان با طراحی داخلی مینیمالیست، با اشکال هندسی مثل مربع، مستطیل و دایره می باشند، اما سطوح و ظواهر همه چیز صاف و ساده، بدون جزئیات و بی آلایش است. علتی که طرح‌های مینیمال به سرعت به معروف شد و محبوبیت رسید استفاده طراحان از ابزارهای مدرن مانند شیشه،استیل و بتن در کارهایشان بود.

دکوراسیون منزل ایرانی ساده
سبک دکوراسیون مینیمال(استفاده از اثاثیه با فرم‌های ساده، استفاده عمده از رنگ سفید، فضای خالی زیاد، استفاده از نور طبیعی)

به طور کلی باید سعی کنیم در دکوراسیون مینیمالیسم موارد زیر را رعایت کنیم:

 • استفاده شکل‌های بسیار ساده و کاملا هندسی ( کره . مخروط . مکعب )
 • استفاده از متریال در حد ضرورت
 • استفاده از مصالح طبیعی
 • نمایش ذات اصلی مواد
 • مبارزه با پدیده مد
 • فرم‌های مستطیل
 • ۷۰ درصد فضای خالی یا فضای منفی و ۳۰ درصد فضای مثبت یا فضای پر
 • تاکید به فضای باز
 • نمایش سازه ساختمان (تیر . تیرچه و ستون )
 • استفاده از رنگ‌های روشن
 • تابلوهای جذاب و کم تعداد
 • پله بدون پاگرد و نرده
 • هارمونی رنگ سیاه و سفید
 • استفاده از سبک‌های گذشته
 • استفاده از نور و شعاع در فضاها مینیمال است
 • ارتفاع کم مبلمان مینیمال

عناصر اصلی در دکوراسیون ایرانی

دکوراسیون منزل ایرانی ساده
دکوراسیون سنتی منزل ایرانی(استفاده از صنایع دستی برای تزیینات به عنوان گلدان و …، استفاده از فرش ایرانی، استفاده از گیاهان، استفاده از نور طبیعی)

فرش ایرانی

مهم‌ترین ویژگی دکوراسیون ایرانی فرش ایرانی است که بیشتر مردم دنیا نیز دکوراسیون ایرانی را با همین فرش دستباف می‌شناسند. تنوع فرش دستباف ایرانی، گلیم، گبه و رنگ و طراحی‌های مختلفی که هر کدام از آ‌ن‌ها با خود به همراه دارند، به شما انتخاب‌های زیادی را می‌دهد.

نور طبیعی

در فرهنگ و دین ما نور تجلی وجود خداوند است و بسیار مقدس و محترم می‌باشد. همین تفکر به معماری داخلی ایرانی نیز راه پیدا کرده است و شما می‌توانید آن را در خانه‌های قدیمی به وضوح مشاهده کنید.برای خانه‌های مدرن امروزی نیز این ویژگی به خوبی می‌تواند بکار برده شود.

در معماری مدرن پنجره‌های بزرگ و سرتاسری به طراحی منازل اضافه شده که به ما کمک میکند بتوانیم از نور طبیعی به خوبی بهره ببریم. اگر شرایط و موقعیت خانه‌ی شما به گونه‌ای است که نمی‌تونید از نورطبیعی بهره ببرید، می‌توانید از نور مصنوعی استفاده نمایید. برای نورپردازی مناسب می‌توانید از لوستر، هالوژن، آباژورها، نورهای سقفی و لامپ که جایگزین مناسبی برای نور طبیعی هستند، استفاده کنید.

استفاده از آباژور
استفاده از نور مصنوعی آباژور

گل و گیاه

موجودات زنده مخصوصا گل و گیاه در ایجاد خلاقیت تاثیر بسزایی دارند و باعث بهبود عملکرد افراد می‌شوند. اگر نگاهی به خانه‌های اصیل ایرانی بیندازید، مطمئنا به نقش مثبت گل و گیاه در فضای خانه‌ها پی خواهید برد.

تزیینات با صنایع دستی

صنایع دستی ما در کل دنیا بسیار جذاب و قیمتی شمرده می‌شود. برای تزئین خانه به سبک ایرانی می‌توانیم از صنایع دستی و لوازم دکوری مثل ظروف سفالی با رنگ فیروزه‌ای، پشتی‌ها، گلیم، جاجیم، فانوس‌های قدیمی کمک بگیریم.

صنایع دستی
استفاده از صنایع دستی در دکوراسیون منزل

تقسیم‌بندی فضای موجود

یکی از عمده ویژگی‌های دکوراسیون ایرانی که بیشتر به چشم می‌آید، تعریف فضاهای مجزا در دکوراسیون می‌باشد. در گذشته این تقسیم‌بندی بیشتر به شکل ساخت دیوارهای مختلف و ایجاد اختلاف سطح مثل پله در فضای خانه رایج بود اما امروزه‌ زندگی آپارتمانی و فضای کوچک آن، چنین امکانی را به شما نمی‌دهد. امروزه با روش‌هایی مثل تغییر رنگ دیوار، استفاده از رنگ و مواد مختلف، قالیچه، روشنایی و چیدمان صحیح مبلمان ضمن تعریف فضاهای مجزا، محیطی هماهنگ و منسجمی را ایجاد نمایید.

 

چگونه دکوراسیون منزل خود را به دکوراسیون منزل ایرانی ساده نزدیک کنیم؟

اکنون می‌خواهیم با مثال های تصویری به شما نشان دهیم که چگونه یک دکوراسیون منزل ایرانی ساده داشت.

دکوراسیون منزل ایرانی ساده
دکوراسیون منزل ایرانی ساده

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، میتوان از فرش، گیاهان، نورطبیعی، تقسیم بندی فضا با مبلمان به عنوان عناصر اصلی خانه ایرانی و همچنین از فرم های ساده اثاثیه به عنوان عناصر مینیمالیسم در فضای این خانه یاد کرد. این عناصر در کنار هم به خوبی تداعی گر دکوراسیون منزل ایرانی ساده است.

 دکوراسیون منزل ایرانی ساده
دکوراسیون منزل ایرانی ساده

در تصویر بالا نیز از فرم دایره و مربع و همچنین متریال طبیعی و رنگ سفید برای اثاثیه استفاده شده که سادگی را در خانه ایرانی نشان می‌دهد.

 

دکورایسون منزل ایرانی ساده
دکورایسون منزل ایرانی ساده( مبلمان مینیمال، فرش ایرانی،نور طبیعی،رنگ سفید)

 

دکوراسیون منزل ایرانی ساده
دکوراسیون منزل ایرانی ساده (تقسیم‌بندی فضا، فرش، متریال طبیعی سنگ، مبلمان با فرم ساده، گیاه بامبو)

 

دکوراسیون منزل ایرانی ساده (فرش ایرانی، گیاهان، نور طبیعی، رنگ‌های گرم)

 

دکوراسیون منزل ایرانی ساده
دکوراسیون منزل ایرانی ساده( فرش ایرانی، مبلمان ساده و مینیمال، ترکیب رنگ سرد و گرم، استفاده از آجر)

 

دکوراسیون منزل ایرانی ساده
دکوراسیون منزل ایرانی ساده با استفاده از ویژگی های سبک ایرانی و مبلمان مینیمال

در تصاویر بالا مشاهده کردید که چگونه می‌توانید با ترکیب دو سبک ایرانی و مینیمال دکوراسیون مناسب منزلتان خلق کنید.

امیدواریم این مطلب به شما در پیدا کردن ایده‌هایی برای دکوراسیون ایرانی و ساده مناسب منزلتان کمک کرده باشد. از این که با نظرات و پیشنهادات خود در ارتقای کیفیت سایت کمک می‌کنید متشکریم.

 

 • دکوراسیون منزل ایرانی ساده
  دکوراسیون منزل ایرانی ساده

1 دیدگاه برای “چگونه دکوراسیون منزل خود را به دکوراسیون منزل ایرانی ساده نزدیک کنیم؟

 1. پی جی ما گفته:

  متن و عکسها متناسب با موضوع بود و ایده های خوبی میشه گرفت ممنون . لطفا از سایت ما هم بازدید کنید. https://pgma.co/ بازار بزرگ مبل امام علی پی جی ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *