دیزاین خانه ایرانی

دیزاین خانه ایرانی: سبکی منحصربفرد برای دوستداران هنر و اصالت ایرانی

امروزه مدرنیته در باور، سبک زندگی و حتی هویت و شخصیت ما نیز نفوذ کرده و ما را از زندگی سنتی ایرانی خودمان دور کرده است. شاید اگر به دکوراسیون خانه‌تان نگاهی بیندازید، به خوبی متوجه سبک و سنت‌های از یاد رفته ایرانی خواهید شد. واقعیت این است که زندگی مدرن امروزی کمتر به ما این امکان را می‌دهد تا به سمت دکوراسیون سنتی برویم. اما خوب، دیزاین خانه ایرانی تنها محدود به استفاده از گلیم، جاجیم، پشتی قرمز و چراغ نفتی نیست. ما ایرانی‌ها در طراحی داخلی خود یک سری ویژگی‌هایی خاصی را  داریم که آن را از دیگر سبک‌های دکوراسیون متمایز می‌کند. ما در ادامه بیشتر شما را با دیزاین خانه ایرانی آشنا می‌کنیم تا به کمک آن بتوانید خانه‌ای سرشار از عشق، صفا و صمیمت را برای خود و خانواده‌تان بسازید.

دیزاین خانه ایرانی
دیزاین خانه ایرانی

مبلمان در دیزاین خانه ایرانی

مبلمان سلطنتی از جمله محبوب‌ترین سبک مبلمان در بین خانواده‎های ایرانی است که کاربرد بسیار گسترده‌ای در ایران دارد. اگر شما نیز قصد دارید که برای دیزاین خانه ایرانی خود از این سبک مبلمان کمک بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم که کمی در مورد این مدل مبلمان بیشتر اطلاعات بدست آورید. قبل از خرید مبل سلطنتی، حتما این ۴ نکته را مدنظر داشته باشید.

دیزاین خانه ایرانی
  • اگر مبل سلطنتی را برای اتاق نشیمن و دورهمی‌های شبانه‌تان می‌خواهید، بهتر است از خرید سبک سلطنتی صرف‌نظر کنید. مبلمان سلطنتی جنبه تزیینی و دکوری دارد و بیشتر برای فضای پذیرایی خانه مناسب است و کاربرد راحتی آنچنانی برای شما نخواهد داشت.
  • اگر فضای خانه‎تان کوچک است، پس فکر مبل سلطنتی را از ذهن‌تان خارج کنید. مبل سلطنتی فضای زیادی را می‌گیرد و بیشتر برای فضاهای بزرگ مناسب است. شما می‌توانید در سالن‌های بزرگ، با کمک مبلمان سلطنتی و راحتی، دکوراسیون ایرانی شیک و جذابی را ایجاد نمایید.
  • مبل‌های سلطنتی سنگین هستند و امکان حمل آن به طور پی در پی وجود ندارد. اگر شما عادت به جا به جا کردن مبلمان و دکوراسیون خود دارید، بهتر است بی خیال مبلمان سلطنتی شوید.
  • هنر دستی که در طراحی مبلمان سلطنتی بکار رفته، باعث زیبایی چندین برابر این سبک شده است. اما خوب، همین فاکتور روی قیمت مبل سلطنتی تاثیر بسزایی دارد و عموما مبلمان سلطنتی بسیار گرون‌تر از سایر مبلمان هستند.
  • دکوراسیون اطراف این مبلمان سلطنتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و شما باید بتوانید پرده، فرش و لوازم تزیینی و همه چیز خانه را با آن هماهنگ و یکپارچه نمایید. این مورد می‌تواند هزینه‌های هنگفتی را برای شما در پی داشته باشد.
دیزاین خانه ایرانی
دیزاین خانه ایرانی

نکته مهم برای دیزاین خانه ایرانی، چیدمان مبلمان است که در آن باید به تردد در فضای اتاق توجه خاصی شود. با اینکه در دکوراسیون سنتی، طراحی شلوغ فضا بسیار دیده می‌شود و فضای خالی بسیار کم است، اما زندگی امروزی این نکته را زیاد قابل قبول نمی‌داند. طراحی شما نباید به گونه‌ای باشد که مسیرهای تردد با قطعات بزرگ مسدود شوند. سعی کنید چیدمان مبلمان به گونه‌ای باشد که بتوان در اطراف آن حرکت کنید، نه اینکه بخواهید در زمانی که عده‌ای مشغول صحبت هستند، از وسط آن‌ها عبور کنید. شما بجای اینکه یک فضای نشیمن بزرگ داشته باشید، می‌توانید با چیدمان صحیح مبلمان، فضاهای مجزا را در دکوراسیون‌تان داشته باشید. فضاهای مجزا یکی از ویژگی‌های اصلی دکوراسیون ایرانی می‌باشد که در دکوراسیون سنتی و حتی مدرن امروزی نیز به آن توجه می‌شود.

رنگ دیوارها

یک اصل مهم در دیزاین خانه ایرانی، استفاده از رنگ‎های گرم برای المان‌های مختلف، بخصوص در انتخاب رنگ‌های فرش و مبلمان است. شما می‌توانید برای رنگ دیوارهایتان به سمت توانالیته رنگ‎های گرم بروید. البته بهتر است که به این نکته نیز اشاره کنیم که رنگ‌های گرم برای خانه‌های بزرگ‌تر جذابیت بیشتری دارند و در خانه‌های کوچک‌تر باعث محدود شدن فضا می‌شوند.

دیزاین خانه ایرانی
دیزاین خانه ایرانی

شما می‌توانید برای خانه‎های کوچک از رنگ‌های خنثی به عنوان رنگ دیوارها استفاده کنید. رنگ‌های خنثی با انعکاس نور، باعث می‌شوند فضای اتاق‌ شما بزرگ‌تر نشان داده شوند. البته برای اینکه فضای خانه‌تان به سبک ایرانی متمایل‌تر باشد و همینطور زیباتر بنظر برسد، بهتر است برای لوازم جانبی و تزئینی از رنگ‎های تیره‌تر و با انرژی‌تر استفاده کنید و تعادلی را در فضای کوچک‌تان بسازید.

دیزاین خانه ایرانی
دیزاین خانه ایرانی

اگر می‌خواهید که فضای خانه‌تان را کمی مدرن‌تر نمایید، می‌توانید یکی از دیوارهایی که بنظرتان بیشتر به چشم می‌آید را به رنگ یا الگوی دلخواه‌تان در بیاورید. همینطور می‌توانید با کمک تابلو‌های نقاشی، قاب‌های عکس، صنایع دستی و یا هر ایده‌ای که دوست دارید، آن را تزئین نمایید. این دیوار می‌تواند تصویری از شخصیت، افکار، خلاقیت و هنر شما را به نمایش بگذارد.

فرش، قلب خانه‌ی ایرانی

دکوراسیون خانه‌های ایرانی تا حد زیادی به مبلمان و فرش بستگی دارد. همانطور که می‌دانید در گذشته هیچ کفپوشی در طراحی خانه بکار برده نمی‌شد و فرش تنها پوشش برای تزیین کف خانه به شمار می‌آمد. حتی امروزه هم، اصلی ‌ترین عنصر برای دیزاین خانه‌ ایرانی، فرش است و نمی‌توان آن را از زندگی روزمره‌ی ایرانی‌ها جدا کرد. با اینکه انتخاب نوع فرش کاملا سلیقه‌ای است اما پیشنهاد می‌کنیم که حتما در هنگام انتخاب فرش، به هماهنگی طرح و رنگ آن با سایر دکوراسیون اتاق‌تان توجه ویژه‌ای داشته باشید. عموما در دکوراسیون داخلی، ابتدا پالت رنگی غالب و تم اصلی مبلمان را انتخاب می‌کنند و سپس به سراغ انتخاب فرش می‌روند. اندازه، الگو و رنگ فرش معیارهای مهمی برای خرید فرش دکوراسیون به شمار می‌آیند.

دیزاین خانه ایرانی
دیزاین خانه ایرانی

به یاد داشته باشید که فرش‌هایی با اندازه‌های خیلی کوچک، فضای شما را از آنچه که در واقعیت بنظر می‌رسند، کوچک‌تر نشان می‌دهند. در مورد فضاهای کوچک، همیشه پیشنهاد می‌شود که از اندازه‌های بزرگ فرش استفاده کنید و تمام محدوده مبلمان را پوشش دهید. همینطور اگر می‌خواهید فضای اتاق‌تان بزرگ‌تر بنظر برسد، بهتر است فرشی با طرح‌ رنگی روشن را انتخاب نمایید. فرش‌هایی با ترکیب رنگی روشن، بهترین انتخاب برای فضای کم نور و تاریک هستند. هرچقد کف زمین روشن‌تر باشد، فضا بزرگ‌تر و نورانی‌تر جلوه می‌کند.

دیزاین خانه ایرانی
دیزاین خانه ایرانی

البته اگر آپارتمان و فضای زندگی‌تان کوچک است و از فرش یا کفپوش تیره‌ رنگی برای آن استفاده کرده‌اید، در این صورت نیز می‌توایند برای مبلمان و لوازم دیگر‍تان از رنگ‌های روشن استفاده کنید.

 

دیزاین خانه ایرانی
دیزاین خانه ایرانی

شما می‌توانید با خلاقیت و ابتکار خودتان، محیط مدرن‌تان با ایده‌های سنتی ترکیب کرده و دکوری منحصربفرد و جالب را برای خودتان رقم بزنید. اگر شما نیز ایده یا تجربه‌ای در این زمینه دارید، می‌توانید آن‌ها را با در میان بگذارید.

شروع گفتگو
مشاوره آنلاین
از طراحی تا اجرای دکوراسیون داخلی
سلام ، نیاز به مشاوره دارید؟