اصول و قوانین طراحی داخلی و دکوراسیون

قوانین دکوراسیون داخلی منزل

کیت کمپ یکی از بهترین طراحان داخلی و هنرمندان لندنی است که بیشتر بخاطر تبحر بی‌نظیرش در ترکیب رنگ‌ها و الگوهای مختلف در دکوراسیون داخلی مشهور شده است. یکی از آخرین شاهکارهای او، هتل Haymarket است در آن با طراحی جدید خود، بار دیگر توانسته مهارت و نبوغ خود را در این حوزه به رخ همگان بکشد. ما در این مطلب با الهام از توصیه و استراتژی‌هایی که کمپ در طراحی‌هایش استفاده می‌کند، یک سری قوانین دکوراسیون داخلی منزل را به شما معرفی می‌کنیم که می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند.

قوانین دکوراسیون داخلی منزل
قوانین دکوراسیون داخلی منزل

بیشتر مردم، مخصوصا زمانی که تازه وارد دنیای طراحی داخلی می‌شوند، در مورد ترکیب و تطبیق الگوها، رنگ‌ها و عناصر مختلف در دکوراسیون خانه‌شان سردرگم شده و در انتخاب‌هایشان مردد می‌شوند. اگر شما نیز از این عده افراد هستید، نگران نباشید. خوشبختانه یک سری قوانین دکوراسیون داخلی منزل وجود دارند که شما به کمک آن‌ها می‌توانید طراحی یکپارچه‌ای داشته باشید. ما از قبل هر چیزی که شما باید آن‌ها را بدانید، مشخص کرده‌ایم. فقط کافیست که این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید تا بتوانید روند طراحی داخلی خود را به خوبی تکمیل نمایید. بهتر است که اول با یک سوال شروع کنیم.

چرا کنتراست در طراحی داخلی اهمیت دارد؟

تصور کنید که شما وارد اتاقی می‌شوید که همه‌ی سطوح آن با مواد مشابه و طیف رنگی یکسانی پوشش داده شده است. احتمالا در نگاه اول بنظر شوکه شده و پس از مدت کوتاهی اتاق برای‌تان کسل‌کننده بنظر خواهد رسید. خوب این طبیعی است چرا که در این سبک طراحی، چیزی که شما را به خود جذب کند، وجود ندارد. همه‌ی ما به طور ذاتی به فضاهایی علاقه داریم که در آن عناصر مختلف به صورت یکپارچه و هماهنگ در کنار هم قرار گرفته باشند. ترکیب و تطبیق مواد، بافت و الگوهای مختلف کنتراست و تضاد جالبی را در دکوراسیون شما به وجود آورده و از لحاظ بصری اتاق را جذاب نشان می‌دهد. بنابراین به هنگام خرید مبلمان و عناصر تزئینی حتما این نکته را به ذهن‌تان بسپارید.

البته ممکن است الان فکر کنید که اگر در دکوراسیون‌تان از مبلمان و لوازم تزئینی منحصربفرد زیادی استفاده کنید، دیگر محیط‌تان خسته‌کننده به نظر نخواهد رسید. توجه کنید که در چنین چیدمانی نیز شما نقاط کانونی زیادی خواهید داشت که همدیگر را سرکوب می‌کنند و فضای بسیار گیج‌کننده‌‌ای را ایجاد خواهید کرد. فضای زندگی شما باید چیزی مابین این دو باشد. یعنی بتوانید تعادل را در فضای اتاق ایجاد نمایید. در ادامه مطلب، ما بیشتر این موضوع را بسط خواهیم داد.

قوانین دکوراسیون داخلی منزل
قوانین دکوراسیون داخلی منزل

تعادل، یکی از مهم‌ترین قوانین دکوراسیون داخلی منزل

ترکیب و مطابقت برای دستیابی به طراحی داخلی موفق، نیازمند پیروی از قوانین خاصی است. یکی از مهم‌ترین قوانین دکوراسیون داخلی منزل، رعایت اعتدال است. از اینکه بخواهید اتاق را با مبلمان و لوازم تزئینی پر کنید، خودداری کنید. مطمئن باشید که اگر شما از عناصر زیادی در دکوراسیون‌تان استفاده کنید، حس ناخوشایندی را به مهمانان‌تان منتقل خواهید کرد. از طرف دیگر، اگر دکوراسیون شما بیش از حد ساده باشد، ممکن است که محیط بی روحی را داشته باشید.

قوانین دکوراسیون داخلی منزل
قوانین دکوراسیون داخلی منزل

بازی با الگوها

زمانی که صحبت از ترکیب و تطبیق در دکوراسیون خانه می‌شود، الگوها اولین چیزی که به ذهن ما می‌رسد. شما می‌توانید از الگوها در هر کجای اتاق که مایل باشید، به شکل کاغذدیواری، مبلمان و لوازم جانبی استفاده کنید. بیشتر طراحان داخلی توصیه می‌کنند که در یک فضای مشخص، حداکثر از چهار الگو استفاده کنید. بهترین کار از لحاظ بصری و فیزیکی این است که الگوهای انتخابی خود را در اطراف اتاق بکار ببرید. به این ترتیب هیچ کدام از آن‌ها بیش از حد به چشم نمی‌آیند و در عین حال قابل تفکیک از هم هستند. اگر هم از الگوهایی زیادی در طراحی داخلی استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم که آن‎ها را در پالت رنگی مشابهی بکار ببرید تا اتاق ظاهر منسجم و یکپارچه‌ای داشته باشد.

قوانین دکوراسیون داخلی منزل
قوانین دکوراسیون داخلی منزل

اضافه کردن بافت

بیشتر مردم از اهمیت رنگ و الگوها در دکوراسیون داخلی کاملا آگاه هستند. اما کمتر کسی است که استفاده از بافت‌های مختلف در دکور خانه را مهم بداند. ترکیب بافت‌ها در دکوراسیون خانه، دقیقا به اندازه ترکیب الگوهای مختلف مهم است. بافت ویژگی لمسی مهم است که می‌تواند عمق بصری زیبایی را به طراحی داخلی‌تان اضافه کند. همانطور که می‌دانید در دنیای طراحی داخلی، بافت‌ها بوسیله‌ی موادی که در دکوراسیون بکار برده می‌شوند، می‌توانند به فضای زندگی شما اضافه شوند. بافت در دکوراسیون داخلی، بیشتر با استفاده از پارچه اضافه می‌شود و به سادگی گرمی، راحتی و جذابیت را با خود به همراه می‌آورد. هرچند چوب، سطوح فلزی و عناصر طبیعی نیز می‌توانند به عنوان بافت در دکوراسیون تلقی شوند.

قوانین دکوراسیون داخلی منزل
قوانین دکوراسیون داخلی منزل

بافت زبر نسبت به بافت‌های صاف، ظاهر بانفوذ‌تری دارد و بیشتر به چشم می‌آید. اگر شما به دنبال ایجاد فضای خوشامدگویی هستید، بافت زبر می‌تواند بهتر عمل کرده و برای هدف شما مناسب‌تر باشد. در حالی که برای فضای استراحت و آرامش بخش، بافت صاف گزینه‌ی می‌باشد.

قوانین دکوراسیون داخلی منزل
قوانین دکوراسیون داخلی منزل

به سبک طراحی‌تان توجه کنید

ما تا به امروز در سبک‌های طراحی ایرانی، فرانسوی و مینیمال صحبت کرده‌ایم، شما با کمک آن‌ها می‌توانید سبک شخصی خودتان را پیدا کرده و نوع طراحی که از لحاظ بصری برای‌تان جذاب است را شناسایی کنید. سپس از آن سبک برای طراحی فضای داخلی‌تان تقلید نمایید. آیا به دنبال ایجاد محیط ظریفی هستید؟ آیا راحتی فضای اتاق اولویت اول‌تان است؟ سوال‌های این چنینی می‌تواند به شما کمک کند تا هدف‌تان از طراحی را مشخص نمایید و به این ترتیب روند طراحی را سرعت ببخشید.

قوانین دکوراسیون داخلی منزل
قوانین دکوراسیون داخلی منزل

رنگ

به عنوان قانون آخر پیشنهاد می‌کنیم که پالت رنگی هماهنگی را انتخاب نمایید. این قانون کاملا واضح است. فضای زندگی خود را با رنگ‌هایی که دوست دارید، تزئین کنید و از آن لذت ببرید.

3 دیدگاه برای “اصول و قوانین طراحی داخلی و دکوراسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *