گیاهان آپارتمانی بدون نیاز به نور: معرفی گیاهانی که به نور نیاز ندارند

گیاهان آپارتمانی بدون نیاز به نور

یکی از بزرگترین چالش‌هایی که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند، کمبود نور در محل کار یا محل زندگی‌شان است. اگر نور طبیعی آنچنانی به اتاق نشیمن، پذیرایی یا دفترکار شما نمی‌تابد اما در عین حال دوست دارید گیاهان آپارتمانی را به فضای خود اضافه کنید، ناامید نباشید. خوشبختانه گیاهان آپارتمانی بدون نیاز به نور آنچنانی نیز وجود دارد. یعنی گیاهانی که به نور نیاز ندارند و در محیطی بدون تابش مستقیم خورشید نیز رشد می‌کنند. البته به این نکته اشاره کنیم که همه‌ی گیاهان حداقل به کمی نور خورشید نیاز دارند اما گیاهانی که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم در مقایسه با اکثر گیاهان در شرایط سخت بسیار مقاوم‌تر هستند.

قبل از معرفی گیاهانی که به نور کم نیاز دارند باید مشخص کنیم که دقیقا چه چیزی به عنوان محیط کم نور محسوب می‌شود. منظور از محیط کم نور این است که نور مستقیم خورشید به آن نمی‌تابد اما در عین تاریکی مطلق نیست. واقعیت این است که گل و گیاه نمی‌تواند در تاریکی مطلق رشد کند. وقتی به نور کم اشاره می‌کنیم چیزی شبیه به گوشه‌های اتاق یا راه پله مدنظرمان است. در ادامه گیاهانی که برای چنین محیطی مناسب هستند را معرفی کرده‌ایم.


ناموجود

استودیو پارچوب

میز کنار تخت Mitzi

۱۳,۵۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

میز کنار مبلی Jensen

۱۲,۸۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود
۱۶,۸۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

قفسه چوبی نربانی Narrow

۹,۶۰۰,۰۰۰ تومان

گیاهان آپارتمانی بدون نیاز به نور

گیاه مار

گیاه مار به طرز باورنکردنی مقاومت بالایی در برابر شرایط سخت دارد و بی‌توجهی را تحمل می‌‌کند. این گیاه چه در فضاهایی که نور زیادی دریافت نمی‌کنند و چه در فضاهایی که نور مستقیم خورشید به آن‌ها می‌تابد، می‌تواند قرار داده شود. گیاه مار تقریبا در هر مکانی می‌تواند قرار داده شود و عملا نیاز به نگهداری و رسیدگی بالایی ندارد. به این ترتیب شما با خیال راحت می‌توانید گیاه مار را خریداری و آن را در گوشه‌ای به دور از پنجره قرار دهید.

گیاهان آپارتمانی بدون نیاز به نور

این گیاه در رنگ‌های متنوعی موجود است و با برگ‌های نوک تیز خود در گلدانی با هر سایزی زیبا بنظر می‌رسد. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که گیاه مار نسبت به آبیاری بسیار حساس بوده و شما باید زمانی آن را آبیاری کنید که لایه بالایی خاک آن کاملا خشک شده است. معمولا دو هفته یا سه هفته یکبار نیاز به آبیاری دارد.

گیاه عنکبوتی

از جمله گیاهان آپارتمانی بدون نیاز به نور می‌توان به گیاه عنکبوتی اشاره کرد که احتمالا برگ‌های رنگارنگ سبز و سفید آویزان آن را در بسیاری از محیط‌های اداری دیده‌اید. گیاه عنکبوتی سرعت رشد بالایی دارد و شما باید همیشه آن را کوتاه کنید و نگذارید پوسیده شود. سعی کنید همیشه برگ‌های در حال پوسیده شدن آن را بکنید زیرا در این صورت گیاه به جای اینکه تلاش کند تا برگ پوسیده را زنده نگه دارد، انرژی بیشتر خود را برای رشد برگ‌های جدید صرف می‌کند.

گیاهانی که به نور نیاز ندارند


تخفیف!
ناموجود

استودیو پارچوب

کنسول چوبی Acorn

۱۳,۸۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

میز چوبی کنار مبلی Retro

۱۵,۸۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

میز کنار مبلی Stacking

۱۱,۷۵۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

میز کنار مبلی Kaira

۸,۳۰۰,۰۰۰ تومان

گیاه پوتوس

گیاه پوتوس را از جمله گیاهانی که به نور نیاز ندارند معرفی کرده‌اند. این گیاه به دور از پنجره و نور مستقیم خورشید نیز رشد خوبی دارد و می‌تواند شرایط کم نور بودن فضا را تحمل کند. جالب است بدانید که زیاده‌روی برای مراقبت از پوتوس می‌تواند برعکس باعث از بین رفتن آن شود. اگر نور خورشید بیش از حد واقعی به آن بتابد، تاثیر معکوس بر رشد گیاه خواهد داشت.

 گیاهان آپارتمانی که در تاریکی رشد میکنند

نکته‌ی مهم در مورد گیاه پوتوس این است که آبیاری بیش از حد را دوست ندارد و حتی بهتر است بگذارید که بی دو آبیاری خاک آن‌ها کمی خشک بماند. شاید یکی از دلایلی که این گیاه در محیط‌های اداری به خوبی رشد می‌کند، این است که فرد فراموش می‌کند که به آن‌ آب بدهد. برای بررسی اینکه آیا گیاه به آب نیاز دارد یا نه، بهتر است که انگشت خود را به خاک گلدان بزنید و در صورت خشک بودن آن را آبیاری کنید.

گیاه پر سیاوشان

گیاه پر سیاوشان یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی بدون نیاز به نور است که زیبا اما نگهداری از آن‌ها کمی پیچیده می‌باشد. شما نباید آن را زیاد یا کم آبیاری کنید وبهتر است که گیاه پر سیاوشان را در یک گلدان سفالی نگهداری نمایید تا بهتر تنفس کند. این گیاه در فضایی که کمی رطوبت داشته باشد، بهتر رشد می‌کند.

گیاهانی که به نور کم مقاوم هستند

گیاه پاپیتال

با اینکه گیاه پاپیتال بیشتر برای باغ‌ و فضاهای بیرونی و کناره‎های ساختمان پرطرفدار است اما در دکوراسیون داخلی با نور کم نیز عملکرد خوبی دارد. پاپیتال جزو گیاهانی که به نور نیاز ندارند شناخته می‌شود و هزاران گونه از آن موجود است. برخی از آن‌ها به رنگ سبز خالص و برخی دارای رنگ‌های متنوعی از سبز و سفید می‌باشند. برگ‌های آبشاری این گیاه در برابر بی‌توجهی و عدم رسیدگی تحمل بالایی دارند و در شرایط نامطلوب نیز رشد می‌کنند. نکته‌ی که باید به آن توجه کنید این است که فقط زمانی که خاک گیاه کاملا خشک شده باشد، باید به آن آب دهید.

گیاهانی که به نور متوسط نیاز دارند


ناموجود

استودیو پارچوب

میز کنار مبلی مدرن Mitzi

۳,۸۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

میز کنار مبل Streamline

۶,۶۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

میز کنار مبلی مدرن Cube

۶,۵۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

میز کنار مبلی Cube

۷,۸۰۰,۰۰۰ تومان

گل استرلیتزیا ( پرنده بهشتی)

گل استرلیتزیا که جزو گیاهان آپارتمانی بدون نیاز به نور است، نیاز به مراقبت زیادی ندارد. این گیاه با نور کم ۵ الی ۱۰ سال عمر می‌کند و برگ‌های بزرگ آن می‌تواند حال و هوای گرمسیری به فضای زندگی شما بخشید. به یاد داشته باشید که فقط زمانی که خاک بالای آن خشک باشد، آن را آبیاری کنید. همینطور خاک گلدان نباید خیس باشد، فقط در حدی که مرطوب باشد کافیست!

گیاهانی که به نور احتیاج ندارن

گیاه زامیفولیا (ZZ)

گیاه زامیفولیا جزو گیاهانی که به نور نیاز ندارند شناخته می‌شود و مانند گیاه مار در هر جایی از فضاهای کم نور گرفته یا فضاهای پرنور می‌تواند قرار داده شوند. این گیاه نیاز به نگهداری بالایی ندارد و فقط زمانی که خاک آن خشک شده باشد، باید آبیاری شود.

گیاهانی که به نور نیاز ندارند

گیاه همیشه سبز چینی (Aglaonema)

گیاه همیشه سبز چینی یا اگلونما در شرایط کم نور واقعا خوب عمل می‌کند و گیاه کم دردسری است. به همین خاطر در فضاهای اداری یا مراکز خرید استفاده‌ی بالایی دارد. این گیاه در رنگ‌های متنوعی موجود است و گفته می‌شود چیزی نزدیک به بیست و چهار گونه از گیاه اگلونما وجود دارد. با این حال گیاه همیشه سبز چینی با برگ‌های تیره‌تر انتخاب بهتری برای فضاهای کم نور است چرا که در برابر نور کم به خوبی تاب می‌آورد.

- گیاهان آپارتمانی که در تاریکی رشد میکنند


ناموجود

استودیو پارچوب

میز کنار مبل چوبی Stowe

۳,۷۵۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مدل میز کنار مبلی Profile

۶,۹۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

میز کنار مبل Streamline

۴,۴۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

میز کنار سالنی Bone

۳,۶۰۰,۰۰۰ تومان

کاکتوس هاورتیا

شاید برای شما نیز باور اینکه هاورتیا جزو گیاهان ساکولنت باشد، کمی سخت است چرا که بیشتر ساکولنت‌ها نور بسیار زیاد با حداقل چند ساعت آفتاب مستقیم را دوست دارند اما کاکتوس هاورتیا اینگونه نیست. کاکتوس هاورتیا جزو گیاهان آپارتمانی بدون نیاز به نور شناخته می‌شود و در مناطق کم نور تا متوسط می‌تواند زنده بماند. این گیاه بسیار آهسته رشد می‌کنند.

گیاهانی که به نور نیاز ندارند

برگ عبایی

برگ عبایی گیاهی فوق العاده با مراقبت آسان است که حتی با آبیاری نامناسب، نور کم و اتاق هایی با نوسانات دما نیز می‌تواند زنده بماند. این گیاه سخت و دوست داشتنی دارای برگ‌های بزرگ، زیبا و جذابی می‌باشد و همین باعث محبوبیت بالای آن شده است.

گیاهانی که به نور احتیاجی ندارند

گیاه اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم که نماد صلح در جهان می‌باشد، از جمله گیاهان آپارتمانی بدون نیاز به نور است. این گیاه نیاز به نگهداری کمی دارد و در عین حال بسیار زیبا و جذاب می‌باشد. اسپاتی فیلوم در مناطقی با نور کم گل نمی‌دهد و شما باید این را به یاد داشته باشید.

گیاهانی که به نور نیاز ندارند

ما در بالا گیاهانی که به نور نیاز ندارند را معرفی کردیم. در حالی که برخی از گیاهان آپارتمانی نور کم را تحمل می‌کنند اما بهتر است بدانید که حداقل نور غیرمستقیم شرایط اید‌ه‌آل‌تری برای آن‌ها می‌باشد. همینطور به یاد داشته باشید که معمولا در شرایط کم نور گیاهان گل نمی‌دهند و بدین منظور به نور متوسطی نیاز دارند. پس انتظار نداشته باشید که گیاه شما در شرایط کم نور گل بدهد.


تخفیف!
ناموجود

استودیو پارچوب

میز تحریر چوبی مدل Ladder

۱۳,۳۰۰,۰۰۰ تومان
تخفیف!
ناموجود

استودیو پارچوب

میز تحریر دیواری Mid-Century

۱۹,۸۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

میز کنار مبلی Acorn

۱۲,۸۵۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

میز پادیواری چوبی Nolan

۱۵,۶۰۰,۰۰۰ تومان

حالا شما می‌توانید با خیال راحت مناطق کم نور خود را با گیاهانی که در بالا معرفی کردیم، پر کنید و هر بار که از آنجا عبور می‌کنید، از آن‌ها لذت ببرید. شما برای ما بنویسید که چه گیاهان آپارتمانی بدون نیاز به نور را می‌شناسید؟ آیا تا به حال از این گیاهانی که به نور نیاز ندارند نگهداری کرد‌ه‌اید؟ خوشحال می‌شویم که نظر یا پیشنهادی داشته باشید را با ما در میان بگذارید.