قوانین جادویی طراحان داخلی برای نصب تابلو در دکوراسیون داخلی

تابلو در دکوراسیون

مثل تمامی بخش‌های طراحی داخلی؛ انتخاب و نصب تابلو در دکوراسیون منزل نیز اصول و قواعد خاص خود را دارد که رعایت آن‌ها می‌تواند به ایجاد تعادل و هماهنگی بیشتر فضای خانه‌تان کمک کند. ممکن است که شما تمامی اصول اولیه طراحی داخلی را در دکوراسیون‌تان رعایت کرده باشید، اما یک اشتباه کوچک در نصب تابلو و قاب‌های عکس‎ بر روی دیوار فضای شما را تحت تاثیر قرار دهد.

تابلو را کجا نصب کنیم
برای ایجاد یک فضای هماهنگ باید اصول و استاندارد نصب تابلو روی دیوار را رعایت کنید.

ناموجود

استودیو پارچوب

میز کنار مبلی Jensen

۱۲,۸۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

قفسه چوبی مدل Industrial

۳۳,۸۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

شلف دکوری Acorn

۷,۴۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

میز کنسول جدید Streamline

۱۹,۵۰۰,۰۰۰ تومان

ما در این مطلب از چی بچین در مورد اصول نصب تابلو روی دیوار از جمله ارتفاع مناسب تابلو در دکوراسیون صحبت خواهیم کرد. در انتهای مطلب نیز انواع مدل نصب تابلو روی دیوار را به شما نشان خواهیم داد. البته قبل از هر چیزی می‌خواهیم به رایج‌ترین سوالی که ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد، پاسخ دهیم.

تابلو را کجا نصب کنیم ؟!

مطمئنا اولین سوالی که در مواجه با تابلوهای نقاشی، قاب‌های عکس و آثار هنری متنوع به ذهن‌مان می‌رسد، این است که این تابلو را کجا نصب کنیم ! متاسفانه در بیشتر موارد انتخاب محل مناسب برای این کار، امری دلهره‌آور باشد و حتی ممکن است شما را سردرگم کند. مخصوصا زمانی که قرار است که یک تابلو بزرگ یا تعداد زیادی تابلو کوچک را روی دیوار آویزان کنید.

تابلو را کجا نصب کنیم
تابلو را کجا نصب کنیم

معمولا رایج‌ترین محل نصب تابلوها بالای شومینه، بالای مبل، بالای میزهای دکوراتیو و راهرو می‌باشد اما در هر صورت شما محدودتی برای انتخاب محل نصب تابلو ندارید. چیزی که مهم است و شما باید به آن توجه کنید، اصول و استاندارد نصب تابلو روی دیوار است. در ادامه با اصول نصب تابلو روی دیوار بیشتر آشنا می‌شوید.

اصول نصب تابلو در دکوراسیون

نصب تابلو در دکوراسیون منزل می‌تواند فضای زندگی شما را کاملا تغییر دهد. شاید بنظرتان انتخاب تابلو و قاب‌های عکسی که می‌خواهید آن‌ها را به نمایش بگذارید، اولین گام و مهم‌ترین آن‌ها است، اما باید به شما بگوییم که متاسفانه اینگونه نیست و این اصول نصب تابلوها هستند که باید به آن‌ها توجه کنید. البته با رعایت یک سری استاندارد و اصول ساده، شما به راحتی می‌توانید تابلوها و قاب‌های عکس‌تان را به دیوار آویزان کنید و خیال‌تان راحت باشد که نظم و تعادل فضای شما بهم نخواهد خورد.

  1. تابلوی شما باید با مقیاس دیوار هماهنگ باشد.

مقیاس و تناسب یکی از مهم‌ترین اصول طراحی داخلی منزل می‌باشد و در نتیجه تمامی اشیای اتاق شما باید از لحاظ وزن بصری با دیگر عناصر اتاق مشابه باشند. در مورد نصب تابلو در دکوراسیون نیز این اصل باید مورد توجه قرار بگیرد. یعنی شما باید برای دیوارهای کوچک و باریک، تابلوهای کوچک و برای دیوارهای بزرگ منزل، تابلوهای بزرگ را انتخاب کنید.

تابلو در دکوراسیون
برای دیوارهای کوچک و باریک، تابلوهای کوچک و برای دیوارهای بزرگ منزل، تابلوهای بزرگ را انتخاب کنید.

ناموجود
۱۳,۹۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود
۹,۹۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل ال چرم Dekalb

۶۹,۸۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل راحتی تک نفره Lanston

۲۲,۶۰۰,۰۰۰ تومان

اگر قرار است که چندین تابلو را برای فضای کوچک‌تان انتخاب کنید، پیشنهاد می‌کنیم که طرح و رنگ این تابلوها کاملا مشابه و یکسان باشند. مثلا انتخاب یک گروه از تابلوهای نقاشی که مکمل هم هستند، انتخاب مناسبی برای راه پله می‌باشد. توجه کنید که رنگ‌های روشن این تاثیر را افزایش می‌دهند.

  1. چیدمان موردعلاقه‌تان را انتخاب کنید.

قبل از اینکه تابلوها و قاب‌های عکس‌تان را روی دیوار نصب کنید، پیشنهاد می‌کنیم که چیدمان و آرایش موردعلاقه‌تان را انتخاب کنید. برای این کار می‌توانید از روزنامه کمک بگیرید و آن را در اندازه‌ی تابلوهای خود برش دهید. سپس آن‌ها را روی دیوار بچسبانید و با جابه‌جا کردن قطعات روزنامه، آرایش مطلوب‌تان را برای قرارگیری تابلو و قاب‌‌های عکس‌تان بیابید.

تابلو در دکوراسیون
قبل از قرارگیری تابلو در دکوراسیون آرایش موردنظرتان را انتخاب کنید.

بعد از آن‌ می‌توانید قطعات روزنامه را از دیوار بردارید و تابلوهای خود را بجای آن‌ها بچسانید. در انتهای مطلب در مورد مدل نصب تابلو روی دیوار و استانداردهای آن به طور مفصل صحبت کرده‌ایم.

  1. تابلوهای شما باید هم سطح با چشم باشند.

تابلوهای خود را به گونه‌ای روی دیوار قرار دهید که نقطه مرکزی آن هم سطح چشم باشند. اگر قرار است که چندین تابلو کوچک را روی دیوار نصب کنید، بهتر است که آن‌ها را به صورت یک قطعه واحد در نظر بگیرید. مثلا برای آویزان کردن یک گروه چهارتایی از تابلوها می‌توانید آن‌ها را به صورت یک مربع کامل در نظر بگیرید و مرکز مربع را هم سطح با چشم از دیوار آویزان کنید.

تابلو در دکوراسیون
تابلو در دکوراسیون
ناموجود

استودیو پارچوب

قفسه کتاب ساده Industrial

۱۴,۹۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

میز کنسول چوبی Nolan

۱۵,۸۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

میز پادیواری چوبی Nolan

۱۵,۶۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

میز پادیواری Mid-Century

۱۳,۸۰۰,۰۰۰ تومان
  1. اندازه‌ی تابلو مهم است.

تابلوهای شما نباید از عرض مبل‌تان بزرگ‌تر باشند. قاعده‌ی کلی برای اندازه‌ی تابلوی بالای مبل این است که اندازه‌ی آن ۵۰ تا ۷۵ درصد عرض مبل باشد.

ارتفاع مناسب برای آویزان کردن تابلوها و قاب‌های عکس چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین اصول نصب تابلو روی دیوار  توجه به ارتفاع مناسب آن از سطح زمین است. شما باید در مورد اینکه تابلوی خود را در چه ارتفاعی نصب کنید، تصمیم بگیرید. البته ارتفاع مناسب برای تابلوها به عوامل مختلفی همچون عملکرد اتاق و محل قرارگیری آ‌ن‌ها نیز بستگی دارد.

تابلو در دکوراسیون
ارتفاع مناسب برای آویزان کردن تابلو در دکوراسیون به عملکرد اتاق و محل قرارگیری آن بستگی دارد.

چیزی که شما باید به هنگام انتخاب ارتفاع مناسب تابلو به آن توجه کنید، این است که شما یا هر شخص دیگری قرار است که از چه ارتفاعی به تابلو نگاه کند. به صورت نشسته به تابلو نگاه خواهید کرد یا ایستاده؟ قرار است تابلو در بالای مبل و تختخواب قرار داده شود یا روی دیوار خالی ؟ اگر قرار است که تابلوها را به حالت ایستاده تماشا کنید، بهتر است که مرکز تابلو هم سطح با چشم شما باشد.

تابلو در دکوراسیون
۱۴۴ سانتی‌متر تقریبا میانگین ارتفاع سطح چشم از زمین است و بنابراین آویزان کردن تصاویر و تابلوهای نقاشی در این ارتفاع عالی است.

ناموجود

استودیو پارچوب

مبل ال راحتی Haven

۶۸,۹۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل دو نفره Catalan

۲۸,۰۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل راحتی تک نفره Aron

۱۶,۸۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل راحتی سه نفره Andes

۳۹,۶۰۰,۰۰۰ تومان

معمولا در حالت ایستاده ارتفاع مرکز تابلو تا سطح زمین ۱۴۴ سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود. این استاندارد برای راه‌پله و راهروها و هر فضای خالی از مبلمان بسیار مناسب است. اما اگر قرار است که از حالت نشسته به تابلوهای خود نگاه کنید، این ارتفاع متفاوت خواهد بود و باید تابلوی شما به شکلی در روی دیوار قرار بگیرد که مرکز تابلو هم سطح با چشم شما باشد.

تابلو در دکوراسیون
تابلو در دکوراسیون

اگر تابلو یا قاب عکس شما قرار است که بالای مبل، تختخواب، شومینه، میز کنسول یا هر عنصر دیگری قرار بگیرد، باید بین تابلو تا قطعه مبلمان شما بین ۲۰ الی ۲۵ سانتی‌متر فاصله وجود داشته باشد.

تابلو در دکوراسیون
اگر تابلوی نقاشی خود را بالای تختخواب آویزان می‌کنید، حتما بین آن و تابلو فاصله ۲۰ الی ۲۵ سانتی‌تری رعایت کنید.

اگر گروهی از قاب‌های عکس یا تابلوهای نقاشی دارید و تنها در مورد آویزان کردن آن‌ها در ارتفاع مناسب دچار شک و تردید هستید، بهتر است یکی از آن‌ها را به عنوان قطعه اصلی انتخاب کنید و آن را هم سطح با چشم آویزان کنید.

تابلو در دکوراسیون
تابلو در دکوراسیون

ناموجود

استودیو پارچوب

مبل راحتی سه نفره Catalan

۳۹,۰۰۰,۰۰۰ تومان
تخفیف!
ناموجود
۴۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل راحتی دو نفره Andes

۲۸,۰۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل ال چرمی هوگو

۷۹,۰۰۰,۰۰۰ تومان

در مورد تابلوهای نقاشی یا قاب‌های عکس بزرگ، آویزان کردن آن در ارتفاع بلند یا کوتاه ممکن است فضا را سرکوب کند و شما باید بهترین محل قرارگیری آن را پیدا کنید.

انواع مدل نصب تابلو روی دیوار و اندازه‌های استاندارد

  • نصب متقارن تابلوها در دکوراسیون

در مورد تابلو و قاب‌های عکسی که از لحاظ اندازه، شکل یا محتوا شبیه بهم هستند، چیدمان متقارن بهترین گزینه برای نصب آن‌ها روی دیوار است. چیدمان متقارن می‌تواند فضای متعادلی را از لحاظ بصری برای شما بسازد. مخصوصا این مدل نصب تابلو روی دیوار در کنار شومینه‌ یا مبلمانی با ابعاد بزرگ می‌تواند جذاب‌تر و کاربردی‌تر باشد.

تابلو در دکوراسیون
تابلو در دکوراسیون

شما می‌توانید چیدمان متقارن را به شکل مربع یا مستطیلی روی دیوار نصب کنید. نکته‌ی مهم حفظ فاصله‌ی مناسب بین آن‌ها است. در مورد چیدمان متقارن مربعی تابلوهای خود به تعداد زوج آن‌ها نیاز دارید.اگر می‌خواهید تابلوهای خود را بسیار نزدیک به هم قرار دهید، این فاصله می‌توانید بین ۲.۵ تا ۵ سانتی‌متر باشد. اما فاصله‎ی نرمال بین تابلوها بین ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر پیشنهاد شده است.

تابلو در دکوراسیون
فاصله‌های استاندارد در نصب تابلو در دکوراسیون

فاصله‌ی بین تابلوها در شکل متقارن نباید بیشتر از ۱۵ سانتی‌متر باشد. معمولا فاصله‌ی بین ۵ تا ۷.۵ سانتی‌متر بسیار اید‌ه‌آل می‌باشد.

در مورد چیدمان متقارن مستطیلی شما حداقل به سه تابلو نیاز دارید. معمولا گروه‌های فرد در تزئین دکوراسیون بسیار محبوب هستند چرا که از لحاظ بصری جذاب‌تر بنظر می‌رسند. این ایده برای راهرو یا بالای مبل بسیار مناسب‌ است. در مورد این نوع چیدمان نیز فاصله ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر بین تابلوها مناسب است. می‌توانید از انگشتان دستان‌تان نیز برای اندازه‌گیری فاصله بین تابلوها کمک بگیرید.

تابلو در دکوراسیون
تابلو در دکوراسیون

ناموجود
۲۲,۹۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

میز جلو مبلی مربعی Profile

۱۹,۵۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل راحتی تک نفره Landau

۲۱,۹۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل راحتی تک نفره Fritha

۲۳,۳۰۰,۰۰۰ تومان
  • قرارگیری نامتقارن تابلو در دکوراسیون

این ایده برای تابلوهایی که لزوما یکی نیستند اما در عین حال در یک عنصر مثل موضوع یا طرح رنگی مشابه هستند، عالی است. شما می‌توانید به شیوه‌های متنوعی تابلو و قاب‌های عکس خود را در دکوراسیون‌تان به صورت نامتقارن آویزان کنید. یکی از پیشنهادات ما به شما آویزان کردن دو تابلو بزرگ در کنار هم است. با آویزان کردن یک تابلو بالاتر از دیگری جذابیت خاصی به آن دهید.

تابلو در دکوراسیون
تابلو در دکوراسیون

اگر بیش از دو تابلو را برای آرایش نامتقارن خود در نظر گرفته‌اید، بهتر است که چیدمان خود را با فرار گرفتن قطعه بزرگ‌تر شروع کنید.

چگونه چندین تابلو و قاب‌ عکس مختلف را بر روی دیوار آویزان کنیم؟

برای آویزان کردن قطعات تابلوهایی در اندازه‌های مختلف بر روی دیوار، بهتر است که یک خط فرضی در نظر بگیرید و تابلوها را در دو سمت آن نصب کنید. توجه کنید که وزن بصری دو سمت خط فرضی باید یکی باشند تا فضا متعادل بنظر برسد. مطمئن باشید که در هر دو طرف خط فرضی تابلوهای شما از لحاظ رنگ بندی، سبک یا موضوع با هم مشابه هستند.

تابلو در دکوراسیون
تابلو در دکوراسیون

ما در بالا سعی کردیم که تمام اصول نصب تابلو در دکوراسیون را به شما نشان دهیم. شما می‌توانید از این اصول الهام بگیرید و سلیقه‌ی خود را وارد دکوراسیون‌تان کنید. البته اگر شما به دنبال تغییر اساسی در دکوراسیون‌ منزل‌تان هستید، حتما به فروشگاه اینترنتی مبلمان چی بچین سر بزنید. انواع مبلمان در فروشگاه آنلاین موجود هستند که می‌توانند رنگ و روح تازه‌ای به دکورتان آورند.

ناموجود

استودیو پارچوب

میز کنار تخت Mitzi

۱۳,۵۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود
۱۶,۶۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود
۳۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان
ناموجود

استودیو پارچوب

مبل راحتی دو نفره Vincent

۳۸,۰۰۰,۰۰۰ تومان

حالا شما برای ما بنویسید که چه اصول دیگری را برای نصب تابلو در دکوراسیون را می‌شناسید؟ خوشحال می‌شویم که هر نظر و پیشنهادی که دارید را با ما در میان بگذارید.

برای دیدن صفحه‌ی اینستاگرامی چی بچین اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *