چگونه پرده‎ها را با رنگ دیوارهای خود ست کنیم؟

ست دکوراسیون منزل

حتی اگر شما از شیک‏‌ترین مبلمان در طراحی داخلی خود استفاده کنید، در نهایت این پرده‌ها و دیوارها هستند که مکمل دکوراسیون شما خواهند بود. هماهنگی بین پرده‎ها و رنگ دیوارها یکی از مواردی است که در ست دکوراسیون منزل بسیار مهم شمرده می‎شود و هر گونه سهل‎انگاری می‎تواند این حس را به شخص القا کند که چیزی در اتاق ناقص است و درست در جای خود قرار نگرفته است. با توجه به اینکه پرده‎ و دیوار همیشه در کنار یکدیگر قرار دارند، هر ناهماهنگی بیشتر از بقیه دکوراسیون به چشم می‎آید و روی بیننده تاثیر می‎گذارد.

ست دکوراسیون منزل
ست دکوراسیون منزل

همینطور پرده‎ها بهترین روشی است که شما می‎‌توانید به کمک آن‌ها رنگ و الگوهای خاصی را به دکورسیون‌تان اضافه کرده و از لحاظ بصری ظاهری متفاوتی به اتاق‎تان بدهید. اما با این حال شما باید این کار را با آگاهی و اطلاعات طراحی کاملی انجام دهید تا بتوانید فضای منسجمی بسازید. شما قبل از هر چیزی باید در مورد نوع حال و هوایی که می‎خواهید در فضای خانه‎تان حاکم باشد، فکر کنید و تصمیم بگیرید. به دنبال ایجاد چه نوع فضایی هستید؟ دنج و راحت؟ مدرن؟ رسمی؟ انتخاب نوع پارچه و رنگ‎ها به تم کلی دکوراسیون شما بستگی دارد. تحقیقات علمی بسیاری نشان داده است که رنگ غالب اتاق در طول دراز مدت در روحیه و خلق‎خوی شما تاثیر زیادی گذاشته و باعث تغییر رفتارتان می‌‏شوند. رنگ‎های خنثی معمولا بسیار آرامش‎بخش بوده و برای فضاهای استراحت و اتاق خواب بسیار مناسب می‌باشند. رنگ‎های گرم مثل قرمز و زرد باعث افزایش تحرک، شجاعت و نشاط شما خواهند شد. رنگ‌های سرد نیز با اینکه آرامش‌بخش هستند، اما ممکن است پس از مدتی غم و ناراحتی را به شما القا نمایند. اهمیت رنگ‎ها به قدری است که امروزه از آن‎ها برای درمان نیز استفاده می‎شود. حتما قبل از هر گونه انتخابی در مورد رنگ‎ها و خواص آن‎ها مطالعه نمایید. ایده‎های رنگی زیادی در این زمینه وجود دارند که می‎توانند به شما در هماهنگی بین دیوارها و پرده‎ها کمک کنند. ما در ادامه مطلب به بررسی روش‎های هماهنگی بهتر پرده و دیوار می‎پردازیم.

ست دکوراسیون منزل
ست دکوراسیون منزل

از رنگ‎های خنثی استفاده کنید

گاهی اوقات بهترین روش ایجاد تعادل در فضا، استفاده از رنگ‎های خنثی در کنار رنگ‏های قوی مثل قرمز و نارنجی می‎باشد. اگر شما از رنگ‌های قوی برای دیوارهایتان استفاده کرده‎اید، بهتر است که برای ایجاد هماهنگی و تعادل در فضا رنگ‎های خنثی را برای پرده‌های اتاق بکار ببرید. پرده‎های سفید با هر دو تونالیته رنگ‎های گرم و سرد دیوار به خوبی هماهنگ می‎شوند.
حالت بر عکس این قضیه یعنی پرده‎هایی با رنگ‎های قوی نیز به خوبی با دیوارهای خنثی هماهنگ می‎شوند. برای مثال دیوارهای سفید یا به رنگ کرمی به خوبی با هر رنگی ترکیب می‎شوند و حتی می‌توانند در کنار پرده‎هایی از رنگ‎های قوی نیز فضای پذیرایی عالی را برای مهمانان‌تان بسازند. برای ایجاد ارتباط قوی‌تر و هماهنگی بیشتر در فضای خانه، شما می‌توانید رنگ دیوارها را به حاشیه پرده‌ها اضافه کنید و به این ترتیب روی پیوستگی بین آن‎ها تاکید نمایید.

ست دکوراسیون منزل

از رنگ‎های مکمل استفاده کنید

رنگ‌های مکمل روش مطمئن و درستی برای تزئین هر اتاقی می‌باشند. از آنجا که رنگ‌های مکمل کاملا در مقابل هم هستند، مطمئن باشید که طرح رنگی شما از لحاظ بصری بسیار جذاب خواهد بود و شما با خیال راحت می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. شما این استراتژی را باید برای رنگ‌هایی که در چرخه رنگی در مقابل هم قرار دارند، بکار ببرید. اگر دیوارهای آبی رنگ دارید، می‌توانید از رنگ مکمل آن یعنی نارنجی برای پرده‌ها استفاده کنید. برای جذابیت بیشتر نیز می‌توانید از پس‌زمینه‌ی نارنجی با الگوهای سفید یا عاجی رنگ برای پرده‌ها کمک بگیرید تا بتوانید فضای آرام‎‌بخش‌تری را بسازید.
البته قبل از اینکه رنگ‌های مکمل دلخواه‌تان را برای دیوارها و پرده‌ها بکار ببرید، حتما آن‌ها را در مقیاس کوچکی به عنوان نمونه استفاده کنید و سپس اگر بنظرتان طرح جالبی از آب درآمد، آن‌ها را در دکوراسیون منزل استفاده کنید.

ست دکوراسیون منزل
ست دکوراسیون منزل

از رنگ‌های مشابه برای ست دکوراسیون منزل استفاده کنید

استفاده از تنها یک رنگ برای دکوراسیون اتاق، رنگ دیوارها و پرده‌ها یکی دیگر از متدهایی است که می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند. البته اینکه بخواهید دقیقا از یک رنگ برای رنگ غالب اتاق به عنوان رنگ مبلمان، دیوارها و پرده‌ها استفاده کنید، غیرممکن است ولی شما می‌توانید سایه‎های مختلف یک رنگ که کاملا نزدیک به هم هستند را بدین منظور بکار ببرید. شما می‌توانید برای این کار از تونالیته رنگ‌های زمینی، خنثی یا هر رنگ دلخواه‌ دیگر استفاده کنید.

ست دکوراسیون منزل
ست دکوراسیون منزل
ست دکوراسیون منزل
ست دکوراسیون منزل

رنگ‎ها را در فضای اتاق تکرار کنید

یک رویکرد دیگر که شما می‎توانید برای هماهنگی بیشتر رنگ‎های پرده و دیوارها بکار ببرید، تکرار رنگ‎ها در برخی مبلمان یا لوازم جانبی اتاق است. به عنوان مثال اگر شما از پرده‌های مخملی قرمز برای پوشش پنجره‌های اتاق استفاده کرده‌اید، بهتر است که این رنگ را در دیوار و لوازم جانبی اتاق دوباره استفاده کنید. می‎توانید برای این کار یکی از دیوارها را با کاغذ دیواری از طرح گل رز بپوشانید. همینطور یک فرش قرمز که طرحی از کاغذ دیواری و رنگ پرده‎ را داشته باشد، می‌تواند به شما کمک کند.

ست دکوراسیون منزل

به طور کلی برای ایجاد یک پالت رنگی هماهنگ با الگوهای پرده‌، اطمینان حاصل کنید که الگوی شما حداقل کمی از رنگ دیوارها را شامل می‎شود. اگر دیوارهایتان به رنگ سفید یا عاجی می‎باشد، الگویی را برای پرده انتخاب کنید که پس‌زمینه‎ی آن به رنگ سفید یا عاجی باشد. اگر شما از دیوارهای رنگارنگ در دکوراسیون استفاده می‎کنید، بهتر است که این رنگ‎ها در الگوی پارچه‌ی پرده تکرار شوند.

همانطور که خودتان نیز بهتر می‎دانید انتخاب رنگ دکوراسیون به طور کلی به دیزاین فضای خانه و سلیقه‌ی خودتان بستگی دارد. ولی بهتر است از قبل در مورد رنگ‎ها و تاثیری که روی روحیه و شخصیت افراد می‎گذارند، مطالعه نمایید. رنگ‌های جسورانه مثل قرمز و مشکی و رنگ‎هایی از این قبیل باید بسیار محتاطانه و علمی بکار برده شوند زیرا هر گونه اشتباه باعث بی‌قراری و بهم‌ریختگی اعصاب می‎شوند. ما اینجا سعی کردیم تا هر آنچه می‌تواند در مورد هماهنگی بین دیوارها و پرده‌ها وجود داشت را با شما در میان بگذاریم. امیدواریم که با الهام از آن‌ها و نمونه‎ عکس‎هایی که نشان دادیم، بتوانید دکوراسیونی زیبا برای خودتان ایجاد نمایید. شما از چه رنگی برای رنگ دیوارها و پرده‌هایتان استفاده‎ کرده‎اید؟ اگر نظری یا پیشنهادی در مورد رنگ پرده و دیوارها دارید، خوشحال می‎شویم که آن‌ها را با ما در میان بگذارید.

1 دیدگاه برای “چگونه پرده‎ها را با رنگ دیوارهای خود ست کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *