راهنمای جامع برای تعمیر مبل پارچه‌ای و چرمی

تعمیر مبل

بی‌شک مبل راحتی بیشترین استفاده را در هر خانه‌ای دارد. معمولا شما بیشترین زمان خود را روی آن سپری کرده و تمامی فعالیت‌های شما از نشستن، دراز کشیدن تا غذا خوردن، پیرامون آن اتفاق می‌افتد. همین کاربرد بالای مبل راحتی باعث می‎شود که مبل شما همیشه در معرض آسیب و خرابی قرار بگیرد. کثیف شدن، پارگی، سوراخ شدن، رنگ پریدگی، خراش و ساییدگی از جمله‌ مشکلاتی هستند که همیشه مبل شما را تهدید می‌کنند.

فروشگاه‌های مبلمان زیادی در سطح کشور فعالیت می‌کنند که می‌توانند مبل شما را تعمیر نمایند اما مطمئنا این کار هزینه‎ای را به شما تحمیل خواهد کرد. گاهی اوقات هزینه‌های تعمیر و حمل و نقل به اندازه‎ی خرید مبلمان جدید می‌باشد و همین می‌تواند شما را از تعمیر مبل تان منصرف نماید. اما خوشبختانه بسیاری از این آسیب‌ها را خودتان نیز می‌توانید در خانه و به تنهایی تعمیر کنید. ما در این مطلب سعی داریم تا به بررسی هر آنچه که پیرامون تعمیر مبل می‌باشد، بپردازیم. ما در اینجا متدهایی را برای تعمیر پارگی مبل پارچه‌ای و چرمی، تعویض روکش مبل، ترمیم پوسته پوسته شدن مبل چرمی و روش‌هایی برای رفع خراش و ساییدگی ارائه می‌دهیم که می‌توانند به شما کمک کنند. به خودتان اعتماد کنید و از این روش‌های برای حل مشکل‌تان کمک بگیرید.

تعمیر مبل

تعمیر پارگی مبل پارچه‌ای

مبل پارچه‌ای به علت راحتی، رنگ و الگوهای متنوع، قیمت مناسب و دوام بالا یکی از متداول‌ترین انتخاب‌های مردم برای خانه‌هایشان می‌باشد. با اینکه مبل پارچه‌ای مزیت‌های زیادی دارد ولی متاسفانه آن همیشه در معرض سایش، پارگی و سوختگی قرار دارد. استفاده‌ی مکرر از مبلمان پارچه‌ای باعث می‎شود که مبل، شکل طبیعی خود را از دست داده و شما شاهد درز و شکاف‌هایی در تشک و پشتی‌های آن باشید.

این درز و شکاف‎ها با گذشت زمان منجر به پارگی شده و جلوه‌ی ناخوشایندی به مبل‌تان می‎دهند. شما می‌توانید خودتان به راحتی پارگی و ساییدگی مبل پارچه‌ای را در خانه تعمیر کنید و اینگونه در هزینه‎های خود صرفه‌جویی کرده و از آسیب‌های بیشتر در آینده جلوگیری نمایید. خوشبختانه بسیاری از پارگی‌ها در امتداد محل دوخته شده از پارچه مبلی اتفاق می‌افتد که به آسانی می‌تواند تعمیر شود. از این روش ساده برای تعمیر پارگی مبل خود استفاده کنید و حیات تازه‌ای به آن دهید. شما برای این کار به مقداری پارچه (جین، برزنت یا موسلین) و چسب پارچه‌ای لاتکس نیاز دارید.

تعمیر مبل
تعمیر مبل

اول از هر چیزی شما باید مقداری از پارچه‎ی جین که تهیه‎ کرده‌اید را برش دهید، به طوری که اندازه‎ی آن از میزان پارگی مبل بزرگ‌تر باشد. سپس پارچه را به آرامی زیر پارگی قرار دهید و با کمک قاشق آن را بچرخانید تا در موقعیت مناسب خود قرار بگیرد.

تعمیر مبل
تعمیر مبل

سپس لایه‌ی نازکی از چسب پارچه‌ای خود را روی وصله بکشید، به طوری که لبه‎های پارگی را نیز به طور کامل بپوشاند. برای تمیزی کار، نخ‌هایی که از پارگی بیرون زده‌اند را با قیچی ببرید یا اینکه آن‌ها را به سطح زیری فشار دهید.

تعمیر مبل
تعمیر مبل
تعمیر مبل
تعمیر مبل

تعویض پارچه مبل راحتی

تعویض پارچه مبلی روش عالی برای تغییر ظاهر مبل‌ و کاناپه‌های قدیمی می‌باشد و می‌تواند تاثیر بسزایی در دکوراسیون اتاق‌تان داشته باشد. همینطور اگر شما از ظاهر تکراری مبل‎تان خسته شده‌اید یا اینکه احساس می‌کنید که مبل‎ شما دیگر با دکوراسیون‎تان هماهنگ نمی‌باشد، می‌توانید تنها با تغییر روکش مبل از هزینه‌های اضافی جلوگیری کرده و مشکل‌تان را حل کنید.

تعمیر مبل
تعمیر مبل

با اینکه این فرآیند می‌تواند کمی پیچیده و دشوار باشد، اما قطعا ارزشش را دارد، مخصوصا اگر به این کار علاقه داشته باشید، برایتان لذت‌بخش خواهد بود. کسب اطلاعات کافی در این زمینه می‌تواند فرآیند تعویض پارچه مبلی را برای شما آسان‌تر نماید. اگر شما درصدد تعویض پارچه مبلی‌تان هستید، حتما این بخش را با دقت مطالعه نمایید.

تعمیر مبل
تعمیر مبل

ما در این بخش این کار را برای شما راحت تر کرده‌ایم و کافیست که شما فقط مراحل زیر را دنبال کنید. مواد مورد نیاز برای این کار شامل پارچه مبلی، مثل گاز انبر، قیچی، منگنه و سوزن منگنه، سوزن ته گرد، چرخ خیاطی و نخ مخصوص می‌باشد. این وسایل را فراهم کرده و سپس کار خود را شروع کنید.

روکش قدیمی مبل را جدا کنید

شما باید کار تعویض روکش مبل را با جدا کردن روکش قدیمی شروع کنید. هر بخش را قطعه به قطعه از مبل جدا کرده و هر کدام از آن‌ها را علامت‌گذاری کنید چرا که بعدا به جزئیات کار نیاز خواهید داشت. اینکار را به صورت رندوم یا تصادفی انجام ندهید زیرا که قرار است که از هر کدام از این پارچه‌ها به عنوان الگو برای برش روکش جدید استفاده کنید. پس مراقب باشید که آسیبی به پارچه‌های قدیمی وارد نشود. پیشنهاد می‌کنیم که قبل از اینکه شما شروع به جداسازی روکش مبل بکنید، در هر مرحله تعدادی عکس بگیرید تا در صورت نیاز به آن‌ها مراجعه نمایید. همینطور شما می‌توانید این عکس‌ها را به فروشگاه‌های تعمیر مبل برده و از آن‌ها کمک بگیرید. این کار برای این است که شما راحت‌تر بتوانید پارچه جدید را برش داده و بدوزید.

الگوی پارچه را برش بزنید

پارچه مبلی جدید خود را روی زمین پهن کنید و قطعه الگوهایی که از پارچه قدیمی در دست دارید را روی آن بچینید و برش بزنید. بهتر است که الگوهای جدید شما کمی از اندازه قدیمی بزرگتر باشند. اگر پارچه‌ی شما دارای طرح خاصی است، حتما به به هنگام برش به نحوه‌ی قرارگیری آن‌ها در کنار هم توجه کنید. به یاد داشته باشید که پارچه‌های ساده نسبت به پارچه‌هایی با الگوهای بزرگ و پیچیده، مقدار کمتری مورد نیاز است. اگر می‌خواهید برای پارچه مبلی‌تان زیاد هزینه نکنید، پارچه‌های ساده را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

پارچه‌ها را بهم بدوزید

الگوهای جدید را روی مبل قرار دهید و سپس آن‌ها را با سنجاق بهم وصل کرده و بدوزید. این کار را با حوصله انجام دهید تا بتوانید نتیجه قابل قبولی بگیرید.

تعمیر مبل
تعمیر مبل

به هنگام بازسازی روکش مبل به بدنه‌ی مبل نیز توجه کنید.

اگر تشک‌های مبل‌تان فرو رفته است…

یکی از مشکلاتی که مدتی پس از خرید مبل با آن مواجه خواهید شد، تشک فرورفته‌ای است که ظاهر نامناسب را به مبل شما می‌دهند. البته این طبیعی است و هر مبل و کاناپه‌ای در اثر گذر زمان کارایی و قابلیت اولیه‌ی خود را از دست می‎دهد و به اصطلاح می‌خوابد. در اینگونه مواقع شما می‌توانید مبل قدیمی خود را دور بیندازید و مبل دیگری را خریداری نمایید و یا اینکه با تعمیر آن در هزینه‎های خود صرفه‌جویی نمایید. شما باید قبل از هر چیزی بفهمید که چرا مبل شما فرورفته است. این قضیه می‌تواند به تشک یا چهارچوب شکسته مبل مربوط باشد.

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم شما باید علت فررفتگی مبل‌تان را بفهمید تا بتوانید آن را تعمیر نمایید. شما باید تشک، فنر و چهارچوب مبل را بررسی کنید تا علت آن را بفهمید. اگر مشکل از تشک‌ها باشد که تعمیر آن آسان است. در تمامی این مراحل حتما عکس بگیرید زیرا ممکن است که جزئیات را فراموش کنید.

بدنه و چهارچوب مبل را بررسی کنید. تمامی تشک‌های مبل را بردارید تا راحت‌تر بتوانید پوسیدگی یا شکستگی را تشخیص دهید. اگر قسمتی از بدنه مبل شما ترک خورده یا خمیده شده است، شما نیاز دارید تا این قسمت را عوض کنید.

سفتی تشک‌های مبل را بررسی کنید و اگر تشک‌ها بیش از حد نرم باشند و نشست کرده باشند، می‌توانید مقداری اسفنج و فوم به آن اضافه نمایید. راحت‌ترین کار این است که زیپ تشک ابری خود را باز کرده و فوم آن را پشت و رو کنید. اگر با این کار نتیجه نگرفتید، می‌توانید فوم آن را به طور کلی عوض کنید. این کار فرصت مناسبی را برای شستن پوشش تشک‌ها فراهم می‌کند.

تعمیر مبل
تعمیر مبل

تعمیر پارگی مبل چرمی

مبلمان چرمی با اینکه بسیار بادوام هستند اما متاسفانه همیشه در معرض سایش و پارگی قرار دارند. شما باید با مشاهده‌ی کوچکترین سوراخ یا حفره روی مبل چرمی‌تان دست بکار شوید و آن را ترمیم کنید تا پارگی مبل بزرگتر نشود. اول از هرکاری بهتر است که مبل چرمی خود را با پارچه‌ی میکروفایبر تمیز کنید تا گردوخاک از سطح آن پاک شود. شما باید باید هر گونه گردوخاک و آلودگی را از سطح مبل‌تان پاک کنید. اگر با لکه‌های سرسختی در سطح مبل روبرو شدید می‌توانید دستمال را با کمی آب مقطر مرطوب نمایید ولی از خیس کردن زیاد دستمال بپرهیزید تا آب باعث ایجاد لکه‌های بیشتر نشود. نکته‌ی مهم دیگر که بهتر است به آن تاکید کنیم این است که از دستمال نرمی برای تمیزکاری مبل استفاده کنید و از بکاربردن هر گونه برس روی سطح مبل خودداری نمایید زیرا می‌تواند باعث خراش و آسیب به چرم مبل شود.

تعمیر مبل
تعمیر مبل

حالا مانند دستورالعمل بالا برای مبل پارچه‌ای عمل کنید. یک تکه چرم را خریداری کنید و سپس آن را در زیر پارگی قرار دهید. اگر امکان خرید چرم برای شما وجود ندارد، می‌توانید از پارچه‌ی جین سفتی برای اینکار استفاده کنید. اندازه‎ ی چرم شما باید بتواند تمام سطح پارگی را پوشش دهد.

در مرحله‎ی بعدی دو سطح را بهم بچسبانید و حدود بیست دقیقه آن را فشار دهید تا سطح موردنظر خشک شده و محکم شود. سپس شما باید از پرکننده‎های مخصوصی که در بازار موجود است استفاده کنید و آن را روی ناحیه‎ی موردنظرتان بمالید تا سطح مبل‌تان پر شود. سپس اجازه دهید تا قسمت موردنظر خشک شود.

ترمیم پوسته شدن مبل چرمی

پوسته پوسته شدن مبل چرمی یکی از مشکلات رایج آن است که ممکن است شما نیز زیاد با آن مواجه شده باشید. متاسفانه پوسته شدن مبل چرمی به سرعت می‎تواند به همه‎ی جای مبل منتشر شود و ظاهر ناخوشایندی را به مبل‌تان دهد. پس حتما با مشاهده‌ی کوچکترین پوسته پوسته شدن در سطح مبل دست به کار شوید و از گسترش آن جلوگیری نمایید. شما برای این منظور نیاز به چسب و رنگ مخصوص چرم دارید. معمولا این چسب‌ و رنگها در بازار موجود هستند و شما به راحتی می‌توانید آن‎ها را خریداری نمایید. به یاد داشته باشید که رنگ شما باید با رنگ چرم یکسان باشد تا ظاهر مناسب مبل حفظ شود.

تعمیر مبل

سعی کنید پوسته‌هایی از مبل چرمی‌تان که فکر می‎کنید مانع رنگ کردن مبل‌تان می‌شوند را از سطح آن جدا کنید. سپس از چسب مخصوص استفاده کنید و لبه‌های چرم را با کمک آن بچسبانید. در مرحله‎ی بعدی شما باید با استفاده از رنگ قسمت‌هایی که سطح چرمیشان برداشته شده‌اند را رنگ کنید. پیشنهاد می‎کنیم که رنگ را روی قسمتی از مبل که دیده نمی‎شوند، تست کنید تا اگر دو رنگ با هم مغایرت نداشته باشند، زودتر متوجه آن شوید و رنگ مناسب آن را پیدا کنید. اجازه دهید که رنگ مبل چرمی شما خشک شود و پس از آن قسمت‌هایی که به درستی رنگ نشده‌اند را دوباره رنگ کرده و ترمیم نمایید.

در انتهای کار شما می‌توانید از تمیزکننده و براق‌کننده‌های مخصوص مبلمان چرم استفاده کنید و مبل‌تان را برق بیندازید و آن را نو کنید. اگر نتوانستید براق‎کننده‎های مخصوص را در بازار بیابید می‌توانید از ترکیب روغن زیتون و سرکه استفاده کنید و براق‌کننده‎ی خانگی خودتان را داشته باشید.

تعمیر مبل چرمی: روش‌هایی برای رفع خراش و ساییدگی

خراش و ساییدگی یکی از مشکلات عمده‎ی مبلمان چرمی هستند. بچه‌های کوچیک و حیوانات خانگی تهدید بزرگی برای مبلمان چرمی به شمار می‎آیند و می‌توانند بیشترین خراش و ساییدگی را به مبلمان چرمی شما وارد کنند. شما برای رفع خراش و ساییدگی می‌توانید مقداری کمی از سرکه را روی قسمت موردنظر با دستمال بمالید. اینکار را تا زمانی که ناحیه‌ی موردنظر شما حالت برجسته‌ای به خود بگیرد، ادامه دهید. سپس روی آن پولیشی که رنگ آن مشابه رنگ مبل چرمی است، بمالید. برای خراش و ساییدگی‎های بزرگ، رنگ کردن چرم بهترین انتخاب است. بهتر بعد از هر بار رنگ کردن، بگذارید رنگ فعلی کاملا خشک شود. هیینطور شما می‌توانید از ترکیب آب لیمو روغن مایع گیاهی بدین منظور استفاده کنید. این ترکیب را روی سطح خراشیدگی بمالید تا جایی که دیگر اثری از خط و خراش باقی نماند.

تعمیر مبل
تعمیر مبل

نکاتی برای نگهداری مبلمان پارچه‌ای

معمولا جاروربرقی با توجه به قدرت مکش بالایی که دارد، نخ‌های پارچه را می‎کشد و می‌تواند آن‌ها را شل کرده و با گذشت زمان باعث پارگی آن‎ شود. سعی کنید بجای جاروبرقی از جارودستی برای تمیز کردن مبل‌تان استفاده کنید.

همیشه قبل از شروع به تمیز کردن مبل پارچه ای و از بین بردن لکه‎ها از سطح آن، دستورالعمل یا همان برچسب مبل را مطالعه نمایید. در بیشتر مواد تولیدکنندگان مبلمان برچسب‌هایی را در کنار مبل برای نحوه‌ی نگهداری و مراقبت از مبلمان قرار می‌دهند که می‌توانند به شما در این امر کمک شایانی بکنند. بعضی از مبل‌های پارچه‌ای نسبت به پاک‌کننده‌ها و مواد شیمیایی حساس هستند که همه‌ی این موارد در برچسب ذکر می‌شود و شما با مطالعه‌ی آن می‌توانید از آن‌ها آگاهی داشته باشید. عدم توجه به این برچسب و دستورالعمل‌های ذکر شده در آن می‌تواند ضمانت‌نامه‎ی مبل را باطل کند.

این برچسب‎ها اکثرا در کنار مبل یا زیر صندلی چسبانده می‌شوند. شما به کمک آن‌ها می‎توانید اطلاعاتی مثل نوع پاک‌کننده و نحوه شستشوی و تمیز کردن مبل را بدست آورید. حتما قبل از هر اقدامی اطمینان حاصل کنید که این برچسب را کاملا مطالعه نموده‌اید.

به طور معمول شما در هنگام مطالعه‌ی برچسب مبل با یکی از چهار حروف انگلیسی زیر روبرو خواهید بود. ما در اینجا معنی هر کدام از آن‌ها و مفهومی که با خود دارند را برای شما شرح می‌دهیم.

W: اگر در برچسب مبل با حرف w روبرو شدید، بدان معنی است که شما می‌توانید این مبل را با آب تمیز کنید و آب برای مبل شما هیچ ضرری ندارد.

S: شما برای این نوع مبل نمی‌‌توانید از آب استفاده کنید. محلول پاک‌کننده‌های بدون آب بهترین ماده برای تمیز کردن مبلمان شما می‌باشند که می‌توانید آن‌ها را از فروشگاه‌ها خریداری نمایید. توجه داشته باشید که اگر برای تمیز کردن این مبل‌های پارچه‌ای از آب استفاده کنید، احتمالا نتیجه‌ی جالبی نخواهید دید و مبل‌تان لکه‌دار خواهد شد.

WS: برای تمیز کردن مبلمانی با برچسب WS شما می‌توانید هم از آب و هم محلول پاک‌کننده‌های بدون آب استفاده کنید.

X: فقط از جاروبرقی یا برس نرمی برای تمیز کردن آن استفاده کنید. از بکار بردن آب یا هر محلول پاک‌کننده‌ بدون آب برای تمیز کردن آن خودداری کنید.

گاها تعمیر مبل چندان کار آسانی نیست و ممکن است شما نتوانید از پس آن برآیید. در چنین مواقعی بهتر است از متخصصان آن کمک بگیرید.

نکات مهم برای نگهداری از مبلمان چرمی

اولین نکته‌ای که شما باید برای نگهداری از مبلمان چرمی به آن توجه کنید، تمیز کردن مرتب و هفتگی آن است. دستمال مرطوب به خوبی می‌تواند گردوخاک را از سطح آن پاک کند. پارچه‎های زبر و برس می‌توانند باعث خط و خش روی سطح آن شوند. همینطور به طور مداوم از از نرم‌کننده‌های مخصوص مبلمان چرمی استفاده کنید و نگذارید چرم مبل خشک شود.

با اینکه ما در بالا اشاره کردیم که از رنگ‌های مشابه برای مبل چرمی‌ خود استفاده کنید، اما شما می‌توانید با انتخاب رنگی کاملا متفاوت حس و حال تازه‌ای به آن دهید. البته شاید شما نتوانید آن را به درستی اعمال کنید و بهتر است که از فردی حرفه‌ای در این حوزه کمک بگیرید. اما اگر می‌خواهید که رنگ ارجینال مبل‌تان را حفظ کنید، بهتر است که از رنگ مشابه مبل‌تان استفاده کنید. به هر حال این موضوع کاملا سلیقه‌ای است و انتخاب آن به خودتان برمی‌گردد.

تمیزکننده‌هایی که حاوی مقادیر زیادی آمونیاک هستند، می‌توانند باعث محو شدن رنگ چرم شوند. به همین دلیل استفاده از آن‌ها اصلا توصیه نمی‎شود. همینطور استفاده‌ی زیاد از آب و صابون نیز می‌تواند به سطح چرمی شما آسیب بزند. سعی کنید حتما به برچسب مبلمان چرمی توجه کنید و مطابق با دستورالعمل آن پیش روید. معمولا این برچسب‎ها اطلاعات مفیدی در مورد مواد مضر برای مبل یا هر چیزی در این مورد را در اختیار شما قرار می‌دهند. همینطور این برچسب‌ها ممکن است مبل شما با توجه به متریال بکار رفته در آن، شوینده‌های خاص خود را داشته باشند که شما از آن‌ها بی‌اطلاع هستید.

هیچ گاه مبل چرمی خود را در معرض نور مستقیم خورشید، نزدیک شومینه یا بخاری و زیر سیستم تهویه‌ هوا قرار ندهید. چنین شرایط نامناسبی می‌تواند باعث محو شدن رنگ مبلمان چرمی شما شوند و ظاهر ناخوشانیدی به مبل دهند.

برای پاک کردن لکه‌های جوهر از روی مبلمان چرمی می‌توانید از الکل و پارچه‌ی کتانی استفاده کنید. همینطور ترکیب لیمو عصاره‌ی تاتر نیز می‌تواند لکه‎های سیاه را به راحتی از مبلمان چرمی سفید رنگ پاک کند.

تعمیر مبل
تعمیر مبل

نکته: ما قبلا در مطلبی جداگانه به بررسی نگهداری مبل چرم مصنوعی به صورت دقیق پرداخته‌ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مطلب “چگونه از مبلمان چرمی محافظت کنیم؟ ” مراجعه نمایید.

ما در این مطلب سعی کردیم متدهای متداول برای تعمیر مبل در منزل را به شما معرفی کنیم. حتما به هنگام خرید مبلمان در مورد مرغوبیت آن تحقیق کنید و سعی کنید جنس با کیفیتی را خریداری نمایید تا سال‌های سال بتوانید از آن استفاده کنید. مطمئنا نحوه‎ی نگهداری شما از مبلمان‌تان در طول عمر آن بسیار تاثیرگذار است و شما باید همیشه آن را مدنظرتان قرار دهید.

ما برای راحتی شما عزیزان مشاوره‌ی رایگانی را برای تعمیر انواع مبل در نظر گرفته‎ایم تا بتوانیم این مسیر را برای شما هموارتر نماییم. حالا به هر دلیلی اگر نمی‌توانید خودتان به تنهایی مبل‌تان را تعمیر کنید، می‌توانید اینکار را به متخصصان این حوزه بسپارید. همینطور شما با فرستادن عکس از طریق تلگرام یا واتس‌آپ به همین شماره می‌توانید راحت‌تر در مورد مشکل‌تان و هزینه‌های تعمیر آن اطلاعات جامعی را کسب کنید. خوشحال می‎شویم که بتوانیم در این را به شما کمکی کرده باشیم.

شما چه نکاتی را برای تعمیر و نگهداری مبلمان پارچه‌ای و چرمی پیشنهاد می‌دهید؟ شما می‌توانید هر نظر، پیشنهاد یا تجربه‌ای که در این باره دارید را در زیر همین مطلب با ما در میان بگذارید.

1 دیدگاه برای “راهنمای جامع برای تعمیر مبل پارچه‌ای و چرمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *