ایده‎های دوست‎داشتنی برای تزئین خانه به سبک سنتی ایرانی

دکوراسیون سنتی منزلدکوراسیون سنتی منزل

با اینکه بیشتر مردم سبک سنتی را مربوط به گذشته می‎دانند اما چند سالی است که دکوراسیون سنتی منزل دوباره جایگاه جدی خود را در بین خانواده‎های ایرانی پیدا کرده است. دکوراسیون سنتی و اصیل ایرانی که یادآور سنت گذشتگان و دوران کودکی‌مان می‌باشد، همیشه طرفداران خاص خودش را داشته است و این روزها نیز در دنیای مد و فشن بیشتر از همیشه به این سبک طراحی بها داده می‎شود. شما می‌توانید با کمک دکوراسیون سنتی ضمن حفظ سنت و فرهنگ، صفا و صمیمیت گذشته را در زندگی روزمره‎ی خود وارد کنید. ما در این مطلب قصد داریم که تعدادی از لوازمی که به نوعی نماد دکوراسیون سنتی هستند و می‌توانند دکور شما را به این سبک طراحی نزدیک‎ کنند، معرفی کنیم. شما می‎توانید با الهام از این ایده‎ها دکوراسیون جذاب و دوست‌داشتنی را خودتان بسازید.

تخت سنتی

یکی از ساده‌ترین وسایلی که می‌تواند حال و هوای قدیمی به خانه بدهد و دکوراسیون سنتی را تداعی نماید، استفاده از تخت‌های سنتی است. شما می‌توانید با کمک ست کامل یا نیم ست سنتی فضای نشیمن راحت و دنجی را ایجاد کنید. اگر این ایده بنظرتان جالب می‎باشد، پس مبل و میزهای نهارخوری را جمع کنید و از تخت‎های سنتی به جای آن‌ها استفاده نمایید.

دکوراسیون سنتی منزل
دکوراسیون سنتی منزل

البته اگر امکان اجرای این ایده برای شما وجود ندارد، می‎توانید تنها از یک تخت و در گوشه‌ای از خانه مثلا برای دکوراسیون راهرو ورودی خانه استفاده کنید. همینطور تخت این فرصت را به شما می‌دهد که انواع نقش و نگار اصیل ایرانی را بوسیله‌ی مخده و کوسن‎های مختلف به فضای اتاق اضافه نمایید و فضای کاملا سنتی و دنجی بسازید.

دکوراسیون سنتی منزل
دکوراسیون سنتی منزل

آب نما

حوض یکی از نشانه‌های اصلی معماری سنتی ایرانی است که در همه‎ی خانه‎های قدیمی یافت می‎شد. شما می‎توانید به یاد حوض‌های قدیمی از آبنماهایی با ظاهر سنتی در فضای داخلی خانه‌تان استفاده کنید. از انواع گیاهان و سنگ‎های طبیعی استفاده کنید و فضای خانه را با طبیعت پیوند بزنید.

دکوراسیون سنتی منزل
دکوراسیون سنتی منزل

مخده‌های بزرگ

پشتی و مخده از جمله وسایلی است که در گذشته برای ایجاد فضایی راحت برای نشستن استفاده می‎شد. رنگ‎های آبی فیروزه‌ای و قرمز لاکی رایج‌ترین رنگ‎های دکوراسیون سنتی هستند که به خوبی می‎توانند یادآور فضایی اصیل و ترکیب کاملا ایرانی باشند. شما می‌توانید این رنگ‎ قرمز لاکی را به خوبی با مخده‌های قرمز، جاجیم، گلیم و فرش‌های دستبافت به دکوراسیون‎تان اضافه کنید. رنگ آبی فیروزه‌ای نیز به عنوان رنگ سفال‌، کاشی‌ها، نقاشی‌های خطی و سایر لوازم دکوری می‌توانند بکار برده شوند.

دکوراسیون سنتی منزل
دکوراسیون سنتی منزل

کرسی

حتی اگر خودتان نشستن و خوابیدن در زیر کرسی را تجربه نکرده‎ باشید، مطمئنا خاطرات زیادی از آن را از بزرگترهایتان شنیده‌اید. کرسی تنها وسیله‌ی گرمایشی خانه‎های قدیمی نبوده‎، بلکه بهانه‌ای برای جمع شدن خانواده‌ در کنار هم و باعث صفا و صمیمیت آن‎ها می‎شده است. شما می‌توانید با کمک بخاری برقی، لحاف و میز فضای گرمی و دلچسبی را برای استراحت و خواب‌تان فراهم نمایید. اگر فضای خانه‌تان امکان عملی‌سازی این ایده را می‎دهد، حتما آن را به دکوراسیون‌تان اضافه کنید.

دکوراسیون سنتی منزل
دکوراسیون سنتی منزل
دکوراسیون سنتی منزل
دکوراسیون سنتی منزل

سماور

چایی همیشه در فرهنگ ایرانی جایگاه ویژه‌ای داشته است و جزء لاینفک زندگی روزمره‎مان شده است. سماور یکی از نمادهای دکوراسیون سنتی می‌باشد که می‎تواند فضای گرم و صمیمی در اتاق شما بسازد.

دکوراسیون سنتی منزل
دکوراسیون سنتی منزل

فرش و گلیم

همه‎ی ما به خوبی می‎دانیم که فرش عنصر اصلی دیزاین خانه‎ی ایرانی می‌باشد که علاوه بر دکوراسیون سنتی در خانه‎های مدرن و معاصر نیز بکار برده می‎شود. فرش‎های دستباف ترکمن و عشایری می‎توانند برای فضای نشیمن و پذیرایی بسیار مناسب باشند. در مورد انتخاب فرش مناسب دکوراسیون سنتی بهتر است که به سمت رنگ قرمز، بروید.

دکوراسیون سنتی منزل
دکوراسیون سنتی منزل

گلیم و جاجیم که این روزها بسیار مورد توجه خانواده‎های ایرانی قرار گفته است، از دیگر ویژگی‎های دکوراسیون سنتی می‎باشد. شما می‎توانید از آن‎ها به جای فرش در فضای داخلی یا زیر میز ناهارخوری استفاده کنید. همینطور گلیم و جاجیم می‌توانند به عنوان روکش پوف، کوسن مبل، پشتی، صندلی و حتی به عنوان یک تابلو هنری برای تزئین دیوار اتاق بکار برده شوند. بیشتر این ایده‎ها نیاز به خلاقیت خودتان دارند تا بتوانید متناسب با سبک و سلیقه‎ی خودتان دکوراسیون سفارشی خود را ایجاد نمایید.

دکوراسیون سنتی منزل
دکوراسیون سنتی منزل
دکوراسیون سنتی منزل
دکوراسیون سنتی منزل

طاقچه

اگر نگاهی به خانه‎های قدیمی بیندازید، متوجه طاقچه‌هایی می‎شوید که اکثرا با پارچه‎های گلدوزی شده تزئین شده‌اند. هر چند در معماری خانه‎های امروزی دیگر خبری از آن‎ها نیست ولی خوب شما می‎توانید از بالای شومینه یا شلف‎های دیواری بدین منظور استفاده کنید. برای تزئین طاقچه‌های خود از قرآن، رادیوهای قدیمی، قاب‌های عکس، گل‌های شمعدانی یا ظروف سفالی استفاده کنید.

دکوراسیون سنتی منزل
دکوراسیون سنتی منزل

وسایل تزئینی دکوراسیون سنتی منزل

معمولا خانه‎های قدیمی با وسایل تزئینی زیادی اشغال می‎شدند و فضای بسیار شلوغی را ایجاد می‌کردند. شما می‎توانید با کمک چراغ نفتی، دیوارکوب‎های قدیمی، گلیم، انواع بشقاب و سفال فیروزه‎ای رنگ، آینه و شمعدان، بخاری قدیمی، سه تار، ارسی و استکان‎های کمرباریک به خوبی حس و حال قدیمی به خانه‌تان بدهید. ولی با این حال بیشتر طراحان داخلی توصیه می‎کنند که سعی کنید فضای متعادل و آرامی بسازید و از ایجاد فضایی شلوغ و ناخوشایند خودداری نمایید.

دکوراسیون سنتی منزل
دکوراسیون سنتی منزل

گل و گیاه

از جمله مواردی که شما نباید به هنگام دکوراسیون سنتی خانه از آن غافل شوید، تزیین خانه با گل و گیاه است. در واقع در فرهنگ ایرانی گل و گیاه نماد زندگی و امید به آینده است و به همین دلیل یکی از عناصر اصلی دکوراسیون خانه‎های ایرانی می‎باشد. اگر زندگی آپارتمانی، شما را در این زمینه محدود می‎کند، بهتون پیشنهاد می‎کنم که از گل‌های آپارتمای زیبا که بسیار مقاوم می‎باشند، استفاده کنید. گلدان‎های سفالی همراه با رنگ سبز گیاهان فضای بسیار با طراوت و شادبی را می‎سازند و معمولا هزینه‎ی زیادی را نمی‎طلبند.

دکوراسیون سنتی منزل
دکوراسیون سنتی منزل

ما در اینجا سعی کردیم تا با بررسی ویژگی‌های اتاق‌های ایرانی شما را بیشتر با خانه‌های سنتی آشنا کنیم. شما می‌توانید با الهام از عکس و مفاهیم این مطلب اتاقی اصیل و ایرانی را برای خودتان و مهمانان‌تان بسازید و از زندگی در آن لذت ببرید. همیشه سعی کنید که به احساس درونی خودتان اعتماد کنید و دکوراسیونی که موردپسندتان واقع می‌شود را برای خودتان ایجاد کنید. اگر شما نظر یا پیشنهادی در این باره دارید، می‌توانید آن‌ها را با ما در میان بگذارید.

 

4 دیدگاه برای “ایده‎های دوست‎داشتنی برای تزئین خانه به سبک سنتی ایرانی

 1. سعید نوروزی گفته:

  من به دنبال دیزاین حیاحط خلوت خانه به صورت سنتی هستم
  لطفا راهنمایی کنید و از تجربیات خود در اختیار من قرار دهید
  تشکر

 2. hp گفته:

  سلام من می خام ی فروشگاه صنایع دستی راه بندازم و توی چیدمانش دچار مشکل شدم چون بیشتر کارام بدلیجاته لطفا راهنماییم کنید
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *