اینفوگرافیک: بایدها و نبایدها در انتخاب فرش مناسب

انتخاب فرش

بایدها و نبایدها در انتخاب فرش و قالیچه مناسب

فرش‌ها از دیرباز تا به امروز نقش اساسی در طراحی داخلی خانه‌های ما داشته‌اند و همان طور هم که می‌دانید ایران یکی از کشورهای پرآوازه در صنعت فرش است. اما امروزه انتخاب فرش به همان سبک و سیاق قدیمی رواج ندارد و کمی مفهوم استفاده از آن متفاوت شده است به طوری که در دکوراسیون‌های امروزی کمتر فرش‌هایی را می‌بینیم که همه‌ی محیط خانه را پوشانده باشند و فضای خالی باقی نگذاشته باشند و کم و بیش به سمتی رفتیم که استفاده از قالیچه‌ها و فرش‌ها در ابعاد کوچکتر رواج پیدا کرد. شاید انتخاب جنس فرش یا الیاف مورد استفاده در تهیه آن کمی سخت به نظر برسد و اینکه چه طرح و رنگی را انتخاب کنیم هم از مشکلات دیگر باشد.

اما باید این اطمینان را به شما بدهم که ابعاد و سایز فرش هم موضوع مهمی است که باید در انتخاب ابعاد مناسب فرش هم دقت کافی به خرج دهید. به این نکته توجه کنید که اگر فرش با ابعاد مناسبی را انتخاب نکنید نه تنها فضای خود را از دست می‌دهید همچنین تمام زیبایی فرش شما هم از بین خواهد رفت که قطعا شما این را نمی‌خواهید. اندازه فرش و قالیچه می‌تواند تأثیرات و حس متفاوتی در چیدمان خانه شما بوجود آورد و همان طور که می‌دانید وسایل موجود در منزل شما روح خانه را شکل می‌دهند که این موضوع اهمیت دقت در انتخاب را خواستار است. اتاق نشیمن منزل شما یکی از فضاهای اصلی خانه است.

اگر که اتاقی باز و نسبتا بزرگ دارید بهتر است انتخاب فرش ، فرش یا قالیچه‌ای را در نظر بگیرید که بیشتر فضای موجود را پوشش می‌دهد و وسایل نشیمن هم همگی در محیط درونی فرش قرار بگیرند. اما اگر فضای کوچکتری در اختیار شما قرار دارد بهتر است که پایه های پشت مبل و صندلی ها دقیقا در لبه فرش قرار بگیرد و از قالیچه‌های کوچک ۲ در ۳ متری استفاده کنید.

به طوری که لبه‌ی فرش در زیر پایه‌های اول مبلمان شما قرار بگیرد. اما در اتاق خواب فکر می‌کنید چه انتخابی باید داشته باشید؟ اگر که فضایی کوچک را در اختیار دارید بهتر است از قالیچه‌های طویل در دو طرف تخت خود استفاده کنید در غیر این صورت(در اختیار داشتن فضایی بزرگ) بهتر است فرشی را انتخاب کنید که از لبه میزهای کنار تخت شروع شود و حداقل تا ۵۰ سانتی متر اطراف تختتان ادامه داشته باشد.

اگر که پلان منزل شما وسیع است برای جدا سازی بخش غذاخوری از دیگر بخش‌ها می‌توانید از یک قالیچه نسبتا بزرگ استفاده کنید که میزها و صندلی ها را پوشش دهد و در صورت جابه جایی صندلی‌ها هنوز هم در محیط فرش قرار بگیرند. اما اگر که برعکس این موضوع صدق می‌کند شاید بهتر باشد از قالیچه‌های گرد و مربعی کوچکی بهره بگیرید و آن‌ها را زیر میز ناهارخوری خود پهن کنید حتی اگر تمام فضا را به خود اختصاص نمی‌دهند. در نهایت فراموش نکنید که انتخاب شما بستگی به سلیقه و در آخر ابعاد منزل شما دارد.

فرش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *