قوانین و ایده‌هایی برای چیدمان مبلمان منزل

چیدمان مبلمان منزل

چیدمان مبلمان منزل در مرحله‌ی اول همیشه خسته‌کننده و سخت به نظر می‌رسد. اما خوشبختانه طی سالیان گذشته طراحان دکوراسیون داخلی اصول و روش‌های ساده‌ای برای چیدمان هرچه بهتر مبلمان ارائه‌ داده‌اند. در این مطلب این اصول و قوانین را مورد بررسی قرار داده‌ایم. تا انتهای مطلب با ما باشید.

ناموجود

استودیو پارچوب

مبل ال پایه دار Haven

۷۴,۸۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل ال Eddy

۷۳,۶۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل ال جدید Newport

۷۳,۶۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل راحتی سه نفره Catalan

۳۹,۰۰۰,۰۰۰ تومان

قوانین چیدمان مبلمان منزل

قانون اول: انتخاب یک نقطه کانونی

اگر برایتان سوال است که نقطه‌ی کانونی در دکوراسیون به چه معناست، باید بگوییم که نقطه کانونی دکوراسیون در واقع عنصری است که به هنگام ورود به فضا نگاه‌ها را به خود جذب کرده و قبل از هر چیزی متوجه آن می‌شوید. هرگز قدرت نقطه کانونی در یک فضا را، برای چیدمان هرچه بهتر منزلتان دست کم نگیرید. چرا که نقطه کانونی باعث می‌شود که راحت‎‌تر در مورد چیدمان اتاق‎‌تان تصمیم بگیرید.

نحوه چیدمان مبلمان
برای چیدمان موفق قبل از هر چیزی نقطه کانونی اتاق‌تان را مشخص کنید.

نقطه کانونی می‌تواند به صورت طبیعی در منزل شما وجود داشته باشد. برای مثال پنجره، قفسه‎‎‌های توکار، دیوارهایی با طراحی جذاب یا شومینه در فضای خانه می‌توانند به عنوان نقطه کانونی در نظر گرفته شوند. در برخی موارد هم لازم است که خود شما نقطه کانونی را جهت چیدمان بهتر منزل‌تان ایجاد کنید. بدین منظور می‌توانید از ایده‌های همچون قرار دادن سیستم‌های صوتی و تصویری(تلوزیون)، آثار هنری برجسته یا مبلمان کمک بگیرید.

نحوه چیدمان مبلمان منزل
با ایده‌های بسیار جذاب می‌توانید خودتان نقطه کانونی در دکوراسیون‌تان ایجاد کنید.

پس از تشخیص نقطه کانونی، چیدمان می‌تواند لذت‌بخش و راحت‌تر باشد. زیرا تمام چیدمان در اطراف این نقطه کانونی قرار داده می‌شود. فقط از داشتن بیش از یک نقطه کانونی خودداری کنید چرا که ممکن است این موضوع بیننده را گیج کند. همینطور از قرار دادن مبلمان به صورت خطی در مقابل پنجره‌های برجسته و شومینه پرهیز نمایید.

چیدمان مبلمان
نقطه کانونی به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر مبلمان‌تان را بچینید.

قانون دوم: مبلمان را به دیوارها نچسبانید!

اندازه اتاق شما، فاصله دیوار و مبلمان را تعیین می‌کند. در فضاهای بزرگ این فاصله می‌تواند بیش‌تر و در فضاهای کوچک کم‌تر باشد. در فضاهای کوچک با کم کردن این فضا، ضمن به وجود آمدن چیدمان زیباتر باعث بزرگ‌تر دیده شدن اتاق خواهید شد.  اگر فضای بیش‌تری دارید می‌توانید مبلمان را به گونه‌ای مرتب کنید که در وسط اتاق قرار بگیرد. با این چیدمان محیط صمیمی و چشم نوازی به وجود می‌آورید.

چیدمان منزل
بین مبلمان فضایی را برای عبور و مرور در نظر بگیرید.

قانون سوم: ایجاد محل گفت و گو

در یک چیدمان اصولی افراد باید بتواند بدون بلند کردن صدا و چرخاندن سر به راحتی با یکدیگر صحبت کنند. مبلمان و صندلی‌ها را به گونه‌ای روبروی هم قرار دهید ( نه لزوماً به صورت خطی) که فاصله نزدیکی بین افراد جهت گفت و گوی راحت‌تر به وجود بیاید.

چیدمان مبلمان خانه
چیدمان مبلمان منزل شما باید برای فضای دنجی را برای گپ و گفتگو بسازد.

اگر اتاق یا فضایی که می‌خواهید در آن مبل های خود را بچینید خیلی بزرگ است؛ می‌توانید فضا را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و در هر قسمت یک ست مبلمان با فاصله نزدیک به هم ایجاد کنید.

ناموجود

استودیو پارچوب

کمد کشودار Acorn

۸,۸۰۰,۰۰۰ تومان
تخفیف!
ناموجود
۱۷,۱۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

کتابخانه چوبی جدید Acorn

۵,۸۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود
۵,۸۰۰,۰۰۰ تومان

قانون چهارم: تعادل را رعایت کنید

قانون چهارم در چیدمان مبلمان منزل، توجه به حفظ تعادل فضا از لحاظ بصری می‌باشد. شما باید رنگ‌ها، الگوها و بافت‎‌ها را به گونه‌ای در فضا استفاده کنید که همه چیز متعادل بنظر برسد. برای مثال رنگ‌های تیره نسبت به رنگ‌های روشن وزن بیشتری دارند و نباید فضای شما به گونه‌ای باشد که رنگ‌های تیره در یک طرف اتاق و رنگ‌های روشن در طرف دیگر انبار شوند.

نحوه ی چیدمان مبلمان منزل
یکی از مهم‌ترین اصول چیدمان مبلمان منزل رعایت تعادل می‌باشد.

این موضوع در مورد الگوها، بافت‌ها و اندازه مبلمان (حتی کوتاهی و بلندی مبلمان) نیز صدق می‌کند. الگوهای شلوغ نسبت به الگوهای ساده و بافت‌های زبر نسبت به سطوح صاف و صیقلی وزن بیشتری دارند. همینطور در هنگام چیدمان وسایل به اندازه‌ی اشیاء توجه کنید. به طور مثال همه وسایل بزرگ یا کوچک را در یک قسمت از فضای خود قرار ندهید تا فضا دچار عدم تعادل و ناهمگونی نشود.

قوانین چیدمان منزل
در رعایت تعادل توجه ویژه‌ای به رنگ‌ها داشته باشید.

همینطور بیش از حد از اشکال متنوع استفاده نکنید. برای راحتی بیشتر می‌توانید فضای خود را به ۴ بخش مساوی تقسیم کنید و سپس مبلمان، رنگ‌ها، بافت‌ها، الگوها و اندازه‌‌ها را بین ‌آن‌ها به صورت مساوی پخش نمایید.

قانون پنجم: بخش‌هایی را جهت عبور افراد در نظر بگیرید

یکی از مهمترین مواردی که در چیدمان مبلمان باید به آن توجه کنید، ایجاد فضاهایی جهت رفت و آمد افراد است. هیچ کدام از افراد خانواده نباید هنگام راه رفتن بین مبلمان احساس سردرگمی کنند. پس بین اثاثیه فاصله مناسب را رعایت کنید تا افراد بتوانند بدون مشکل و برخورد با آن‌ها عبور و مرور کنند.

اصول چیدمان منزل
اصول چیدمان منزل

با چیدمان مناسب مبلمان، مسیری مشخص جهت عبور و مرور افراد ایجاد کنید؛ تا افراد بتوانند به راحتی از یک سمت اتاق به سمت دیگر بروند. اگر فضای موردنظر شما کوچک است از تعداد کمتری مبل استفاده کنید تا عبور و مرور بین اجسام راحت‌تر باشد.

قانون ششم: از فرش‌هایی با اندازه و ابعاد مناسب استفاده کنید

فرش یکی از المان‌های تاثیرگذار مخصوصا در دکوراسیون‌ ایرانی به حساب می‌آید. عدم توجه به اندازه و نحوه چیدمان فرش‌ها می‌تواند فضا را نامرتب نشان دهد. پیشنهاد می‌کنیم فرشی را انتخاب کنید که تمامی مبلمان در یک ست کامل بر روی آن قرار داده شوند؛ یا حداقل پایه‌های جلویی مبل‌ها روی فرش قرار بگیرند.

قوانین دکوراسیون داخلی
اندازه‌ی فرش تاثیر مستقیمی بر چیدمان مبلمان منزل دارد.

در فضاهای بزرگ‌تر، فرش می‌تواند در مرکز مبلمان قرار بگیرد و فاصله مناسب بین پایه‌های مبل و فرش ایجاد شود. این نوع چیدمان در فضاهای کوچک‌تر توصیه نمی‌شود. همینطور از چیدمان مورب فرش‌ها و قالیچه‌ها در وسط مبلمان پرهیز کنید؛ زیرا فضا را کوچک‎تر و نامنظم نشان می‌دهد.

قانون هفتم: انتخاب یک میز جلو مبلی بزرگ

وجود یک میز جلو مبلی بزرگ در مرکز نشیمن علاوه بر زیبایی، کارایی بسیار بالایی نیز دارد. این میز می‌تواند به عنوان لنگر برای منزل شما عمل کند و یک فضای صمیمی و کاربردی به وجود آورد.  توجه داشته باشید که فاصله کافی بین صندلی‌ها و میز برای عبور و مرور افراد وجود داشته باشد.

مهم ترین قوانین دکوراسیون داخلی
میز جلو مبلی می‌تواند انسجام خاصی به فضای نشیمن شما دهد.

البته اگر فضای کافی برای یک میز بزرگ ندارید می‌توانید از دو میز کوچک‌تر استفاده کنید. شما می‌توانید انواع میز جلو مبلی و کنار مبلی را از فروشگاه اینترنتی مبلمان چی بچین سفارش دهید.

ناموجود

استودیو پارچوب

میز جلو مبلی Streamline

۱۳,۵۰۰,۰۰۰ تومان
تخفیف!
ناموجود
۱۹,۸۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود
۲۲,۶۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود
۱۸,۸۰۰,۰۰۰ تومان

قانون هشتم: دسترسی آسان بین مبلمان و میزها

مبلمان باید به گونه‌ای چیده شود که هر کدام از مبل‌ها دسترسی آسانی به میز عسلی یا میز مرکزی داشته باشند. یعنی چیدمان شما نباید افراد را مجبور کند که برای قرار دادن یا برداشتن فنجان چای از جای‌شان بلند شوند.

چیدمان صحیح مبلمان منزل
در مورد ارتفاع میزهای پذیرایی و کنار مبلی دقت کنید.

در مورد ارتفاع میزهای عسلی پیشنهاد می‌کنیم که آن را همسطح با دسته‌های مبل کناری یا پایین‌تر از آن انتخاب کنید. میز جلو مبلی نیز باید هم ارتفاع با مبل‌ها یا کمی پایین‌تر باشد.

قانون نهم: روشنایی کافی

نورپردازی یکی از عناصر مهم در دکوراسیون هر فضایی می‌باشد و شما در چیدمان خود باید بهترین استفاده را از آن ببرید. استفاده از آباژور، نورپردازی مناسب سقف (لوستر، چراغ‌) و یا حتی نورپردازی مخفی می‌تواند جلوه‌ی زیبایی به دکوراسیون شما ببخشد.

چیدمان صحیح مبلمان
روشنایی اصل مهمی در چیدمان مبلمان می‌باشد.

فقط به یاد داشته باشید که نور باید در سطوح مختلف پخش شود و آن را به صورت متعادل در فضا تنظیم نمایید.

قانون دهم: استفاده از اکسسوری و تابلو‌ها در ابعاد مناسب

تابلوها و یا اشیاء زینتی که بر روی دیوار نصب می‌کنید باید از نظر ابعاد با مبلمان و نحوه چیدمان آن تناسب و هارمونی داشته باشند. به طور مثال یک قاب عکس کوچک را در پشت مبل سه نفره آویزان نکنید. در عوض می‌توانید قاب عکس با سایز مناسب و بزرگ‌تری را بدین منظور استفاده کنید.

چیدمان صحیح مبلمان در دکوراسیون
تناسب مبلمان و تابلوها در چیدمان ضروری است.

معمولا تابلو پشت مبل را به گونه‌ای انتخاب می‎‌کنند که طول آن دو سوم طول مبل باشد. ایده‌ی دیگر این است که از چندین قطعه تابلو در دیوار پشتی مبلمان خود استفاده کنید.  اگر می‌خواهید از یک قطعه هنری خاص که اندازه‌ی آن کوچک است، استفاده کنید؛ می‌توانید آن را در یک قاب بزرگ‌تر قرار دهید تا در کنار مبلمان تناسب و زیبایی خود را حفظ کند.

ناموجود

استودیو پارچوب

مبل ال چرم مدل Haven

۷۹,۰۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل ال Eddy

۷۳,۶۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل راحتی تک نفره Lanston

۲۲,۶۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل راحتی تک نفره Aron

۱۶,۸۰۰,۰۰۰ تومان

رعایت اصول و قوانین ذکر شده می‌تواند شما را در چیدمان هرچه بهتر منزلتان کمک کند. پیشنهاد می‌کنیم که قبل از خرید مبلمان و اکسسوری‌های مورد نیاز این قوانین را مرور کنید تا چیدمان منزل‌تان را درکمترین زمان و به بهترین شکل انجام دهید.

۵ ایده کاربردی برای چیدمان مبلمان منزل

ایده ۱: اتاق نشیمن خود را با کمک مبلمان تقسیم‌بندی کنید

اولین ایده‌ی پیشنهادی ما به شما تقسیم‌بندی فضا به دو بخش نشیمن و غذا خوری به وسیله‌ی مبلمان است. مبل‌ها را دور از میز ناهارخوری دور تا دور هم بچینید و فضای دنج و صمیمی به وجود آورید. بخش بعدی را با کمک میز ناهارخوری به فضای غذاخوری اختصاص دهید.

ایده چیدمان مبلمان منزل
چیدمان منزل با تقسیم فضا با کمک مبلمان

اگر سالن پذیرایی شما خیلی بزرگ است می‌توانید آن را به چندین بخش تقسیم کنید و از چندین دست مبل استفاده کنید. در صورت وجودِ یک اتاق نسبتاً بزرگ نزدیک پذیرایی می‌توانید آن را به اتاق غذا خوری تبدیل کرده و با این کار نشیمن و غذاخوری را از هم تفکیک کنید.

ایده ۲: چیدمان مبلمان به شکل L

یک مبل سه نفره را با یک مبل دو نفره و تک نفره به صورت L کنار هم قرار دهید. در گوشه‌ای که دو مبل به هم می‌رسند فضای خالی را با یک میز عسلی و یا یک آباژور پر کنید. یک صندلی منفرد در یک سمت دیگر این چیدمان، به راحتی یک فضای صمیمی و دلچسب را ایجاد می‌کند.

ایده های چیدمان مبلمان
چیدمان مبلمان به شکل ال

ایده ۳: چیدمان متقارن

وجود تقارن در چیدمان حس نظم و آرامش را به بیننده منتقل می‌کند و اگر شما نیز به چیدمان منظم علاقه‌مند هستید، این ایده برای شما مناسب است. سعی کنید مبلمان و صندلی‌های هم شکل را رو به روی هم بچینید تا تعادل جذابی به وجود آید. اگر مبلمان شما دقیقاً هم شکل نیستند می‌توانید با چیدمان به تعداد مساوی در دو طرف اتاق به یک ظاهر متقارن برسید.

ایده های چیدمان مبلمان خانه
چیدمان مبلمان منزل متقارن

ایده ۵: چیدمان مبلمان با ۴ مبل تک نفره

اگر در اتاق نشیمن خود فضای کافی برای استفاده از مبل‌های سه نفره معمولی ندارید؛ ۴ مبل تک نفره به راحتی می‌تواند همان کارایی و زیبایی را برای شما ایجاد کند. یک فرش چهار گوش را روی زمین پهن کنید و هر مبل را در یک گوشه از آن قرار دهید. این چیدمان علاوه بر زیبایی، فضای صمیمی و دنجی برای گفت و گوی افراد به وجود می‌آورد.

چیدمان مبلمان منزل
چیدمان با ۴ مبل تک نفره

ایده ۵: شروع چیدمان با بزرگ‌ترین قطعه

هنگام چیدمان مبلمان منزلتان ابتدا با بزرگ‌ترین قطعه شروع کنید. این قطعه در بیشتر دکوراسیون‌ها معمولاً مبل سه نفره است. این قطعه را به سمت برجسته‌ترین ویژگی اتاق (نقطه کانونی) بکشید. توجه داشته باشید از قرار دادن مبل به صورت خطی در مقابل پنجره خودداری کنید، زیرا این کار مانع تابش نور به داخل اتاق می‌شود. در مرحله بعد مبل‌های کوچک‌تر و تک نفره را روبه‌رو و یا مجاور قطعه اول قرار دهید. سپس اطراف مبلمان را با میزهای عسلی و میز مرکزی پر کنید. میزها را به گونه‌ای بچینید که هر مبل حداقل به یک میز دسترسی آسان داشته باشد.

نحوه چیدمان منزل
شروع چیدمان مبلمان منزل با بزرگترین قطعه

ما در این مطلب از چی بچین ۱۰ قانون اصلی برای چیدمان مبلمان منزل را به شما معرفی کردیم که با کمک آن‌ها می‌توانید چیدمان اصولی را داشته باشید. اگر به دنبال تغییراتی در دکوراسیون‌تان هستید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما سری به فروشگاه اینترنتی چی بچین بزنید. شما می‌توانید انواع جدیدترین مبلمان و لوازم دکوری را در فروشگاه آنلاین بیابید که  رنگ و روح تازه‌ای به دکورتان می‌دهند.

ناموجود

استودیو پارچوب

مبل ال راحتی Haven

۶۸,۹۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل ال شکل Urban

۶۹,۰۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل ال راحتی Urban

۷۹,۰۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل ال چرمی هوگو

۷۹,۰۰۰,۰۰۰ تومان

حالا شما برای ما بنویسید که چه ایده‌ دیگری برای چیدمان مبلمان منزل به ما پیشنهاد می‌کنید؟ خوشحال می‌شویم که هر نظر و پیشنهادی که دارید را با ما در میان بگذارید.

برای دیدن صفحه‌ی اینستاگرامی چی بچین اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *