تعریف دکوراسیون داخلی مدرن: طراحی مدرن چه ویژگی‌هایی دارد؟

دکوراسیون داخلی مدرن

کلمه “مدرن” یکی از پر استفاده ترین عبارات در دکوراسیون داخلی است که مطمئنا شما نیز مکررا آن را شنیده‌اید. سبک مدرن که اغلب با سبک معاصر اشتباه گرفته می‌شود، بر اساس یک جنبش طراحی در اواخر قرن بیستم متولد شد. دکوراسیون داخلی مدرن با متریال طبیعی، رنگ‌های خنثی یا خاکی و حذف جزئیات غیرضروری شناخته می‌شود و ریشه در مدرنیسم دارد. ما در ادامه به طور مفصل در مورد دکوراسیون داخلی مدرن و ویژگی‌های آن صحبت کرده‌ایم. در انتهای مطلب نیز نمونه‌هایی جذاب از این نوع دکوراسیون را برای شما آورده‌ایم.

ناموجود

استودیو پارچوب

مبل ال Eddy

۷۳,۶۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل ال کوچک Eddy

۴۸,۵۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل راحتی سه نفره Eddy

۳۹,۰۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل دو نفره Catalan

۲۸,۰۰۰,۰۰۰ تومان

قبل از اینکه بخواهیم در مورد سبک دکوراسیون داخلی صحبت کنیم، به این نکته اشاره کنیم که امکان خرید انواع مبلمان در فروشگاه آنلاین چی بچین فراهم شده است. شما عزیزان می‌توانید انواع مبل راحتی، میز و صندلی ناهارخوری، انواع میز جلو مبلی و هزاران مبلمان موردنیاز منزل‌تان را در سبک و اندازه‌ای متناسب با منزل‌تان از این فروشگاه سفارش دهید.

دکوراسیون داخلی مدرن چیست؟

طراحی مدرن یک سبک طراحی داخلی است که با پالت رنگی تک رنگ، خطوط صاف و مینیمالیسم و متریال طبیعی تزئین می‌شود. این سبک به طور خاص به یک جنبش زیباشناختی تاریخی اشاره دارد که در اوایل تا اواسط قرن بیستم رخ داد. به طور کلی طراحی مدرن ریشه در مدرنیسم دارد، جنبشی که در اوایل قرن گذشته با تاکید بر تفکر انتزاعی، کارکرد و اشکال ساده و واضح اتفاق افتاد.

اگرچه اغلب این سبک با اصطلاح “طراحی معاصر” اشتباه گرفته می شود و گاها حتی یا به جای یکدیگر استفاده می شود، اما باید بدانید که طراحی مدرن سبک متمایز خود دارد. درست است که این دو سبک شباهت‌ها و ویژگی‌های مشترک زیادی با هم دارند که تشخیص آن‌ها را از هم مشکل می‌کند اما با این حال یکسان نیستند. ما قبلا در مورد تفاوت سبک مدرن و معاصر (جهت مطالعه کلیک کنید) به طور مفصل صحبت کرده‌ایم که مطالعه‌ی آن خالی از لطف نیست.

دکوراسیون داخلی مدرن
دکوراسیون داخلی مدرن

دکوراسیون داخلی مدرن نیز برخاسته از جنبش هنر مدرن است که گرایش حداکثری طراحی‌های ویکتوریایی را با فرم تابع عملکرد تغییر داد. یکی از باورهای کلیدی نهضت طراحی مدرن این ایده است که “فرم از عملکرد پیروی می کند.” به عبارت دیگر، طراحی تمام وسایل و اشیاء تزیینی باید هدف مورد نظر خود را منعکس کند و اگر یک مبل، دکور یا جزئیات تزئینی هدف کاربردی نداشته باشد، می توان آن را حذف کرد.

اصول طراحی مدرن
اصول طراحی مدرن

جنبش مدرنیسم با دور شدن از استفاده از مصالح ساختمانی و طراحی سنتی مانند چوب، سنگ و آجر شروع به گسترش کرد و در عوض شروع به تمرکز بر مواد صنعتی از جمله شیشه، فولاد و بتن کرد. محبوبیت جنبش سبک مدرن در نیمه اول قرن بیستم ادامه یافت و مشتقات بعدی این سبک به عنوان مدرن و پست مدرن اواسط قرن شناخته شدند.

ناموجود
۳۷,۵۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل چهار نفره دیوان

۴۰,۳۰۰,۰۰۰ تومان

ویژگی‌های دکوراسیون داخلی مدرن

دکوراسیون داخلی مدرن باید ویژگی‌‌های زیر را داشته باشد:

خطوط مستقیم و صاف

طراحی مدرن را می‌توان نقطه مقابل سبک های طراحی قبلی دانست. پیش از طراحی مدرن، سبک‌های گوتیک، رنسانس و ویکتوریایی وجود داشتند که بافت‌های سنگین، تزئینات و عناصر تیره و دراماتیک زیادی را در خود جای داده بودند. طراحی مدرن این عناصر را به نفع خطوط صافو مستقیم، فضاهای مرتب و عاری از هر گونه شلوغی تغییر دارد. به این ترتیب، بیشتر اجزای طراحی مدرن، از مبلمان گرفته تا طراحی کلی فضا، شامل خطوط صاف، مستقیم و بدون جزئیات اضافی می‌باشد. این قضیه کمی با طراحی معاصر که از منحنی‌ها و خطوط گسترده استفاده می‌کند متفاوت است. خطوط طراحی مدرن واضح‌تر و بسیار کمتر هستند.

خطوط مستقیم و صاف در طراحی داخلی
رعایت خطوط مستقیم و صاف رنگ‌های خنثی

رنگ‌های خنثی

اکثر خانه‌هایی که به سبک مدرن تزئین می‌شوند، از رنگ‌های خنثی و سایه‌های سیاه و سفید به عنوان رنگ اصلی در سراسر خانه استفاده می‌کنند. سفید، بژ، و برخی از سایه‌های مشکی رنگ، پالت رنگ اصلی بسیاری از دکوراسیون‌های داخلی مدرن را تشکیل می‌دهند.  هر چند که می‌توانید برخی از رنگ‌های دیگر را به‌ عنوان رنگ سوم به دکوراسیون خود اضافه کنید و از آن‌ها برای از بین بردن حس و حال یکنواخت فضا استفاده کنید اما با این حال نباید فراموش کنید که بیشترین حجم رنگی شما باید به سمت رنگ‌های ختثی متمایل شود. مثلا شما می‌توانید از رنگ‌های دیگر به عنوان رنگ دیوار تاکید، کوسن‌ها یا مبل تک نفره استفاده کنید. علاوه بر این طراحی مدرن تاکید زیادی بر متریال طبیعی دارد، بنابراین هماهنگ نگه داشتن اشیاء در پالت رنگ طبیعی مهم است.

رنگ‌های خنثی
انتخاب رنگ‌های خنثی

طراحی پلان باز

سبک دکوراسیون مدرن به طراحی پلان باز علاقه‌مند است که در آن دیوارها و اتاقهای مجزا به حداقل رسیده‌اند. در عوض مبلمان فضاهای مختلف مثل نشیمن و ناهارخوری را از هم جدا می‌کند. نور طبیعی نیز در این سبک طراحی بسیار مهم بوده و به ایجاد فضای بازتر و دلبازتر کمک می‌کند. به همین خاطر پنجره‌ها در خانه‌های مدرن با پرده پوشانده نمی‌شوند.

طراحی پلان باز
طراحی پلان باز

ناموجود

استودیو پارچوب

تخت خواب مدل Acorn

۴۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل ال مدرن Andes

۸۴,۹۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل ال راحتی Haven

۶۸,۹۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

نیمکت مبلی Andes

۱۸,۴۰۰,۰۰۰ تومان

استفاده از فلز

کروم و استیل بخش بزرگی از طراحی مدرن را تشکیل می‌دهند که می‌توانند به عنوان اسکلت مبلمان، پایه‌های میز و صندلی‌ها، لوسترها، شیرآلات، دستگیره‌های در، کابینت، لامپ، نرده‌ها به فضا اضافه شود. از آنجایی که کروم و استیل دارای درخشندگی خاصی هستند و تقریبا پالت رنگی سردی محسوب می‌شوند، به خوبی می‌توانند دکوراسیون داخلی مدرن را در فضا بسازند.

استفاده از فلز
استفاده از فلز در طراحی داخلی مدرن

مینیمالیسم

مینیمالیسم نقش مهمی در طراحی مدرن دارد و راهکارهای مفیدی برای ایجاد دکوراسیون مدرن ارائه می‌دهد. مینیمالیسم با تاکید بر روی شعار “کمتر، بیشتر است” هر کسی را ترغیب می‌کند تا جزئیات اضافی مانند ستون‌ها، کنده‌کاری‌ها، تزئینات اضافی، استفاده بیش از حد از رنگ یا استفاده بیش از حد از وسایل تزئینی در دکوراسیون خانه را حذف کند.

مینیمالیسم
مینیمالیسم

البته قضیه به این سادگی‌ها هم نیست و برنامه‌ریزی زیادی لازم است تا مطمئن شوید که آنچه در خانه گنجانده شده است، کاملا ضروری می‌باشد. خانه‌های مینیمالیستی اغلب از آنچه به بنظر می‌رسند، راحت‌تر، دنج‌تر و کارآمدتر هستند.

دوری از شلوغی و بهم‌ریختگی

دکوراسیون داخلی مدرک با رویکرد مینیمالیستی خود از هر گونه شلوغی و بهم‌ریختگی دوری می‌کند. در حالی که شلوغی و بهم ریختگی برای افراد مختلف معانی متفاوتی ممکن است داشته باشد اما در مورد طراحی مدرن در درجه اول به لوازم جانبی اشاره دارد. به این معنی که هیچ گدان، سفال، کوسن، فرش، پتو و وسیله‌ی اضافی دیگری را نباید در دکوراسیون داخلی مدرن قرار بگیرد. هر گونه اقلام غیرضروری مثل کتاب، لوازم الکترونیکی و یادگاری را در داخل کابینت یا کمد به دور از چشم نگهداری شود.

دوری از شلوغی و بهم‌ریختگی
دوری از شلوغی و بهم‌ریختگی

ناموجود

استودیو پارچوب

مبل راحتی Haven

۳۷,۸۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل ال چرم مدل Haven

۷۹,۰۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل چرم ال شکل Urban

۷۳,۰۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود
۲۶,۹۰۰,۰۰۰ تومان

نمونه‌هایی از دکوراسیون داخلی مدرن

عکس دکوراسیون مدرن
عکس دکوراسیون داخلی مدرن
عکس دکوراسیون مدرن
عکس دکوراسیون داخلی مدرن
عکس دکوراسیون مدرن
عکس دکوراسیون داخلی مدرن
عکس دکوراسیون مدرن
عکس دکوراسیون داخلی مدرن
عکس دکوراسیون مدرن
عکس دکوراسیون داخلی مدرن
عکس دکوراسیون مدرن
عکس دکوراسیون داخلی مدرن
عکس دکوراسیون مدرن
عکس دکوراسیون داخلی مدرن

ما در این مطلب از مجله چی بچین اصول دکوراسیون داخلی مدرن را با شما به اشتراک گذاشتیم. امیدواریم که با الهام از این نکات و عکس‌ها بتوانید دکوراسیونی زیبایی را برای خودتان ایجاد نمایید. اگر به دنبال خرید مبلمان برای فضای خانه‌تان هستید، پیشنهاد می‌کنم سری به فروشگاه آنلاین مبلمان چی بچین بزنید. انواع مبلمان  در طراحی‌های متنوع موجود است که می‌توانند مکمل دکوراسیون شما باشد. البته امکان سفارش هر مدل مبلمان نیز وجود دارد و کافیست شما عکس مبل موردنظرتان را از طریق واتس‌آپ برای کارشناسان ما بفرستید.

ما در بالا سعی کردیم که نکات مفیدی را برای دکورسیون داخلی مدرن به همراه عکس‌هایی از آن به شما معرفی کنیم. کدام عکس دکوراسیون داخلی مدرن و کدوم طراحی آن بیشتر موردعلاقه‌تان است؟ اگر شما نیز در این باره نظری یا پیشنهادی دارید، می‌توانید آن‌ها را با در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *