۱۰ دلیل مهم برای استفاده از مبل ال شکل در دکوراسیون خانه‌های مدرن

مبل ال یک نوع مبل راحتی و مدرن است که از کنار هم قرار گرفتن چند تکه مبل جدا از هم تشکیل می‌شود. قسمت‌های مختلف مبل ال می‌تواند تک دسته باشد یا اصلا دسته نداشته باشد. همانطور که ذکر کردیم مبل ال مبلی راحتی است و از آن برای لم دادن و خوابیدن نیز استفاده می‌شود. درست است که مبل ال طراحی شده بود تا راحتی باشد، اما امروزه به دلیل استقبال مردم مدل چستر و حتی سلطنتی این مبل نیز برای استفاده در مهمانی‌های رسمی، در بازار موجود است. در مبل ال شکل به دلیل حذف عنصر دسته و چسپاندن قسمت‌های مختلف مبل به هم جای کمتری اشغال شده و افراد بیشتری می‌توانند از آن استفاده کنند.

چرا مبل ال بخریم؟

اکنون مبل ال به دلایل زیادی مورد محبوبیت قرار گرفته است، در اینجا مهم‌ترین دلایل محبوبیت مبل ال را بیان خواهیم کرد، شاید این نوع مبلمان برای منزل شما هم بهترین گزینه باشد.

شما را دعوت می‌کنیم ادامه مطلب را مطالعه کنید.

۱) مبل ال در مقایسه با سایر مبلمان جای کمی را اشغال می‌کند

اولین دلیلی که باعث می‌شود تقاضا و رضایت مشتری نسبت به خرید مبل ال افزایش پیدا کند این است که در حالی که مبل ال در مقایسه با سایر مبلمان جای کمتری را اشغال می‌کند فضای بیشتری را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. در دنیای امروز به دلیل مهاجرت به شهرهای بزرگ و افزایش جمعیت در شهرهای بزرگ، منازل روز به روز کوچک‌تر شده و فضا برای چیدمان متناسب با ذوق و سیلقه مشتری کم‌تر شده است. با توجه کمبود فضا در خانه‌های امروزی طراحان صنعتی و طراحان دکوراسیون داخلی متناسب با نیاز جامعه (که مشتری تمایل دارد منزل خود را متناسب با سلیقه اش چیدمان کند اما مبلمان مناسب برای فضای موجود وجود ندارد) ، مبل‌هایی طراحی کردند که برای فضایی که مشتری در اختیار دارد مناسب باشد. یکی از مبلمانی که توسط مشتری‌هایی که ناچار بودن در فضاهای کوچک زندگی کنند به شدت مورد استقبال قرار گرفت، مبل ال شکل است، زیرا این نوع مبلمان علیرغم مهیا کردن فضای زیاد برای نشستن جای بسیار کمی را اشغال می‌کند.

مبلمان ال جای کمی را اشغال می‌کند و برای منازل کوچک بسیار مناسب است.

در واقع مبل ال به گونه ای طراحی شده است که در یک کنج خانه قرار بگیرد و همه ی فضای اتاق نشیمن را اشغال نکند. بنابراین مشتری متناسب با نیاز خود می‌تواند فضاهای خالی در اتاق نشیمن منزل خود مدیریت کرده و از آن فضا برای قرار دادن میز، مفروش کردن فضای اتاق نشیمن و هر خلاقیت دیگر در چیدمان منزلتان استفاده کنید.

از طرفی در بسیاری از مهمانی‌ها به دلیل تعداد زیاد افراد امکان استفاده از میر ناهارخوری میسر نیست و حتی در بسیاری از خانه‌های ایرانی هنوز استفاده از میز ناهارخوری چندان مرسوم نشده و افراد تمایل دارند سفره‎های رنگین خود را روی زمین پهن کنند. در این حالت استفاده از مبل ال به این دلیل که جای کمتری را اشغال کرده و فضای خالی بیشتری در اختیار مشتری قرار می‌دهد مناسب‌تر است.

 

۲) مبل ال برای دورهمی‌های خانوادگی و صمیمی بسیار مناسب است

همانطور که ذکر کردیم در مبل ال دسته‌ مبلمان حذف شده و قطعات مختلف مبل به هم چسپیده و با هم یک مبل ال شکل را تشکیل داده‌اند. در مبل ال شکل قسمت‌های نشیمن قسمت‌های مختلف مبل به هم چسپیده و نزدیک هستند و همچنین مبل‌ها شبیه به حرف انگلیسی ال ( L )  قرار گرفته‌اند. به دلیل نزدیک شدن صندلی‌ها و حالت ال شکل مبل، افرادی که از مبل استفاده می‌کنند به هم نزدیک‌تر بوده و امکان ایجاد ارتباط چشمی با افراد و رفع دلتنگی‌شان بیشتر می‌شود. بنابراین این مبل برای فضاهای صمیمی خانوادگی که افراد می‌خواهند به یکدیگر نزدیک بوده و دلتنگی‌هایی که به دلیل مشغله‌های زیاد کاری و دور شدن افراد از لحاظ مکانی ایجاد شده را با ایجاد فضای گرم و صمیمی تا حدی جبران کنند.

مبلمان ال مناسب ایجاد فضای گرم  صمیمی در دورهمی‌های خانوادگی

خیلی از افراد تمایل دارند که برای تماشای مسابقات جهانی فوتبال و سایر ورزش‌ها که از تلوزیون پخش می‌شوند و یا حتی دیدن سریال محبوبشان با دوستان یا خانواده در فضایی دوستانه و صمیمی دور هم جمع شوند. در مبل های ال شکل به دلیل نزدیک بودن افراد از لحاظ فیزیکی، هیجان تماشای سریال یا بازی دوچندان شده و برای کاربران حسی فوق العاده ایجاد خواهد کرد. این موضوع در مورد افرادی که به انجام بازی‌های کنسولی مثل پلی استیشن علاقه دارند نیز صادق است.

۳) مبل ال با هر سبکی از دکوراسیون منازل مدرن متناسب است

همان طور که گفتیم مبل ال جای کمی را اشغال کرده و با توجه به شرایط منازل امروزی بهترین گزینه است و همچنین گزینه بسیار مناسبی برای مهمانی‌های خانوادگی است. اما ممکن است بسیاری از افراد علیرغم مزایای فراوان مبل ال، به دلیل راحتی بودن این سبک از مبل آن را نپسندند. آن افرادی که به سبک مبلمان استیل یا سلطنتی علاقه‌مند هستند هم می‌توانند از مزایای مبل ال بهره ببرند، زیرا که مدل سلطنتی مبل ال نیز اکنون در بازار موجود است.

مبل ال استیل
مبل ال سلطنتی یا استیل مناسب سبک دکوراسیون خانه شما

مبل ال راحتی با ساختار مینیمال و ساده ای که دارد و همچنین کاربردی بودن آن برای منازلی که سبک دکوراسیون آن ها مدرن است، بسیار مناسب خواهد بود.

علاوه بر سبک مبلمان در مورد انتخاب پارچه و جنس مبلمان ال شکل هم باید همین دقت را داشته باشید. پارچه‌ای که برای کاناپه انتخاب می‌کنید باید مطابق با سبک فضا باشد. به جنس کاناپه نیز توجه داشته باشید. اگر می‌خواهید از این کاناپه در فضای نشیمن استفاده کنید، حتماً از پارچه‌هایی بادوام با رنگهای نسبتاً تیره استفاده کنید، تا اگر دچار آلودگی یا گرد و خاک می‌شوند خیلی فضای اتاق نشیمن را نازیبا نکند.

۴) مبل ال هم برای منازل کوچک و هم منازل بزرگ مناسب است

همانطور که گفتیم  مبل ال به دلیل اشغال کمتر فضا و جاگیری بیشتر افراد برای استفاده کردن از آن، برای منازل کوچک بسیار مناسب است، اما این بدین معنا نیست که مبل ال برای استفاده در منازل بزرگ مناسب نیست. اتفاقا این نوع مبل برای خانه‌های بزرگ نیز کاربرد گسترده‌ای دارد. اگر خانه شما آنقدر بزرگ هست که می‌خواهید از چند دست مبلمان برای دکوراسیون آن استفاده کنید، یکی از گزینه‌های خوب برای مبلمان منزلتان مبل ال است. مثلا اگر می‌خواهید یک فضای جداگانه از منزلتان را به فضایی برای تماشای تلوزیون اختصاص بدهید، قطعا استفاده از مبل ال بهترین گزینه است. زیرا مبل ال علاوه بر این که حالت راحتی داشته و افراد حس خوشایندی بیشتری در استفاده از آن خواهند داشت، می‌تواند قسمت‌های مختلف منزل شما را به خوبی تفکیک کند و به شما در چیدمان منزلتان کمک شایانی بکند.

مبل ال استیل
با مبلمان ال در خانه‌های بزرگ می‌توانید فضاهای مختلف خانه خود را تفکیک کنید

در منازل بزرگ، فضای وسط اتاق نشیمن بهترین مکان برای مبل ال است؛ زیرا این مبل از انواع دیگر مبلمان، بزرگتر و عمیق‌تر هستند. قرار دادن آن‌ها در وسط اتاق، فضای دیواری بیشتری برای قرار دادن مبلمان دیگر در اختیار شما قرار می‌دهد و دسترسی به تمام تکه‌های این مبلمان را راحت‌تر می‌کند.

از طرفی خیلی از افراد منزلشان به حدی بزرگ نیست که از چند دست مبلمان استفاده کنند و می‌خواهند از یک دست مبلمان استفاده کرده و به خوبی فضاهای مختلف را جداسازی کنند. مثلا قسمتی از فضای اتاق نشیمن منزلشان را به مبل ها و قسمت دیگر را به میز ناهار خوری اختصاص بدهند.

تکه های بزرگتر کاناپه‌های منطقه‌ای، عامل مهمی در چیدمان آنها هستند. تکه‌هایی را که ثابت هستند و جدا نمی‌شوند، خارج از مسیرهای رفت و آمد، روبه روی دیوار قرار دهید. البته ممکن است برای اینکه مبلمان بهتر در اتاق قرار بگیرد، وسوسه شوید و تکه‌های آن را از هم جدا کنید؛ اما در نظر داشته باشید که این مبلمان، به صورت متصل به هم طراحی شده است و جدا کردن آن، مانند پازلی نیمه تمام می‌ماند و حس ناتمام بودن را به شما و دکوراسیون القا می کند. پس قبل از تصمیم‌گیری به خرید مبل ال، به این قضیه فکر کنید.

۵) مبل ال برای لم دادن و خوابیدن بسیار مناسب است

با توجه به ساختار راحتی مبل ال این مبل برای لم دادن و غیر رسمی نشستن بسیار مناسب است. برای افرادی که تمایل دارند از مبل برای خوابیدن استفاده کنند، نیز مبل ال گزینه مناسبی است زیرا دیگر دسته‌های مبل مانع راحت خوابیدن افراد روی مبل و جا نشدن آن‌ها در ساختار مبل نمی‌شود. معمولا مبل ال مانند بسیاری از مبل ها یک بدنه اصلی دارند که بالشتک‌ها و کوسن‌ها آن را تکمیل می‌کنند. بنابراین با برداشتن کوسن‌ها فضا برای خوابیدن افراد بیشتر خواهد شد و حتی می‌توانید از کاناپه به عنوان تخت خواب استفاده کنید.

استفاده از مبل ال برای خواب‌ها وسط روز و کوتاه

امروزه با کوچکتر شدن خانه‌ها، داشتن اتاق مهمان امری بسیار مشکل شده است. مبلمان ال شکل تخت‌خواب‌شو مناسب خانه‌هایی هستند که اتاق مهمان ندارند. در این حالت می‌توانید از مبل ال به عنوان تخت خواب مهمان استفاده کنید. پس مبل ال را می‌توانید متناسب با نیاز خود و بر اساس کاربردی مورد نیازتان جابه‌جا کرده و فضایی برای دور هم نشینی خانوادگی و فامیلی و حتی جای خوابیدن برای مهمان در خانه های کوچک ایجاد کنید.

۶)  با استفاده از مبل ال می‌توانید فضای داخلی منزل خود را طراحی کرده و به آن نظم ببخشید

شاید چیدمان مبل‌ها و کاناپه‌های جدا از هم در خانه بسیار آسان‌تر از مبل‌های ال شکل به نظر برسد. اما مبل‌های ال شکل مزیت‌هایی دارد که موجب برتری آن از سایر مدل مبل‌ها شده است. مبل ال می‌تواند فضای داخلی اتاق نشیمن شما را به خوبی تفکیک کند این نوع مبل به دلیل چسپیدن قسمت‌های مختلف به هم و مدولار بودن، طبق نظم بهتری در کنار هم قرار گرفته و فقط یک بخش مشخص از منزل شما را اشغال می‌کند.

با توجه به فضای کمتری که مبل ال اشغال می‌کند، فضاهای خالی در منزل افزایش پیدا کرده و به همین دلیل به راحتی می‌توانید در کنار مبل ال از انواع صندلی و کاناپه‌های راحتی استفاده کنید.

مبل ال
مبلمان ال در حالیکه فضای کمی اشغال می‌کند، برای نشستن افراد زیاد مناسب است.

مبل ال کمک می‌کند تا بتوانیم در یک فضای کوچک چیدمان‌های متنوع ایجاد کنیم و همچنین به دکوراسیون منزلمان نظم ببخشیم. اگر فضای بزرگ‌تری برای اتاق نشیمن در اختیار دارید. مبل ال برای تفکیک فضاها بسیار کاربردی و خوب است.

۷) فرم‌های مبلمان در سبک مبل ال شکل بسیار گسترده است

امروزه مبل ال با حفظ هویت خود به صورت مبل‌های یو (U) شکل نیز در بازار موجود است، مبل‌های مانند مبل‌های ال شکل از کنار هم قرارگرفتن، مبلمانی بدون دسته تشکیل شده است که فرم نهایی آن‌ها پس از چیدمان شدن مبل‌ها کنار هم به شکل حرف یو زبان انگلیسی (U)  است. همانطور که می‌دانید مبل ال فقط از دو جهت منزل شما را محصور کرده درحالی که مبل یو از سه جهت این کار را انجام می‌دهد. به همین دلیل برای تفکیک فضا مبل‌های یو  شکل فضایی صمیمی‌تر و دنج‌تر را برای مشتری مهیا می‌کند.

مبل U شکل مانند مبلمان ال برای دورهمی‌ها بسیار مناسب است و فضای کمی را اشغال می‌کند

بنابراین می‌توانیم مبل ال را سبکی از مبلمان معرفی کنیم که در آن دسته‌ها حذف شده و قسمت‌های مختلف مبل به هم متصل شده است. از این سبک مبل می‌توانید برای ایجاد هر فرم دلخواهی در مبلمان استفاده کرده و فضایی متناسب با سلیقه خود و سبک چیدمان منزلتان ایجاد کنید.

۸) کوسن و بالشتک در مبل ال به بهترین شکل قابل استفاده است

معمولا به دلیل فرم مبل ال و بزرگ بودن قسمت نشیمن آن، از کوسن‌ها در ابعاد مختلف برای برای پرکردن پشت و کمر کاربر و اِرگونومی سازی ( سازگار کردن محصول با انسان، راحت‌تر کردن استفاده کاربر از محصول) مبل‌ها استفاده می‌کنند. علاوه بر این با استفاده از کوسن ها می‌توانید هارمونی‌های مختلف در رنگ مبلمان منزلتان ایجاد کنید. مثلا همه‌ی کوسن‌ها به یک رنگ و تعدادی از آن ها به رنگ متفاوت و تیز باشد. این تضاد رنگی تاکید را بر روی مبلمان افزایش داده و مبلمان شما نقطه‌ی کانونی اتاق نشیمن خواهد شد.

شاید تمایل داشته باشید دکوراسیونی مدرن و ایرانی داشته باشید، تغییر در طرح و جنس پارچه کوسن‌ها به شما این امکان را می‌دهد که دکوراسیون خود را به دکوراسیون ایرانی نزدیک کنید. برای ایرانی کردن سبک دکوراسیون منزلتان می‌توانید از پارچه‌های سنتی سوزن دوزی شده و ترمه برای کاور و روکش مبلمان منزل خود استفاده کنید.

مبل ال
با استفاده از کوسن و بالشتکهای متنوع در مبلمان ال هارمونی‌های زیبا ایجاد کنید

۹) مبل ال می‌تواند هر جنسی داشته باشد، از چرم گرفته تا پارچه‌ای

همانطور که گفتیم مبل ال می‌تواند در انواع سبک‌ها تولید شود، ممکن است شما به مبلمان چستر علاقه‌مند باشید، به راحتی می‌توانید مبل ال چستر چرم یا پارچه ای سفارش دهید زیرا این همه‌ی سبک‌های مبل‌های ال به خوبی در بازار یافت می‌شود. نکته‌ای که در مورد خرید مبل چرم باید حتما به آن دقت کنید این است که مبل چرم علیرغم این که به راحتی تمیز می‌شود به محافظت بسیار زیادی نیاز دارد. اول این که ممکن است پوسته پوسته شود، دوم چرم در مقابل اشعه یو وی آفتاف ترک برمیدارد و باید از آن به خوبی محافظت شود. چرا که باعث می شود چرم لطافت خود را از دست داده و در نتیجه ترک بردارد؛ بنابراین قدمی که برای نگهداری از چرم خود در این راستا باید بردارید این است که از تهویه مداوم و محافظی برای اشعه یو وی استفاده کنید.

مبل ال چرم متناسب با سلیقه و سبک دکوراسیون منازل مختلف
مبل چستر چرم متناسب با سلیقه و سبک دکوراسیون منازل مختلف

برای مبل ال توصیه می‌شود از جنس پارچه ای استفاده کنید زیرا که اگر این مبل قرار است به طور مداوم مورد استفاده قرار بگیرد جنس پارچه دوام بیشتری خواهد داشت.

۱۰) قیمت مبل ال ارزان تر از سایر مبل‌ها می‌باشد

مبل ال ارزان تر از سایر مدل مبلمان هاست زیرا مبل ال ساده 9 نفره در مقابل مبل‌های معمولی و ساده 9 نفره ساختار ساده‌تری دارد بنابراین  مقدار زمان صرف شده برای ساخت آن، متریال، پارچه و چوب به کار رفته در ساختار مبل کمتر است و قیمت آن هم به نسبت کمتر از مبل های معمولی است. به طور کلی در بازار مبل های مشابه با قیمت‌های متفاوت در بازار عرضه میشود که علت تفاوت قیمت تفاوت برند و متریال استفاده شده در مبلمان است.

شاید علت زیبایی مبل ال این است که در فرم و نحوه چیدمان منحصر به فرد و متفاوت با سایر مبلمان‌های مدرن دارد. مبل ال در طراحی مبلمان، نمونه کاملی از زندگی مدرن است، به همین علت در بین جوان‌ها طرفداران بیشتری دارد و زیرا می‌توانند با آن فضای شیک و امروزی‌تری ایجاد کنند.

اما قطعا همه می‌دانند که فقط با خرید این مبل و گذاشتن آن در گوشه سالن نمی‌توانند به دکوراسیون دلخواه و مناسب منزلشان دست پیدا کنند. برای اینکه زیبایی مبل ال در خانه بیشتر نمود پیدا کند باید نکاتی را رعایت کرد. مانند توجه به سبک، رنگ، طرح و … .

مبل ال
مبلمان ال متناسب با هر سبک و سلیقه ای

در ادامه نکاتی را که در خرید مبل ال باید به آن توجه کنید مختصرا بیان می‌کنیم.

  • انتخاب رنگ و طرح: رنگ و طرح مبلمان بهتر است ساده باشد. ساده بودن رنگ مبلمان به آزادی بصری فضا کمک می‌کند . شلوغ بودن مبل و یا حتی پرده منزل به دلیل این که فضای گسترده‌ای از اتاق نشیمن را به خود اختصاص داده‌اند، کل فضای نشیمن شما را شلوغ می‌کند و فضا تنگ و خفه کننده به نظر می‌رسد.
    اگر تمایل به تضاد رنگی دارید می‌توانید از رنگ‌های مکمل با دیگر اثاثیه و ساختار منزل (دیوار پوش,کف,پرده,روشنائی) بهره ببرید. این رنگ‌ها در کنار هم کنتراست زیبایی ایجاد می‌کنند.
    رنگ‌های خنثی برای مبل ال ایده جالبی است شما می‌توانید با کوسن‌های رنگی از بی روحی آن بکاهید. رنگ کوسن‌ها را می‌توانید هماهنگ با دیگر وسایل منزل انتخاب کنید.

 

  • مشخص کردن اندازه‌ها: قبل از خریدن مبل ال بهتر است طول و عرض مکانی که مبل در آن قرار می گیرد اندازه گیری کنید. مبل شما باید متناسب با فضایی که برای آن در نظر گرفته‌اید باشد نه بزرگتر و نه کوچکتر. با انجام این کار مبلی مناسب و مخصوص منزلتان خواهید داشت، درغیر این صورت ممکن است در جاگیری مبل دچار مشکل شوید.

 

  • ساختار مبل ال: گاه ساختار مبل ال از هر دو طرف محدود به دسته می شود و گاه از یک طرف مبل آزاد است. مبل‌هایی که از یک طرف آزاد هستند معمولا برای استراحت روزانه مانند تخت عمل می‌کنند و آزادی عمل بیشتری را به کاربر می‌دهند. از طرفی همان طور که گفتیم انواع مختلفی از سبک مبل ال مثل مبل های یو شکل نیز در بازار موجود است،باید مشخص کنید کدام مدل از مبلمان برای سبک دکوراسیون منزلتان مناسب است.

 

مبل المبل سی شکل از خانواده مبل ال فضای صمیمی را در اتاق نشیمن شما ایجاد می‌کند
مبل سی شکل از خانواده مبل ال فضای صمیمی را در اتاق نشیمن شما ایجاد می‌کند

.

  • انتخاب پارچه: انتخاب پارچه مبل در هر نوع مبلمانی از اهمیت به سزایی برخودار است. زیرا پارچه مبل نقش بسیار مهمی در دوام مبل خواهد داشت. به طور مثال پارچه مبل را بهتر است از انواع ساتن انتخاب نکنید. زیرا این پارچه‌ها سر هستند و نشستن شما را دچار مشکل می‌کنند. همان طور که اشاره کردیم مبل چرم هم گزینه چندان مناسبی برای این سبک از مبلمان نیستند زیرا به دلیل استفاده زیاد از این سبک مبل امکان خراب شدن و پوسته پوسته شدن رویه مبل وجود دارد و همچنین این که چرم برای سالم ماندن به محافظت زیادی نیاز دارد. از طرفی تعمیر مبل چرم نیز کار هزینه بری است.

همانطور که مطالعه کردید مبلمان ال برای هر سبک از منزل و هر مدل خانه ای چه کوچک و چه بزرگ مناسب است. نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که چگونه از مبل ال استفاده کنیم. شاید این مدل مبلمان برای منزل شما نیز بهترین گزینه باشد.

امیدواریم این مطلب سوالات شما را در مورد مبل ال پاسخ داده  و شما در انتخاب مبلمان مناسب دکوراسیون منزلتان کمک کرده باشد. نظرات خود را از ما دریغ نکنید.

برای مطالعه بیشتر در مورد مبل ال و دکوراسیون مدرن مطالب زیر را مطالعه کنید.

چند اصل ساده برای ساخت خانه‌ای با دکوراسیون و مبلمان مدرن
با جدیدترین مدل‎های مبلمان دنیا آشنا شوید
زیبایی خانه مدرن ایرانی در چیست؟چرا تلفیق سبک ایرانی و سبک مدرن؟