دکوراسیون روستیک

سبک دکوراسیون روستیک: آرامشی در هیاهوی زندگی شهری

در دنیای مدرن امروزی که زندگی ماشینی بسیاری از نوستالژی‌های قدیمی را برای ما کمرنگ کرده است، سبک روستیک با ایجاد دکوراسیونی روستایی، به خوبی می‌تواند آن حس و حال گذشته را در خانه‌های ما زنده نگه دارد. سبک دکوراسیون روستیک در واقع پلی به سوی گذشته و نوستالژی‌های قدیمی است. به همین خاطر است که از سبک روستیک با عنوان سبک طراحی به روش قدیمی یاد می‌شود. ما در این مطلب شما را بیشتر با سبک روستیک و ویژگی‌های آن آشنا خواهیم کرد. ادامه مطلب را از دست ندهید.

دکوراسیون روستیک
دکوراسیون روستیک

سبک روستیک چیست؟

این روزها سبک روستیک به یکی از محبوب‌ترین سبک‌های دکوراسیون داخلی در بسیاری از شهرهای  بزرگ دنیا تبدیل شده است. سبک روستیک در طراحی داخلی، نسبت به دیگر سبک‎های دکوراسیون، ظاهر بسیار متفاوتی را ایجاد می‌کند. این سبک طراحی بر پایه‌ی طبیعت بنا شده و بیشتر به استفاده از مواد طبیعی و ارگانیک تاکید دارد. می‌توان گفت که سبک روستیک در گذشته بیشتر به عنوان یک روش زندگی شناخته می‌شد اما در سال‌های اخیر به یک سبک دکوراسیون بسیار محبوب تبدیل شده است. این سبک طراحی از اول در زندگی بشر وجود داشته و چیز جدیدی نیست.

دکوراسیون روستیک
دکوراسیون روستیک

بسیاری از طراحان داخلی معتقدند که عصر دیجیتال بسیاری را از افراد را از طبیعت دور کرده است و در این میان دکوراسیون روستیک به خوبی می‌تواند حال و هوای طبیعت و زندگی روستایی را به فضای زندگی‌تان اضافه کند. فضای گرم و راحت، ساده، زیبا و طبیعی روستیک محبوبیت بالایی را برای آن به ارمغان آورده است.

دکوراسیون روستیک
دکوراسیون روستیک

این سبک در واقع تعداد زیادی از سبک‌های مختلف طراحی داخلی مثل سبک مینیمال، اسکاندیناوی و کلاسیک را در دل خود جای داده است. به همین خاطر برخی از ویژگی‌های آن با دیگر سبک‌های طراحی داخلی مشترک است. مثلا آجرکاری و سقف‌های چوبی طاقی در دکوراسیون روستیک مطمئنا شما را یاد سبک اسکاندیناوی خواهد انداخت. در واقع می‌توان گفت که سبک روستیک ترکیبی از سبک‎های مختلف است و هر یک از سبک‌های دکوراسیون شکل متفاوتی از سبک روستیک می‌باشند.

دکوراسیون روستیک
دکوراسیون روستیک

سبک دکوراسیون روستیک بیشتر برای فضای بزرگ و جادار مناسب است. شما می‌توانید از این سبک برای طراحی خانه روستایی، کلبه، خانه‌ شهری و ویلا استفاده کنید. مبلمان بزرگ، رنگ‌های زمینی، سنگ و چوب از جمله المان‌هایی هستند که در خانه‌های روستیک کاملا به چشم می‎آیند و شما را یاد خانه‌های قدیمی می‌اندازند. طراحی خانه با سبک روستیک راحت و دوست‌داشتنی است و بی‌شک شما از این کار لذت خواهید برد.

ویژگی‌های اصلی دکوراسیون روستیک

به طور خلاصه سبک روستیک با این ویژگی‌ها مشخص می‌شود:

استفاده از مواد طبیعی: چوب، سنگ و پارچه‌هایی با بافت ویژه مثل کرباس و برزنت

ماهیت سبک روستیک: سادگی و طبیعی بودن آن

مبلمان بزرگ و ساده

فاقد مواد مدرن: فلز، پلاستیک و پارچه‌های مصنوعی

رنگ‌های طبیعی: طیف‌های متنوعی از رنگ‌های قهوه‌ای، سبز، طلایی و خاکستری

مبلمان و عناصر تزئینی دست ساز

دکوراسیونی هماهنگ با طبیعت

المان‌های بکار رفته در سبک روستیک

سنگ و چوب خام

این مهم‌ترین ویژگی خانه‎های روستایی است. دوستداران این سبک می‌خواهند طبیعت را به دل خانه‌هایشان بیاورند. اگر خانه‌تان قدیمی است شما باید هویت و جزئیات معماری مثل دیوارهای سنگی آن را حفظ کنید. اما اگر خانه‌تان تازه ساخت است، می‎توانید از تیرهایی با برش‌های ناهموار برای چارچوب سقف، درب ورودی، شومینه و پنجره‌ها استفاده کنید. همینطور یک شومینه‌ی سنگی ایده‌ی خوبی برای دکوراسیون روستیک می‌باشد. مثلا اتاق خواب زیر دارای سقف کاذب چوبی و دیوار سنگی است که فضای روستیک مدرن و زیبایی را ایجاد نموده است.

دکوراسیون روستیک
دکوراسیون روستیک

در سبک روستیک اشکال بیشتر به همان شکل طبیعی خود در دکوراسیون بکار برده می‌شوند و هماهنگی زیادی را با هم ندارند. تمامی مبلمان و اشیای بکار برده شده در این سبک دارای مقاطع ناهموار و خشن می‌باشند.

پارچه‌های طبیعی ساده

ماهیت طبیعی خانه‌هایی با دکوراسیون روستیک بوسیله‌ی اتاثیه، لوازم جانبی، پارچه و فرش مشخص می‌شود. پارچه‌های ساده بدون هیچ عکس، انتخاب رایجی برای این سبک هستند. بنابراین اگر شما این سبک رو دوست دارید، باید مبلمانی طبیعی بدون هیچ الگو و با رنگ خنثی انتخاب کنید. در این اتاق نشیمن مبلمان به رنگ شنی ماسه‌ای و فرش به شکل پوست حیوانات، توانسته حس و حال طبیعت را در خانه تداعی کند.

دکوراسیون روستیک
دکوراسیون روستیک

در خانه‌های روستایی، چرم بخاطر کاربرد خوب و ظاهر طبیعی‌شان بسیار محبوب است. چرم بسیار بادوام بوده و سخت لکه‌دار می‌شود. صندلی‌هایی با طراحی‌های زیر انتخاب عالی برای دکوراسیون روستیک شما خواهند بود.

دکوراسیون روستیک
دکوراسیون روستیک

پوست گوسفند یکی دیگر از گزینه‌هایی است که دکوراسیون راحت و دنجی را برای اتاق شما به ارمغان می‎آورد.

دکوراسیون روستیک
دکوراسیون روستیک

چشم‌انداز اتاق

پنجره‌های بزرگ یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار مهم خانه‌هایی با دکوراسیون روستیک است. در حقیقت این ویژگی در هر دو دکوراسیون روستیک و مدرن حضور دارد و عنصر مهمی در طراحی‌ خانه‌های امروزی به شمار می‌آید. خانه‌های مدرن همیشه از فضای باز و پر نوری برخوردار هستند و پنجره‌های بزرگ به خوبی می‌توانند این ویژگی‌ را در خانه‌های مدرن عملی سازند. پنجره‌های بزرگ در سبک روستیک نیز بین فضای داخلی و بیرونی شما ارتباط برقرار کرده و طبیعت را به دکوراسیون شما می‌آورد.

دکوراسیون روستیک
دکوراسیون روستیک
دکوراسیون روستیک
دکوراسیون روستیک

پالت رنگی خنثی

در خانه‌های روستیک معمولا از رنگ‌های روشن یا کاغذ دیواری استفاده نمی‌شود. برای این سبک، شما باید دیوارهای‌تان را به رنگ سفید درآورید و یا اینکه تمام سطح آن را با مواد طبیعی مثل سنگ یا چوب بپوشانید.

دکوراسیون روستیک
دکوراسیون روستیک

شومینه

همانطور که گفتیم این سبک به دنبال فضای دنج و راحتی است، بنابراین شما باید وجود شومینه در فضای خانه‌تان را جدی بگیرید.

دکوراسیون روستیک
دکوراسیون روستیک

سبک روستیک برای کجا مناسب است؟

با اینکه بسیاری از مردم سبک روستیک را برای فضاهای ویلایی، روستایی و کوهستانی مناسب می‌دانند، اما شما هیچ محدودیتی ندارید و می‌توانید از آن برای خانه‌های مدرن شهری نیز استفاده کنید. همینطور شما می‌توانید از این سبک برای طراحی داخلی مسافرخانه، هتل و رستوران‌ها استفاده کنید و مطمئن باشید که دکوراسیونی مجلل و زیبایی خواهید داشت. سبک روستیک با ایجاد فضایی گرم و دنج، حس خوشامدگویی را به خوبی در بیننده ایجاد خواهد کرد. مطمئنا مردم در چنین دکوراسیونی احساس آسودگی، آرامش و آسایش‌خاطر بیشتری خواهند داشت و همیشه در خاطرشان خواهد ماند.

دکوراسیون روستیک
دکوراسیون روستیک

ما در اینجا سعی کردیم که شما را با تمامی ویژگی‌های سبک روستیک آشنا کنیم تا شما آن را ملموس‌تر حس کنید. اگر شما نیز به دنبال فضای آرامش‌بخش و راحتی هستید که فارغ از هیاهو و شلوغی شهر، زندگی آرام خودتان را داشته باشید، مطمئنا سبک دکوراسیون روستیک می‌تواند به شما کمک کند. اگر شما نیز نظر یا پیشنهادی در این باره دارید، می‌توانید آن را با ما در میان بگذارید.

شروع گفتگو
مشاوره آنلاین
از طراحی تا اجرای دکوراسیون داخلی
سلام ، نیاز به مشاوره دارید؟