چگونه فضای خانه را بزرگتر جلوه دهیم

ترفندهایی برای بزرگ‏تر نشان دادن فضای خانه

امروزه گسترش شهرنشینی و رشد جمعیت شهری باعث شده است که بیشتر مردم به زندگی در خانه‎های کوچک آپارتمانی و مجتمع‎های مسکونی روی آورند. بیشتر افرادی که در خانه‎های حیاط‎دار و جادار بزرگ شده‌اند، همیشه از زندگی در آپارتمان‎های کوچک گله می‎کنند و دکوراسیون داخلی منزل کوچک‎ شان، چالش بزرگی برای آن‎ها به شمار می‌آید. خوشبختانه یک سری ترفندها در طراحی داخلی وجود دارد که به شما کمک می‎کنند، فضای کوچک‎تان بزرگ‌تر از اندازه‎ی واقعی آن بنظر برسد. اما چگونه فضای خانه را بزرگتر جلوه دهیم ؟

لطفا کمی حوصله به خرج دهید و نکاتی که در این مطلب می‎خواهیم به شما معرفی کنیم را با دقت مطالعه نمایید. مطمئن باشید این نکات معجزه می‎کنند و شما با عملی کردن آن‎ها می‎توانید به راحتی دکوراسیون آپارتمان کوچک ایرانی خود را بزرگ و جادار بنظر برسانید.

چگونه فضای خانه را بزرگتر جلوه دهیم:

از رنگ‎های روشن و کنتراست‎های هوشمندانه استفاده کنید

مطمئنا اولین گام به هنگام دکوراسیون فضاهای کوچک، انتخاب رنگی است که احساس باز بودن به فضا داده و از لحاظ بصری آن را بزرگ نماید. شما می‌توانید با کمک رنگ‎ها و ایجاد کنتراست در اتاق فضای راحت، دنج و بزرگ‏تری را بسازید.

چگونه فضای خانه را بزرگتر جلوه دهیم
چگونه فضای خانه را بزرگتر جلوه دهیم

اینکه رنگ‎های روشن فضای زندگی شما را بزرگ‎تر و درخشان‎تر می‎کنند، یک واقعیت شناخته شده در طراحی داخلی می‎باشد. در واقع دیوارهای روشن و درخشان با انعکاس نور طبیعی و مصنوعی باعث می‎شوند که فضای زندگی شما باز بنظر برسد. از سوی دیگر، رنگ‎های تیره، تمایل به جذب نور داشته و باعث کوچک شدن اتاق می‎شوند. شما بدین منظور می‎توانید از تونالیته رنگ‎های ملایمی همچون سفید، آبی و سبز استفاده کنید و همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که اتاق‌هایی با طیف رنگی روشن بزرگ‌تر و جذاب‎تر بنظر می‌رسند. با رنگ‎های روشن این حس به بیننده القا می‎شود که دیوارها در فاصله‎ی دورتری از آن‌ها قرار دارند و به این ترتیب اتاق نشیمن شما را بزرگ‎تر جلوه می‌کند.

پرده‎های بلند را فراموش نکنید

یکی از بهترین نقاط برای اینکه از لحاظ بصری، فضای خانه‎تان را بزرگ‎تر نشان دهید، پنجره‎ها می‎باشند. بیشتر طراحان داخلی توصیه می‎کنند که از پرده‎های بلند از سقف تا روی زمین برای پنجره‎ها استفاده کنید و حتی اجازه دهید حدود دو سه سانتی‌متر نیز از پرده‌ها روی زمین قرار بگیرند. مطمئن باشید که حتی کوچک‎ترین اتاق‎های نشیمن نیز با این روش بزرگ‎تر و شیک‎تر بنظر خواهند رسید.

چگونه فضای خانه را بزرگتر جلوه دهیم
چگونه فضای خانه را بزرگتر جلوه دهیم

در واقع پرده‎های بلند باعث می‎شوند که چشم‎ها در امتداد طول پرده‌ بالا روند و این توهم در فرد ایجاد شود که ارتفاع اتاق زیاد است. این ایده فقط در مورد پرده‎ها صادق نیست و شما می‎توانید از آثار هنری بلند یا چراغ‎های آویز تزئینی یا هر وسیله‎ی تزئینی عمودی بدین منظور استفاده کنید.

همینطور بهتر است که در مورد رنگ پرده، آن را همرنگ یا مشابه رنگ دیوارها انتخاب کنید. بدین ترتیب با ایجاد فضایی هماهنگ و یکپارچه و دیوارهای یکدست به راحتی می‎توانید فضای کوچک‎تان را بزرگ جلوه دهید.

روشنایی عنصر کلیدی در باز کردن فضا می‎باشد

حضور نور طبیعی در داخل اتاق فضای شما را باز کرده و باعث می‎شود که اتاق‌تان بزرگ‎تر بنظر برسد. اگر نور طبیعی زیادی در فضای اتاق ندارید، می‎‌توانید با استفاده از وسایل روشنایی نیز این تاثیر را روی محیط اتاق داشته باشید. مطمئنا شما با عملی سازی این ایده از تاثیر آن در اتاق شگفت‌زده خواهید شد.

چگونه فضای خانه را بزرگتر جلوه دهیم
چگونه فضای خانه را بزرگتر جلوه دهیم

اگر به نور طبیعی دسترسی دارید، حتما با کمک پنجره‎های بزرگ آن را به داخل خانه بیاورید و به هیچ عنوان پنجره‎ها را با پرده‎های ضخیم نپوشانید. می‌توانید از پرده‎های حریر برای پوشش پنجره‎‌ها استفاده کنید و یا اینکه پرده‎ها را به طور کامل از دکوراسیون خانه حذف کنید و اجازه دهید نور بیشتری به اتاق بتابد. اگر ویویو پنجره‎‌تان بد است، می‎توانید با کمک گل و گیاه توجهات را به آن‎ها جلب کنید.

 فضای مرتبی داشته باشید

فضاهای شلوغ و درهم‎‌وبرهم باعث می‌شوند که اتاق شما تنگ و کلافه‎کننده بنظر برسند. همیشه اتاق خود را مرتب کنید و آن را سازماندهی نمایید. برای تزیین دیوار اتاق هیچ وقت از تعداد زیادی قاب عکس و آثار هنری استفاده نکنید. در دکوراسیون فضاهای کوچک و تنگ یک تابلو نقاشی بزرگ خیلی بهتر از تعداد زیاد تابلو کوچک است. زیرا باعث می‎شود که دکوراسیون منزل شما شلوغ بنظر رسیده و کوچکی فضا بیشتر به چشم ‎آید.

چگونه فضای خانه را بزرگتر جلوه دهیم
چگونه فضای خانه را بزرگتر جلوه دهیم

هنگام تزئین اتاق کوچک‌تان، ابتدا نقطه کانونی اتاق را ایجاد نمایید. نقطه کانونی قسمتی از اتاق با ویژگی‏های خاص است که همه افراد در بدو ورود متوجه آن می‏‌شوند. مثلا در اتاق ناهارخوری این نقطه کانونی می‎تواند میز شما باشد. در اتاق خواب حتما تختخواب شما به عنوان نقطه کانونی اتاق در نظر گرفته می‌‏شود. سپس با توجه به نقطه کانونی، مبلمان خود را پیرامون آن بچینید. فقط به یاد داشته باشید که از حداقل لوازم جانبی و مبلمان برای دکوراسیون اتاق استفاده کنید.

همینطور سعی کنید که کف اتاق را تا حدالامکان خالی نگهدارید. بهتر است که قالیچه‎های بزرگ را از فضای اتاق خارج کنید تا فضای اتاق شما بزرگ‎تر بنظر برسد.

آینه‎های دیواری می‎توانند معجزه نمایند

آینه‎ها می‎توانند فضای زندگی شما را بزرگ‎تر نمایند. از نقطه کانونی استفاده کنید و آینه‎ را دقیقا به سمت آن قرار دهید. همینطور آینه‎ها هر دو نور طبیعی و مصنوعی را منعکس می‎کنند و اتاق شما را در طول روز و شب بزرگ‎تر نشان می‎دهند. آن‎ها نور را به داخل اتاق هدایت کرده و به این ترتیب اتاق شما از لحاظ بصری بزرگ‎تر بنظر می‎رسد.

چگونه فضای خانه را بزرگتر جلوه دهیم
چگونه فضای خانه را بزرگتر جلوه دهیم

بهتون پیشنهاد می‎کنیم که آینه را در نزدیکی پنجره‎ها قرار دهید تا به طور موثری بتواند نور فضای بیرون را به خانه بیاورد. همینطور شما می‎توانید از کابینت‎های آینه‎ای استفاده کنید و فضای بزرگتری بسازید.

از مبلمان چندمنظوره استفاده کنید

گاهی اوقات مبلمان فضای زیادی از اتاق را اشغال می‏کند. برای اجتناب از این کار می‎توانید از مبلمان‎های چندمنظوره استفاده کنید. برای به حداکثر رساندن فضای باز اتاق، بهتر است که قطعات بزرگ مبلمان را در مقابل دیوارتان قرار دهید. اندازه‎‌ی مبلمان را متناسب با مقیاس اتاق انتخاب کنید و مسیرهای رفت‎وآمد در اتاق را مسدود نکنید.

چگونه فضای خانه را بزرگتر جلوه دهیم
چگونه فضای خانه را بزرگتر جلوه دهیم

ما در اینجا سعی کردیم که ترفندهای موثر در طراحی داخلی فضاهای کوچک را به شما معرفی کنیم. شما از چه ترفندی در طراحی اتاق‎تان استفاده کرده‎اید؟ چه نظر یا پیشنهادی در این باره دارید؟ خوشحال می‎شویم که آن‎ها را با ما در میان بگذارید.