چیدمان اتاق پذیرایی مستطیلی شکل

ایده‌هایی برای چیدمان پذیرایی مستطیلی شکل

گاهی چیدمان و فضاسازی در دنیای دکوراسیون داخلی می‌تواند به یک چالش بسیار بزرگ تبدیل شود و شما را دچار مشکل نماید. چیدمان اتاق پذیرایی مستطیلی شکل دقیقا یکی از این مواردی است که اگر در طراحی دکوراسیون آن دقت کافی نشود، ممکن است به یک معضل بزرگ تبدیل شود. اشتباه چیدمان در چنین فضایی، پذیرایی‌تان را به شکل راهرو یا فضایی بسیار عریض در می‌آورد که غیرکاربردی و ناخوشایند خواهد بود. ادامه مطلب را از دست ندهید.

زمانی که شروع به چیدمان اتاق پذیرایی یا نشیمن خود نمایید، مطمئنا شکل اتاق، چیدمان شما را تعیین خواهد کرد. بیشتر اتاق‌های پذیرایی و نشیمن ما ایرانی‌ها مستطیلی شکل هستند و ترکیب دو دیوار بلند و دو دیوار کوتاه، تصمیم‌گیری در مورد چیدمان آن را مشکل می‌کند. مهم‌ترین نکته در چیدمان اتاق این است که شما، باید بدون اینکه فضای نامرتب و درهم ریخته‌ای داشته باشید، بتوانید استفاده‌ی بهینه‌ای از فضای موجودتان بکنید.

چیدمان اتاق‌های مستطیلی و مربعی کاملا از هم متفاوت هستند و شما برای هر کدام روش‌های مختلفی را بکار خواهید برد. ما در این مطلب نکاتی را برای چیدمان اتاق پذیرایی مستطیلی شکل ارائه می‌دهیم تا شما با الهام از آن‌ها بتوانید دکوراسیون منحصربفرد و زیبایی را برای خودتان بسازید.

دیوارها

اولین نکته‌ای که در طراحی اتاق مستطیلی شکل باید به آن توجه کنید، رنگ دیوارها است. اگر اتاق‌تان مستطیلی شکل و باریک است، هیچ وقت از رنگ‌های تیره برای دیوارهای آن استفاده نکنید. چرا که در چنین شرایطی دیوارها بر فضای خانه غالب شده و احساس ناخوشایندی را به شما منتقل خواهند کرد. رنگ‎های روشن مثل سفید، کرمی، بژ یا خاکستری روشن بهترین انتخاب برای فضاهای مستطیلی، شکل باریک و طولانی هستند و شما با کمک این رنگ‎ها می‌توانید جذابیت بیشتری را به اتاق‌تان بدهید. رنگ‌های روشن با انعکاس نور در فضای اتاق باعث می‌شوند، اتاق‌تان فراخ و بسیار جادار نشان داده شوند.

چیدمان اتاق پذیرایی مستطیلی شکل
چیدمان اتاق پذیرایی مستطیلی شکل

پنجره ها

هیچ وقت در اتاق‌های مستطیلی شکل از نور طبیعی غافل نشوید. نور طبیعی اتاق شما را روشن‌تر کرده و از لحاظ بصری فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. اگر برایتان امکان‌پذیر است، پیشنهاد می‌کنیم که از هیچ پوششی برای پنجره‌ها استفاده نکنید و اجازه دهید نور طبیعی در فضای اتاق جریان داشته باشد. چند وسیله‌ی روشنایی در اتاق تعبیه کنید تا در شب به مقدار کافی نور مصنوعی داشته باشید.

چیدمان اتاق پذیرایی مستطیلی شکل
چیدمان اتاق پذیرایی مستطیلی شکل

تقسیم کردن فضا

اگر طول اتاق‌تان نسبت به عرض خیلی بیشتر است و اتاق‌ شکل کشیده‌ای دارد، سعی کنید که اتاق را به فضاهای مختلفی تقسیم کنید. چندین ناحیه متفاوت مثل دفتر کار یا فضایی برای گپ و گفتگو، می‌تواند فضای اتاق شما را زیباتر و بسیار شیک‎تر نشان دهد. پس قبل از چیدمان اتاق، در مورد نحوه استفاده از فضای موجود و کاربرد آن کاملا فکر کنید و فضا را بر اساس نیازتان تقسیم کنید. شما می‌توانید با مبلمان، فرش و حتی پرده‌ها فضای اتاق را به نواحی مختلف تقسیم کرده و چیدمانی مدرن و بسیار کاربردی را برای خود ایجاد نمایید.

چیدمان اتاق پذیرایی مستطیلی شکل
چیدمان اتاق پذیرایی مستطیلی شکل

مبلمان

چیدمان مبلمان نقش مهمی را در دکوراسیون اتاق‌های مستطیلی شکل بازی می‌کند. اجازه ندهید که شکل عجیب و غریب فضا، شما را از طراحی دنج و راحت اتاق دور کند. بی‌شک اتاق‌ مستطیلی شکل بهترین فضا برای تبدیل شدن به اتاق ناهار خوری است زیرا که چیدمان این فضا بدین منظور خیلی راحت و ساده است. شما می‌توانید با کمک یک میز ناهارخوری مستطیلی شکل در مرکز اتاق شروع به چیدمان فضای خود نمایید. سپس با استفاده از کنسول و کابینت‌های مستطیلی شکل اتاق‌تان را تکمیل نمایید.

اما خوب، در مورد اتاق‌های پذیرایی و نشیمن قضیه فرق می‌کند و چیدمان این اتاق‌ها کمی پیچیده‌تر است. زیرا در این اتاق‌ها هدف ایجاد فضایی بهینه برای تماشای تلویزیون، دورهمی و گپ و گفتگو است. همینطور اگر اتاق شما دارای نقطه کانونی مثل شومینه یا فضایی زیبا باشد، همه‌ی این‌ها باید در چیدمان شما لحاظ شوند. شاید بهترین پیشنهاد برای شروع چیدمان اتاق، استفاده از فرش مستطیلی شکل باشد. البته اگر فضای اتاق‌تان بزرگ است و می‎خواهید که چندین ناحیه مختلف مثل فضای کوچکی برای گپ و گفتگو یا گوشه‌ای برای مطالعه داشته باشید، می‌توانید فضای اتاق را با چندین فرش از هم جدا کنید.

مبلمان باریک و کم حجم یا مبلمان ال شکل، بهترین انتخاب برای پذیرایی‌های مستطیلی شکل است. در پذیرایی‌های مستطیلی شکل بهتر است مبلمان را به پشت دیوار بلندتر بچینید و از دیوار مقابل برای قرارگیری تلویزیون استفاده کنید. استفاده از مبل بزرگ در برابر دیوار کوتاه‌تر فضا را کوچک نشان داده و اتاق شلوغ و بهم ریخته بنظر خواهد رسید. در صورت نیاز برای چیدمان دیوار کوتاه بهتر است از لاوست‌ها که کوچک و جمع‌وجور هستند، استفاده کنید. برای تکمیل مبلمان خود می‌توانید صندلی‌هایی متفاوت‌تر از مبل و لاوست را بکار ببرید. صندلی‌ها در فضای خانه بسیار کارا و بدردبخور هستند و شما در صورت نیاز می‌توانید راحت‌تر آن‌ها را در فضای چیدمان‌تان تغییر دهید.

چیدمان اتاق پذیرایی مستطیلی شکل
چیدمان اتاق پذیرایی مستطیلی شکل

طراحی عمودی فضا

در مورد فضاهای مستطیلی شکل، شما می‌توانید با طراحی عمودی فضا، دکوراسیون مناسب‌تری را ایجاد نمایید. قفسه‌ها یا کنسول‌های طویل و پرده‌های سراسری (از کف تا سقف) می‌توانند بهترین چیدمان را برای اتاق‌تان فراهم نمایند. اگر برای تزئین دیوارها از تابلوهای هنری یا عکس‌ها استفاده می‌کنید، حتما آن‌ها را به صورت عمودی در دیوار نصب کنید. همه‌ی این‌ها برای این است که بتوانید نگاه‌ها را به سمت بالا بکشید تا شکل مستطیلی اتاق کمتر به چشم آید.

چیدمان اتاق پذیرایی مستطیلی شکل
چیدمان اتاق پذیرایی مستطیلی شکل

فضای کارا در چیدمان اتاق پذیرایی مستطیلی شکل

بدترین چیز در اتاق‌های مستطیلی شکل، شلوغی و بهم‌ریختگی فضا است. این مورد در اتاق‌هایی که خیلی کشیده هستند، بیشتر به چشم می‎آید. هر آیتم اضافی در این فضاها می‎تواند باعث بی‌نظمی و ناهمانگی فضا شود. مطمئن شوید که همه چیز در فضای اتاق در جای خود قرار گرفته‌اند و از قرار دادن هر گونه مبلمان اضافی در فضای پذیرایی مستطیلی شکل خودداری نمایید. حتی یک صندلی کوچک هم می‎تواند تاثیر مخربی در فضای اتاق‌تان داشته باشد. یک پیشنهاد عالی برای اینگونه فضاها، استفاده از مبلمان و لوازم چندمنظوره است که می‌تواند انتخاب بهینه‌ای باشد.

چیدمان اتاق پذیرایی مستطیلی شکل
چیدمان اتاق پذیرایی مستطیلی شکل

گوشه‌های تیز اتاق

و به عنوان نکته‌ی پایانی به شما پیشنهاد می‌کنیم که با استفاده از اشکال دایره‌ای گوشه‌ها و زوایای اتاق را نرم کنید. میزهای عسلی، آباژورها و گلدان‌ها می‌توانند تاثیر گوشه‌ها و زوایا را خنثی کنند.

چیدمان اتاق پذیرایی مستطیلی شکل
چیدمان اتاق پذیرایی مستطیلی شکل