دکوراسیون داخلی منزل کوچک

نکاتی که باید در چیدمان دکوراسیون خانه‌های کوچک رعایت کنید

امروزه وضعیت اقتصادی و شرایط زندگی بیشتر خانواده‌ها را مجبور به زندگی در آپارتمان یا خانه‌هایی با متراژ کوچک نموده است. دکوراسیون و مبلمان خانه‌های کوچک، واقعا چالش بزرگی است که بیشتر خانواده‌ها با آن درگیرند. دکوراسیون داخلی منزل کوچک تا حدودی دشوار است و شما باید با کمی حوصله و تخیل بتوانید از تمامی فضاهای موجود خانه‌تان به صورت مفید استفاده کنید. ما در این مطلب ۱۰ نکته‌ی مهم را برای دکوراسیون داخلی خانه‌های کوچک به شما معرفی می‌کنیم تا با الهام از آن‌ها بتوانید دکوری زیبا و دوست‌داشتنی برای خودتان بسازید.

۱) رنگ‌های روشن

ما قبلا در مورد محبوب‌ترین پالت‌های رنگی دکوراسیون با شما صحبت کرده‌ایم. اما در مورد فضاهای کوچک قضیه متفاوت است. اگر فضای خانه‌تان کوچک است، پس به شما پیشنهاد می‌کنیم که اصلا به سمت رنگ‌های تیره نروید چرا که این رنگ‌ها باعث می‌شوند فضای زندگی شما کوچک‎تر از آنچه هست، بنظر برسد. به جای آن، می‎توانید رنگ‌های روشن برای مبلمان یا دیوارهایتان را انتخاب کنید زیرا آن‌ها فضای زندگی شما را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. البته برای جذابیت بیشتر اتاق‌‌تان، بهتر است که از رنگ‌های تیره در قسمتی از اتاق استفاده کنید ولی رنگ غالب اتاق‌تان باید رنگ روشنی باشد.

دکوراسیون داخلی منزل کوچک
دکوراسیون داخلی منزل کوچک

رنگ‌های خنثی مثل رنگ سفید، نور را به خوبی منعکس می‌کنند و این کار از لحاظ بصری باعث می‌شود که دیوارها به عقب بروند و فضای شما بزرگ‌تر دیده شود. علاوه بر رنگ‌های خنثی و سفید شما می‌توانید برای رنگ دیوارها از رنگ‌های نارنجی روشن و صورتی کمرنگ استفاده کنید. در کنار این رنگ‌ها می‌توانید آن‌ها را با رنگ‌های متضاد و تیره‌تری نیز ترکیب کنید و فضای جذابی را بسازید. برای سقف نیز دو رنگ سفید و نخودی کمرنگ، انتخاب‌های مناسبی برای ایجاد فضای باز و روشن هستند. به یاد داشته باشید که فضای شما کوچک است و هر چیز اضافی می‌تواند باعث ناهماهنگی در دیزاین خانه ایرانی‌تان شود. هر چقدر فضای شما ساده‌ باشد، بهتر بنظر می‎رسد. این نکته را در انتخاب پالت رنگی خانه به یاد داشته باشید و از انتخاب تعداد بالای رنگ‎ خودداری نمایید.

۲) استفاده‌ی بهینه‌ای از دیوارها

شما باید از فضای دیوارهایتان بهترین استفاده ممکن را بکنید. قفسه‌های کتاب یا هر قفسه‌ای، لامپ روشنایی یا هر ایده‌ای که به ذهن‌تان می‌رسد را می‌توانید روی دیوارتان عملی سازید.

دکوراسیون داخلی منزل کوچک
دکوراسیون داخلی منزل کوچک

۳) مبلمان گرد

چیدمان مبلمان در فضاهای کوچک اهمیت خیلی بالایی دارد. در انتخاب مبلمان شما نباید تنها معیارتان زیبایی و شیک بودن آن باشد. با توجه به محدود بودن فضا، عملکرد و کارایی مبلمان اولین چیزی است که شما باید در هنگام خرید به آن توجه کنید. مبلمان‌هایی با گوشه‌های گرد یا قطعاتی که به راحتی می‌توانند گوشه‌های خانه را پوشش دهند، انتخاب‌های بهتری برای خانه‌های کوچک هستند. این نوع مبلمان به شما کمک می‎کند تا حداکثر استفاده را از فضای موجودتان داشته باشید. به طور کلی همیشه پیشنهاد می‌شود که از مبلمان‌هایی با اندازه‌ی کوچک برای دکوراسیون اتاق‌های کوچک‌تان استفاده کنید. البته توجه کنید که اگر فضای اتاق‎تان مستطیلی شکل است، باید نحوه‌ی چیدمان اصولی آن را یاد بگیرید.

دکوراسیون داخلی منزل کوچک
دکوراسیون داخلی منزل کوچک

۴) درب پاکتی

درب‌های ساده و معمولی زمانی که باز و بسته می‌شوند، فضای زیادی را اشغال می‌کنند و این می‎تواند چیدمان مبلمان شما را تحت تاثیر قرار دهد و گزینه‌های چیدمان شما را محدود نماید. درب‌های پاکتی می‌توانند انتخاب خیلی خوبی برای دکوراسیون خانه‌های کوچک باشند. این درب‌ها فضایی را اشغال نمی‌کنند و به سادگی به داخل دیوار می‌لغزند. به این ترتیب چیدمان شما دیگر تحت تاثیر درب اتاق‌ها قرار ندارد و شما به راحتی می‌توانید از فضای موجودتان استفاده‌ی بهینه‌ای داشته باشید.

دکوراسیون داخلی منزل کوچک
دکوراسیون داخلی منزل کوچک

۵) قفسه‌هایی از کف تا سقف

همانطور که در بالا نیز تاکید کردیم، شما نباید فضای ارزشمند دیوارها را نادیده بگیرید. ایده‌‌های متنوعی برای استفاده بهینه از فضای دیوار وجود دارند. شما می‌توانید دیوارهای خانه را از کف تا سقف قفسه بندی کنید. خلاقیت خودتان را بکار ببندید و متناسب با دکوراسیون و معماری خانه‌تان، بهترین روش را برای برای بهره‌مندی از دیوارتان کشف کنید. همینطور ایده‌های خلاقانه برای چیدمان قفسه‌ها می‌تواند فضای مدرن و شیک را برای شما به ارمغان آورد.

دکوراسیون داخلی منزل کوچک
دکوراسیون داخلی منزل کوچک

۶) میزهایی با یک پایه

میزهای کنار مبلی و جلو مبلی معمولا فضای زیادی را در اتاق اشغال می‌کنند. بهترین انتخاب برای شما می‌تواند میزهایی با تک پایه باریک باشد.

دکوراسیون داخلی منزل کوچک
دکوراسیون داخلی منزل کوچک

۷) پرده‌ها، تقسیم‎کننده‌ی فضا

فضاهای پلان باز  برای خانه‌های کوچک بسیار ایده‌آل هستند. در طرح‌های پلان باز تمامی بخش‌های مختلف خانه مثل آشپزخانه، پذیرایی و نشیمن کاملا به هم متصل هستند و هیچ دیواری بین آن‌ها قرار ندارد. اما خوب گاها نیاز است که در هر یک از این اتاق‌ها حریم خصوصی خود را داشته باشیم. در چنین مواردی شما باید بتوانید به نحوی این فضاها را تفکیک کرده و از هم جدا نمایید. پرده‎ها بهترین پارتشین برای فضاهای کوچک هستند. هر زمان که نیاز به فضای خصوص داشتید می‌توانید آن‌ها را باز کنید و در غیر اینصورت با بستن پرده‌ها، فضای خانه را بزرگ‌تر نمایید.

دکوراسیون داخلی منزل کوچک
دکوراسیون داخلی منزل کوچک

۸) تختخواب تاشو

بدون شک بزرگ‎ترین قطعه مبلمان در اتاق خواب، تختخواب است که فضای زیادی را از اتاق را می‌گیرد. اگر اتاق‌تان چندمنظوره است و در واقع شما می‌خواهید که از آن استفاده‌های مختلفی داشته باشید، مثلا به عنوان اتاق مهمان یا دفتر کار کاربرد دارد، می‌توانید از تختخواب تاشو دیواری استفاده کنید. همینطور در مورد رنگ اتاق‌ خوابتان فکر کنید و آن را جدی بگیرید.

دکوراسیون داخلی منزل کوچک
دکوراسیون داخلی منزل کوچک

۹) فضای زیر پله‌ها

از فضای زیر پله‌ها استفاده کنید. بسیاری از مردم فضای زیر پله‌ها را با اضافه کردن عکس‌ها یا قفسه‌هایی تزئین می‌کنند. اگر فضای کافی در زیر پله‌تان وجود دارد، می‌توانید از آن به عنوان فضای ذخیره‌سازی استفاده کنید. ایده‌های زیادی در مورد استفاده از فضای زیر پله‌ها وجود دارد. مثلا شما می‌توانید با یک میز و صندلی، آن را به دفتر کار خانگی تبدیل کنید. این‌ به خودتان و سلیقه‌ی خودتان بستگی دارد که چه استفاده‌ای از گوشه‌های خانه‌تان داشته باشید.

دکوراسیون داخلی منزل کوچک
دکوراسیون داخلی منزل کوچک

۱۰) پنجره‌ها در دکوراسیون داخلی منزل کوچک

پنجره و روشنایی در فضاهای کوچک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و شما نباید آن‎ها را نادیده بگیرید. پنجره‌های اتاق شما، نور طبیعی مورد نیاز طراحی داخلی‌تان را تامین می‌کنند. بسیاری از طراحان داخلی پیشنهاد می‌کنند که با قرار دادن آینه‌ای روبروی پنجره و با استفاده از انعکاس نور، ضمن تامین روشنایی اتاق، فضای موجودتان را بزرگ‌تر نمایش دهید. به هیچ عنوان پنجره‌ها را با پرده‌های ضخیم نپوشانید و به جای آن‌ها از پرده‌های محافظ و تافته استفاده کنید.

دکوراسیون داخلی منزل کوچک
دکوراسیون داخلی منزل کوچک

ما سعی کردیم که مفیدترین و بدردبخورترین راهنمایی‌ها برای دکوراسیون خانه‌ کوچک را به شما معرفی کنیم. اگر شما نیز در این باره نظری یا پیشنهادی دارید، می‌توانید آن‌ها را با در میان بگذارید.

شروع گفتگو
مشاوره آنلاین
از طراحی تا اجرای دکوراسیون داخلی
سلام ، نیاز به مشاوره دارید؟